KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему «Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»»

Гіпермаркет Знань>>Українська література >>Українська література: Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи


План-конспект уроку з курсу «Українська література 5 клас» з теми «Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»».

 
Тема: Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»
Мета:   підвести підсумки державотворчого процесу Київської Русі,  узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів  з теми «Княжа Русь-Україна», продовжувати розвивати вміння працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історичному часі, виховувати повагу до історичної минувшини України.

Тип уроку: підсумково-узагальнюючий
Обладнання:  ілюстрації до історичних подій,  «історичне лото»,  кросворд, таблиця, елементи костюмів київських князів.

План уроку.
I.    Організаційний момент.
II.    Повідомлення теми та завдань уроку.
III.    Повторення та узагальнення.
1.    Словникова робота – «Історичне лото".
2.    Робота з таблицею.
3.    Зустріч гостей – київських князів:
     а)  гра  «Упізнай персону»;
     б)  гра  «Що зображено на малюнку?»;
     в)  розгадування кросворду.
     4.  Обговорювання історичних подій методом «Мікрофон».
IV.     Перевірка набутих знань (різнорівневі завдання).
V.       Підсумок.                                       
                                                    
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
- Добрий день, діти!
   Вже продзвенів дзвінок, і почався урок,
   урок історії, урок про те, що було.


II. Повідомлення теми та завдань уроку.

-    Сьогодні у нас підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна».
На уроці ми повторимо весь навчальний матеріал з теми, опрацюємо багато цікавих завдань, а потім використаємо набуті знання під час виконання тематичної роботи в кінці уроку.


III. Повторення та узагальнення.

1.    Словникова робота «Історичне лото».
- В процесі гри «Історичне лото» закріпемо поняття з теми:
князь, князівство, дружина, віче, полюддя, релігія, християнство, Київська Русь, Руська Правда,
ярлик, хан, орда, язичнизтво, бояри. (Учні по черзі дістають із мішечка картки з назвами понять
і визначають їх значення).


2.     Робота з таблицею.
- Необхідно заповнити пропуски в таблиці (таблиця зображена на ватмані, пропуски заповнюються маркером).


 1.
 2.
 3.
 4.
 5.
 6.
 7.
 8.
 9.    
  V ст.
  882р.
  907р.
  912р.
  988р.
  1037р.
  1199р.
  1223р.
  1240р.     
  Заснування міста Києва.
  Прихід Олега до влади у Києві
  Похід Олега на Візантію
  Вступ на престол Ігора
  Хрещення Русі
  Початок будівництва Софії Київської
  Об’єднання Галицького і Волинського князівств
  Битва на річці Калці
  Зруйнування Києва монголо-татарами

 

3.      Зустріч гостей – київських князів.

- Діти, до нас завітали високопоставлені гості, давайте привітаємо їх та вислухаємо, що вони нам про себе розкажуть.

Гра «Упізнай персону».

-    Ми  уважно вислухаємо кожного з гостей, а потім спробуємо вгадати - хто він.
Гості:
- Мене вважають мудрою людиною. Я прихильник мирних шляхів у досягненні мети, замість війн у дипломатії користуюсь шлюбними зв’язками. Моя сестра та доньки одружені  з поль-ським, французьким, норвезьким, угорським королями, дехто називає мене за це тестем Єворопи. Я створов перший збірник законів, що отримав назву «Руська Правда». За час мого правління було збудовано багато чудових споруд. Деякі залишилися і до сьогодення. Наприклад, храм святої Софії.                                                                                                                         (Ярослав Мудрий)
- Мені прийшлось правити після смерті мого чоловіка, бо наш син Святослав був малолітнім. Але мене вважають мудрою правителькою: я встановила розмір данини підлеглим племенам, встановила дипломатичні стосунки з іншими державами, зокрема з Візантією, де я була декілька разів, в Візантії я й охрестилася.                                                                                                                                                                          (Ольга)
- Я завзятий воїн.  Моя хоробрість передалася мені у спадок від батька. Майже весь час я  у походах. Ніколи не нападаю на ворога нишком, підступно, завжди попереджаю ворога: «Хочу на вас ідти».                                              (Святослав)  
- За часи мого князювання  Русь перетворилася в могутню державу. Я завершив об’єднання всіх земель. Провів багато реформ.  Я охрестився сам, охрестив своїх синів, військо, а потім і все населення Києва.                                                                                                                                                                                      (Володимир Великий)    
- Кажуть, що я підступно захопив владу в Києві вбивши Аскольда. Ставши при владі, я став величати себе князем. За короткий час я приєднав до своєї держави багато слов’янських племен, здійснював походи на Візантію.\
(Олег)
- Мою державу поправу вважають правонаступнецею Київської Русі. За часи мого князювання Галицько- Волинське кназівство сягнуло свого розквіту. Задля миру і спокою в державі я зва-жився на поїздку до Золотої Орди. В 1253 році у Дорогочині мене коронували.  
 (Данило Романович Галицький)    
 -   Я правив після Олега. За часи мого правління Русь охоплювала понад 15 великих слов’янсь-ких племен. З підвладних земель я збирав данину-полюддя. Данину люди сплачували хутром куниці, бобра, білки; медом, житом, пшеницею, просом. Мабуть великою  була ця данина, бо люди піднялися на повстання.                                                                                                                                                                              (Ігор)  
 Гра «Що зображено на малюнку

-Гості прийшли не з пустими руками. Кожен з них приніс із собою малюнок, що намалювали     
Їх підданію  Спрбуємо розгадати зміст цих малюнків.
На малюнках зображено:
-    Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь;
-    Князь Святослав у поході;
-    Літописець Нестор пише «Повість минулих літ»;
-    Хрещення Русі;
-    Оборона Києва від монголо-татар;
-    Софія Київська;
-    Золоті ворота.

Розгадування кросворду.

- Наступне завдання від наших гостей – відгадати кросворд.
Завдання (зачитує один з гостей, записує інший):

1. Сестра трьох братів, засновників Києва (Києва).
2. Княгиня, котру народ прозвав «мудрою» (Ольга).
3. Річка, в якій хрестили киян. (Дніпро).
4. Назва собору, що було збудовано за часів Ярослава  Мудрого(Софійський).
5. Легендарний засновник Києва (Кий).
6. Релігія, яку прийняла Київська Русь у 988році. (християнство).
7. Місто, спалене за наказом Ольги в помсту за смерть князя Ігоря (Іскоростень).
8. Дід Володимира Великого (Ігор).


1-11-1.jpg


- Шановні гості, дякуємо вам за чудові розповіді, гарні малюнки, просимо зайняти вільні місця і прийняти участь у обговоренні наступних питань уроку, оскільки, ви, як семиклас-  ники, також вивчаєте тему «Київська Русь».


4. Обговорення історичних подій методом  «Мікрофон».

- Шановні учні, перед вами на дошці  записано ряд питань, які я пропоную розглянути методом «Мікрофон».  Нагадаємо основні правила: говорити має тільки той, у кого символічний мікрофон (у нас навіть мікрофон справжній); подані відповіді не коментуються і не оцінюються; коли хтось висловлюється, інші не мають права перебивати, щось говорити, викрикувати з місця.

Питання для обговорення:

-    За що, на вашу думку, князя Володимира Святославовича називали Великим, а Ярослава
Володимировича – Мудрим?
-    Як ви гадаєте, чому монголо-татарам так швидко вдалося підкорити руські міста?
-    Як ви вважаєте, чому кажуть, що Галицько-Волинська держава зберігла традиції Київської  Русі?
-    Яку з пам’яток архітектури доби Київської Русі ви віднесли б до чудес світу? Чому? 


-    Дякую за цікаве обговорення питань. Зараз час попрощатися з нашими гостями та перейти до тематичного оцінювання.
 IV. Перевірка набутих знань.

Тематичне оцінювання з теми «Княжа Русь-Україна»
1.  Яку назву мала давня українська держава?       6.  Вкажіть автора збірки законів «Руська Правда»
а) Україна;                                                                  а) Літописець Нестор;
б) Київська Русь;                                                       б) Князь Ігор;
в) Козацька держава.                                                 в) Ярослав Мудрий.

2.  Яку назву мало князівське військо?                   7. Вкажіть автора «Повісті минулих літ"
а) полк;                                                                        а) Літописець Нестор;
б) дружина;                                                                 б) Князь Ігор;
в) загін.                                                                        в) Ярослав Мудрий.

 3.  Полюддя це-                                                         8. Кого з князів називали великим воїном?
а) збирання данини;                                                   а) Святослава;
б) вид діяльності людей;                                           б) Володимира Великого;
в) пільги для населення.                                            в) Ярослава Мудрого.

4.  Який князь за легендою заснував Київ?             9. Назвіть правителя, що князював після Ігора
а) Олег;                                                                        а) Олег;
б) Кий;                                                                         б) Святослав;
в) Ігор.                                                                         в) Ольга. 

5.  В якому році було охрещено Русь?                     10.Який князь загинув від рук своїх підданих?
а) 882р;                                                                         а) Кий;
б) 988р;                                                                         б) Ігор;
в) 1212р.                                                                       в) Володимир.


V. Підсумок  уроку.
Надіслано учителем української мови та літератури Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й.


Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани конспектів уроків з української літератури, завдання з української літератури 5 класу скачати

Предмети > Українська література > Українська література 5 клас > Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи > Контрольна робота. Історичне минуле нашого народу. Рідна Україна. Світ природи. Конспект уроку і опорний каркас