Теми для коротких повідомлень учнів: 1. Про відкриття Америки. Чи був Колумб першим з європейців в Америці? 2. Завоювання Америки іспанськими конкістадорами. 3. Олександр Гумбольдт – «другий Колумб».
1. Про відкриття Америки. Чи був Колумб першим з європейців в Америці? Офіційно відкривачем Америки вважають Христофора Колумба. Хоча чи був він першим з європейців в Америці? Питання залишається відкритим. Шукаючи морський шлях до Індії генуезький моряк Христофор Колумб, діставши згоду іспанського короля, на трьох кораблях у 1492 р. вирушив Атлантичним океаном на захід. На 70 день моряки Колумба побачили землю. Так була відкрита Америка. Після першого плавання Колумб здійснив ще три. До кінця життя він вважав, що відкрив Індію. Думку про те, що Колумб відкрив нову частину світу, висловив італієць Америго Веспуччі, який брав участь у кількох іспанських і португальських експедиціях до нових земель. За його ім'ям нову частину світу назвали Америкою. Продовженням відкриття Південної Америки можна вважати й першу навколосвітню подорож Фернана Магеллана в 1519 р. Він першим на кораблях пройшов протокою, що відділяє материк від острова Вогняна Земля, та вийшов з Атлантичного в Тихий океан.
2. Завоювання Америки іспанськими конкістадорами. Першим перетнув Південну Америку в 1542 р. із заходу на схід по річці Амазонці Франсіско Орельяна. Для цього йому довелося побудувати два кораблі. Під час однієї із сутичок з місцевими племенами іспанцям здалося, що з ними воювали жінки з довгим волоссям і в коротких спідницях. Вони вирішили, що це країна войовничих легендарних амазонок. Тому річку назвали Ріо-де-Амазонас (річка амазонок), а пізніше просто Амазонка. Звістка про нові землі, легенди про країну Ельдорадо з величезними багатствами манили до нових земель іспанців. Одним з них був керівник іспанської військової експедиції Франсіско Пісарро. Він вийшов до Тихоокеанського узбережжя Південної Америки, де заснував кілька опорних фортець. У 1532 р. його загін за кілька місяців знищив стародавню імперію інків. Почалася епоха кровопролитних воєн за захоплення території материка.
3. Олександр Гумбольдт – «другий Колумб». Перші наукові дослідження на материку провів на початку ХІХ ст. німецький географ Олександр Гумбольдт. Разом із французьким ботаніком Еме Бопланом він вивчав внутрішні території материка. Потрапляючи в нове місце, Гумбольдт не тільки спостерігав за природою й описувати її незвичайні явища, а й намагався пояснювати їх походження, знаходити причинно-наслідкові зв'язки між компонентами природи, прагнув зрозуміти взаємозалежності, що існують у ній. Ще із самого початку подорожі Гумбольдт помітив, що рослинність Південної Америки не тільки відрізняється від тієї, до якої він звик у Європі, вона ще й змінювалась на очах залежно від висоти: знизу — квітучі тропічні рослини, а поблизу гірських вершин — лишайники та мохи, подібні до тих, що ростуть в горах Європи. Таким чином, Гумбольдт першим обґрунтував явище висотної поясності. Велике враження на членів експедиції справив землетрус у місті Кіто. Після нього Гумбольдт багато часу присвятив вивченню землетрусів і вулканів приекваторіальних Анд, здійснив сходження на ряд гірських вершин. Експедицією Олександра Гумбольдта було відкрито понад 3 тис. видів рослин та близько 1 тис. видів тварин. Результати експедиції мали таке велике значення для науки, що Гумбольдта стали називати «другим Колумбом», а значення його наукових відкриттів оцінили як друге відкриття Америки.
Предмети > Географія > Географія 7 клас > Загальні відомості. Особливості фізико-географічного положення Південної Америки > Загальні відомості. Особливості фізико-географічного положення Південної Америки. Реферати
|