Мета: -Вчити учнів говорити правильно; -Вчити учнів бути чемними і ввічливими у спілкуванні; -Виховувати повагу до співрозмовника.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку:
Пропонуємо урок побудувати у формі запитань та відповідей.
Як називати інших? Ти вже четвертокласник, а тому напевне знаєш, кого називати хлопчиком, дівчинкою, дядьком, тіткою, по імені і по батькові. Не слід казати: «тітонько», «дядьку» до незнайомих людей. У звертанні до знайомих треба до слів «тітка», «дядько» додавати ім`я: «тітко Ніно!». Звертання «тьотя», «дядя» - не по-українському. Неприпустимо звертатись до однолітків на прізвиська: «Гей ти, вороно!» або «Колька» замість «Колю».
Кому «ти», а кому «ви»? До старших за віком обов`язково звертайся на «ви». Якщо вдома прийнято звертатись до батьків, до дідуся, бабусі на «ти», то можна дотримуватись цієї форми, але традиційним в Україні у звертанні до батьків є форма «ви».
Як називати себе? Найпоширеніша форма знайомства: «Давай познайомимось: мене звати Костя. А тебе?» «Дуже приємно». До старших не прийнято звертатися з такою пропозицією.
Які бувають словесні форми вітання, прощання? Пам`ятай про те, кому треба говорити «Добрий день!», «На все добре!» (дорослим), а кому «Привіт!», «Будь!» (друзям, одноліткам, однокласникам). Слова вітання бажано говорити з приязним виразом обличчя. Неприпустимо бажати доброго здоров`я, доброго дня з понурим, злим або байдужим виразом обличчя. Сюжетно-рольова гра: Мій вираз обличчя та моя міміка в різних життєвих ситуаціях (можна «погратись» перед дзеркалом, «покривлятись», виражаючи різні емоційні стани під час розмови).
Які є словесні форми прохання? Дозвольте зайти…; Пробачте, мені доручили взяти журнал…; Тобі не важко подати мені… Неввічливо казати: дай! Я хочу це взяти!
Як потрібно вибачатись? На цьому зупинимося детальніше і розглянемо ситуації, коли і як треба вибачатися. Імовірно ти неодноразово опинявся в ситуації, коли почувався дуже незатишно через чиєсь необережне висловлювання чи й навіть коли сам завдавав образи. Отже, щоб товариш забув про твій негарний вчинок або слово та не тримав на тебе зла, вибачся. Буде дуже некрасиво, якщо не захочеш визнати помилку, боячись приниження. Або ж вирішиш, що «зручніше» перекласти вину на іншого чи «відкласти» вибачення на невизначений час, аби пізніше вдати що про все забув. 1.Отож, вибачайся одразу, коли ненавмисно наступиш на ногу незнайомій людині чи зачепиш когось рюкзаком у громадському транспорті.
2. Інколи, крім "пробачте, будь ласка". потрібно ще й виправити те, що накоїв. Отже, якщо через тебе хтось упустив якийсь предмет, неодмінно підніми! Коли поламав чиюсь іграшку, обов`язково скажи: «Друже, дуже шкодую, що так сталося» - і подаруй нову річ. 3.Необхідно вибачитися, коли потурбував стороннього на вулиці. Наприклад, у ситуації, коли тобі необхідно дізнатися, котра година. 4.Ніколи не примушуй когось довго чекати на твій прихід. Та все ж, якщо з якоїсь причини запізнюєшся, попередь про це. А при зустрічі ще раз вибачся!
Які слова подяки існують? Дякую! Дуже дякую! Чемно дякую! Коли ми вживаємо ці слова: коли зробили послугу, поступились чимось, коли тобі дарують подарунок, дозволяють щось (взяти, скористатись, погуляти і т.д.) Подумай, який вираз обличчя, тон, поза повинні бути при вживанні слів подяки. В українській мові вживають «дякую кому…», а не «дякую кого…». Наприклад, дякую вам за добро, за ласку…».
Послухайте уривок тексту: Юрко зайшов в автобус. Народу було дуже багато. -Передайте, будь ласка, гроші на квиток. -Квиток коштує не вісім, а десять гривень. -Пробачте, будь ласка. Ось ще дві гривні. - Візьми квитка, прошу. -Дякую, дозвольте, я пройду вперед. -Який ввічливий, хороший хлопчик, - сказала одна жінка іншій. -Так, він уміє поводитись. Як підготувати вітання і поздоровлення? Старайся не забувати вчасно привітати зі святом або іменинами своїх рідних. Буде дуже добре, якщо ти заведеш календарик пам`ятних дат родини. Практичне завдання: Скласти текст вітальної листівки другові.
Коли мовчання - золото? В деяких ситуаціях мовчання – вияв культури: не можна перебивати розмову старших; не заважати зайвими балачками; не виправдовуватись, коли винний; їсти мовчки. Ось послухайте, як про це говориться в народних прислів`ях: Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш. Що на умі, те й на язиці. Як ви розумієте зміст цих прислів`їв?
Послухайте вірш Тетяни Лисенко «Вихваляка»: Жабенятко квакає, Каченятко крякає, Курка кудкудакає, А хлопчина якає. Вихваляється маля. Тільки й чути: «Я, я, я.., Я все можу, я все знаю, Я усіх випереджаю!» -Слухай, вихваляко, Відпочинь, не якай. Припини хоч на хвилину самовихваляння, Пригадай, що в алфавіті буква «Я» - остання!
Про слова-«паразити» Ніколи не вживай таких слів у своїй мові, вони дуже псують її (так от, значить, е-е, ну). Не заміняй слів жестикуляцією, вона ж лише повинна допомагати нашій мові, а не заміняти її.
А ось ще один вірш Тетяни Лисенко: Дівчинка гарненька, Хлопчик чепурненький Посварились у дворі, Щось не поділилив в грі: -Ти-дурна! -Ти-дурень сам! -Ну, тобі я зараз дам!.. Так кричали діти, Що здійнявся вітер, Сонечко злякалося- В хмарку заховалося, І пожовкла вся трава, Бо отруйні ті слова. Геть побігло літо, На малят сердите. Листя враз поопадало. Випав сніг.Зима настала. Є слова жахливі, Є слова лайливі. Не повинні діти Слів цих говорити! Подумайте, хіба можна так почати розмову по телефону? -Андрій вдома? -А Сергія можна? А як ви почнете свою розмову по телефону. Чому?
Розігрування ситуацій: - як представитись по телефону; - як покликати когось до телефону; Не забувайте про недопустимість жартів та «розігрування» по телефону, адже за це вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності!
Завдання до теми: 1.Наведіть приклади слів подяки. 2.Складіть розповідь за темою: «Я в метро». 3.Підберіть синоніми до слова « ввічливий».
Запитання до теми: 1.Як ти розуміш поняття «Культурна людина»? Чи можеш себе назвати такою людиною? 2.Якими словами треба починати розмову по телефону? 3.Як треба поводитись, якщо ти запізнився на зустріч? 4.Чи вітаєш ти своїх родичів зі святами? 5.Поясни, як ти розумієш це висловлювання: Погане слово краще проковтнути, ніж промовити.
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с. 2.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 3.Лисенко Тетяна.Книжка про неслухнясиків:(Для мол. шк.віку)/Худож.М.Баликін.-К.:Преса України,2009.-16 с. 4.Навчальні програми.Кловський ліцей/Авт.Н.М.Бібік, Н.О.Добровольська.-К.,1993.-96 с. 5.Урок на тему: «Найголовніші правила нашої мови», Нечай-Горбачук Л.Д., викладач Слов`янського педінституту.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
---
Над уроком працювали
Нечай-Горбачук Л.Д.
Пучко Л.В.
Балема Г.О.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.