Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Лабораторна робота№5 „Зовнішня будова рака річкового”. Повні уроки
Лабораторна робота № 5
Мета уроку
Задачі уроку
Обладнання
Пояснення. Річковий рак
Відео 1. „Річковий рак”. Річкові раки мають різні кольори: від темно-зеленого до темно-попелястого. На колір панцира впливає навколишнє середовище. Якщо раки мешкають на кам'янистих грунтах, то їх забарвлення видається більш темним. Якщо ж на піщаних, то раки мають панцир більш світлого відтінку. Досить рідко, але можливо зустріти раків з ніжно-і темно-блакитний забарвленням. Ніжно-блакитний відтінок мають узкопалие раки. А темно-блакитний характерний для Широкопалий. У раків блакитного кольору ділянки панцира в тому місці, де він переходить в суглобову кутикулу, пофарбовані темним кольором. Вони мешкають в криниці, де в грунті міститься блакитна глина. Розглянемо різноманітність забарвлення у раків та крабів у настопному відео-фрагменті.
Відео 2. „Раки та краби”.
Тіло раку складається з наступних частин: голова, щелепи, грудей, черевце і тельсону. Голова раку має такі характерні придатки: щелепи, верхні і нижні; а також антени і антеннули. Як грудних придатків у раків виступають три пари ногочелюсти, а також ходильні кінцівки, яких всього налічується п'ять пар. Кожен придаток у рака виконує певну функцію. З їх допомогою рак може добувати їжу, харчуватися, захищатися, орієнтуватися в просторі, дихати, виношувати потомство та інше. У річкового рака всього 19 пар кінцівок. П'ять з них є головними, вісім - грудними, а шість - черевними.
Ніг у рака всього п'ять пар. А тих, завдяки яким він безпосередньо здійснює пересування по річковому дну, тільки чотири. П'ята пара, що знаходиться ближче до голови, виконує роль допоміжної при подоланні різних перешкод, що зустрічаються на річковому дні.
Відео 3. „Як рухаеться рак”.
Хід роботи1. Розгляньте річкового рака. Чим покрив його тіла відрізняється від покриву тіла дощового черв'яка? Яку забарвлення має цей покрив? 2. Користуючись малюнками в підручнику, цифровими моделями, встановіть, з яких частин складається тіло річкового рака.
4. Розгляньте органи, розташовані на головогруди. Знайдіть пару складних очей, розташованих на довгих стеблинках, довгі і короткі вусики, ротові органи - пару верхніх щелеп і дві пари нижніх щелеп, три пари ногочелюсти. 5. Знайдіть щілини, що ведуть у зяброві порожнині (З боків головогрудей під ногами). 6. Порахуйте кінцівки, розташовані на грудній частині головогрудей. Чи можна за їх будовою визначити їх функції? 7. Розгляньте черевце річкового рака. Чи є черевні ніжки? 8. Чим закінчується черевце річкового рака? Як різноманітність кінцівок пов'язано з різними способами пересування річкового рака? 9. Заповінть таблицю.
Список використаної літератури1. Урок на тему „Ракоподібні” Іванова Антоніна Семенівна, вчитель біології ЗОШ № 18, м.Дніпропетровськ, Україна.
Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.
Горбатко С. М. Іванова А. С. Ланова О.Д.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: