KNOWLEDGE HYPERMARKET


Координація, регуляція та управління функціями в організмі. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Координація, регуляція та управління функціями в організмі. Повні уроки

Содержание

Тема уроку

  • Координація, регуляція та управління функціями в організмі

Мета уроку

  • детально познайомитися із функціями координації, регуляції та управління.

Задачі уроку

  • вивчити процес координації, регуляції та управління функціями в організмі.

Основні поняття

  • Орган - частина тіла, що має певну форму, будову, місце і виконує одну або декілька функцій.
  • Система органів - органи, що спільно виконують загальні функції в організмі.

Хід уроку

Регуляція функцій організму

Увесь живий організм умовно поділений на системи органів, об'єднаних за принципом виконуваної роботи, функції. Особливо це видно на прикладі тварин. Одні органи захищають тіло від ушкоджень, інші забезпечують рух, треті беруть участь в травленні, четверті розносять поживні речовини і кисень по організму. Кожен орган утворений декількома тканинами, але одна з них завжди переважає і визначає його головну функцію. У кожному органі обов'язково є кровоносні судини і нерви.

Органи, що спільно виконують загальні функції, складають системи органів. Виділяють: нервову, опорно-рухову, кровоносну, дихальну, травну, видільну системи і систему органів розмноження.

Функціональна система

Системи органів працюють не ізольовано, а об'єднуються для досягнення корисного організму результату. Таке тимчасове об'єднання органів і систем органів називають функціональною системою.

Діти, давайте розглянемо малюнок 1.Які системи органів там зображені?
 Система органів і їх функції


Мал.1 Система органів і їх функції

Способи регуляції функцій організму

У організмі клітини, тканини, органи і системи органів працюють як єдине ціле. Їх погоджена робота регулюється двома способами: гуморальним - за допомогою хімічних речовин через рідкі середовища організму (кров, лімфу, міжклітинну рідину) і за допомогою нервової системи.

Гуморальна регуляція функцій

Хімічні речовини здатні регулювати найрізноманітніші процеси в клітинах, тканинах, органах і в організмі в цілому. Багато хто з цих речовин чинить значну фізіологічну дію в дуже малих концентраціях. Тому їх називають біологічно активними речовинами. Біологічно активні речовини виробляються багатьма клітинами організму.

Частина цих речовин дуже швидко руйнується, тому, виділяючись в міжклітинну рідину, може діяти тільки на сусідні клітини. Дія інших біологічно активних речовин більш тривка.

Діти, давайте подивимося на малюнок 2.Що там зображено?
Гуморальна система організму           
Мал. 2 Гуморальна система організму


У організмі є спеціальні органи - залози, що виробляють біологічно активні речовини. Існує два типи залоз. Одні з них мають протоки, через які речовини виділяються в порожнині тіла, органів або на поверхню шкіри. Їх називають залозами зовнішньої секреції. Залозами зовнішньої секреції є слізні, потові, слинові, залози шлунку та ін.

Залози, що не мають спеціальних проток і виділяючі речовини в кров, що протікає через них, називають залозами внутрішньої секреції. До них відносяться гіпофіз, щитовидна, вилочкова залози, надниркові залози і інші залози. Біологічно активні речовини регулюють функції організму: посилюють - збуджують або пригноблюють - гальмують їх. Ці речовини управляють діяльністю клітин, тканин, органів, систем органів.

Нервова регуляція функцій

Головний і спинний мозок пов'язаний нервами з усіма органами. Мозок регулює роботу органів за допомогою електричних сигналів - нервових імпульсів, що передаються по мембранах нервових клітин.

Нервова система чинить на організм таку ж дію, як і біологічно активні речовини, тобто збуджує або гальмує функції організму. Зміна функцій організму визначається умовами зовнішнього і внутрішнього середовища.

Мозок постійно отримує інформацію про зміну умов. Між мозком і усіма органами існують двосторонні зв'язки: від органів до мозку і від мозку до органів. Завдяки двостороннім зв'язкам мозок забезпечує відповідність роботи органів потребам організму. 

Діти, пропоную вашій увазі відео про мозок і нюх тварин.




Відео 1 «Нюх у тварин»


Саморегуляція

Нервова і гуморальна регуляції здійснюють взаємозв'язок і погоджену роботу усіх систем органів. Тому організм функціонує як єдине ціле. Нервова система і біологічно активні речовини забезпечують постійність внутрішнього середовища і стійкість усіх функції організму. Це досягається шляхом саморегуляції.

Саморегуляція полягає в тому, що будь-яке відхилення від нормального складу внутрішнього середовища організму включає нервові і гуморальні процеси, що повертають його до початкового рівня. Саморегуляція функцій відбувається і на клітинному рівні. Наприклад, якщо в клітині виробляється надмірна кількість білку, то швидкість його синтезу зменшується.

Основні системи органів

До основних систем органів багатоклітинних тварин належать: опорно-рухова, травна, кровоносна, дихальна, нервова, видільна, статева та система залоз внутрішньої секреції.

Травна система

Травлення - це складний фізіологічний процес, що полягає в механічній і хімічній обробці їжі, всмоктуванні поживних речовин, виділенні залишків їжі, що не перетравилися. Травна система виконує чотири основні функції: секреторну, моторну, усмоктувальну і видільну.

Діти, подивіться на малюнок 4. Що ви можете сказати про еволюцію травлення тварин?


Еволюція травної системи тварин 


Мал. 4 Еволюція травної системи тварин
Секреторна функція полягає у виробленні травних соків залізистими клітинами, що входять до складу травних залоз.

Моторна функція забезпечується скороченнями м'язів, що входять до складу стінок травного тракту і полягає в механічному подрібненні їжі, її перемішуванні і просуванні по травному тракту.

Усмоктувальна функція - цей вступ продуктів ферментативного розщеплювання (поживних речовин) в кров і лімфу через стінку відділів травної системи.

Видільна функція - це виведення з травного тракту речовин, що не перетравилися і не засвоєних, а також деяких продуктів обміну.

Залежно від характеру їжі будова травної систему тварин має певні особливості. Рослинна їжа по своєму хімічному складу дальша від хімічного складу тіла тварини, тому вимагає ретельнішої обробки, ніж їжа тваринна.

У рослиноїдних тварин значна довжина кишковика, причому сильного розвитку досягає товста кишка, яка у деяких тварин (наприклад, у коня) утворює додаткові сліпі відростки, де відбувається додаткове  переварювання їжі (бродіння за рахунок діяльності симбіотичної мікрофлори). У тварин м'ясоїдних довжина кишковика коротша, товста кишка розвинена слабкіше, шлунок завжди однокамерний.

Травна система може бути замкненою чи наскрізною. Замкнена травна система опознається ротовим отвором і включає замкнений кишечник.

Дихальна система

На відміну від інших функцій дихання знаходиться під контролем автономної і соматичної нервової системи, тому у тварин дихання нерідко називають вегетосоматичною функцією. Існує взаємодія регуляції дихання гуморальної і рефлекторної природи і процесами свідомої діяльності мозку. У тварин розрізняють декілька типів дихання.

Пропоную подивитися на малюнок 5.


 Порівняння системи дихання тварин


Мал. 5 Порівняння системи дихання тварин

Видільна система

Кожен організм повинен видаляти непотрібні продукти обміну. У різних тварин це відбувається порізному. У простих, наприклад у амеб і у туфельки, ці продукти просто дифундують через клітинну оболонку в довкілля, де концентрація їх нижча. У більших тварин виділення продуктів обміну шляхом дифузії недостатньо для запобігання накопиченню отруйних речовин; виникає необхідність в різних спеціальних видільних пристосуваннях.

Друзі, давайте розглянемо цю систему на малюнку 6 на прикладі жаби.


Органи розмноження і виділення самки жаби          


Мал. 6  Органи розмноження і виділення самки жаби


Еволюція мочевидільної системи ускладнюється тим, що у багатьох тварин деякі частини цієї системи тісно пов'язані з системою органів розмноження, так що ряд органів бере участь в обох функціях. Цей зв'язок настільки тісний, що обидві системи часто розглядають спільно під назвою сечостатева система.

Кровоносна система

Кровоносна система тварин складається з кровоносних судин і центрального пульсуючого органа - серця. У деяких тварин, таких як черви, судини виконують функції серця, тому їх стінки мають добре розвинену мускулатуру. Кровоносна система забезпечує організм транспортом і перерозподілом поживних речовин, газів, біологічно активних сполук, кінцевих продуктів обміну речовин. Кровоносна і лімфатична системи разом із міжклітинною рідиною здійснюють захисні реакції організму, забезпечують підтримання сталості його внутрішнього середовища.

Розрізняють два типи кровоносної системи: замкнена і незамкнена.

Учні, на малюнку 7 зображені кровоносна система різних тварин.


Типи кровоносної системи тварин       

      
Мал. 7 Типи кровоносної системи тварин

Коли кров тече тільки по системі кровоносних судин і не потрапляє в порожнину тіла, це замкнена кровоносна система (кільчасті черви, більшість хордових тварин). Коли ж судини відкриваються в порожнину тіла і частину свого шляху кров здійснює в проміжках між органами, це незамкнена кровоносна система (молюски, членистоногі). В такому разі кров змішується з порожнинною рідиною. 

Учні, давайте переглянемо відео 2 «Кровеносна система акули» 



Відео 2 «Кровоносна система акули» 

Самостійна робота


Заповнити таблицю «Типи дихання тварин».

Тип дихання Органи дихання Організми, для яких це характерно
  
  
  

Контролюючий блок


1)    Що таке системи органів?
2)    Які основні системи органів тварин ви знаєте?
3)    Що таке гуморальна регуляція організму? Наведіть приклад.
4)    Що таке нервова регуляція організму? Наведіть приклад.
5)    Які існують особливості системи дихання тварин?

Список використаної літератури


1) Урок на тему «Регуляція функції в організмі тварин» Любкова М.І., вчителя біології, м. Херсон, сш №3.
2)Урок на тему « Системи організмів, їх функції» Коротков Д.М., вчителя біології,  м. Днвпропетровськ, сш №4.
3) Урок на тему «Координація, регуляція функцій в організмі людини»  Шалаєва О. П., вчителя біології,  м. Харків, сш №2.
4) Сонин Н. И. Биология. Живой организм 10 класс. – М.: Дрофа, 2008.
5) Батуев А.С., Гуленкова М.А., Еленевский А.Г. Биология. Большой справочник. – М.: Дрофа, 2008.




Відредаговано та вислано Чепець Т.П.



Над уроком працювали'
'
Лобкова М. І.

Коротков Д.М

Шалаєва О.П.

Чепець Т. Г.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Біологія 10 клас