KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему: “ Повторення й узагальнення вивченого по темі “Звертання”

Гіпермаркет знань>>Українська мова >> Українська мова: Звертання


План-конспект уроку з курсу «Українська мова 5 клас» з теми «“ Повторення й узагальнення вивченого по темі “Звертання”


Тема: “ Повторення й узагальнення вивченого по темі  “Звертання”

Мета уроку:     систематизувати й узагальнити вивчене про звертання; формувати вміння визначати їх у реченнях, доречно використовувати в усному й писемному мовленні, правильно інтонувати речення зі звертаннями; розвивати культуру усного й писемного мовлення; збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати чемність, поважливе ставлення до співрозмовника.

Тип уроку:    узагальнення й систематизація вивченого.

Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютери;
        С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова. Рідна мова: підручник для 5 класу.

 (Усі завдання, окрім вправи 142, поетапно спроектовуються на дошку)

Хід уроку


І. Перевірка домашнього завдання.

   Вправа 139. 2 учні на дошці підкреслюють головні та другорядні члени речення, у одного вчитель бере на перевірку зошит;

1. Чорногузе, дядьку,               2. Дощику, дощику,
    Зроби мені хатку,                     Припечи, припечи,
    І ставок, і млинок,                    А я буду у куточку
    І цибулі грядку.                        На печі, на печі.
 
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Діти, на сьогоднішньому уроці ми з вами узагальнимо все вивчене з теми “Звертання” і
покажемо, наскільки гарно ми засвоїли матеріал, як ми використовуємо звертання на практиці, тобто у нашому мовленні (усному і писемному).
Ой, діти, а це що таке? Якийсь конверт... Адресований вам, бо написано“5-Б класу”.
 Давайте зачитаємо (учитель зачитує лист).

  Шановні учні 5-Б класу!

Пише вам ваш одноліток Іваненко Петро. Я потрапив у скрутну ситуацію.

Досить довгий час, від самого початку навчального року, я зневажливо ставився до своїх однокласників: звернення до них я перетворив на зневажливе тикання, до якого додавались грубі слова. Мені здавалось, що таким чином я завойовую собі авторитет. Але одного дня за такі погані вчинки потрапив у полон до космічних піратів, які сказали, що повернуть мене на Землю лише за умови, що я навчусь поважати людей та буду називати всіх по імені.

Обов’язковою умовою повернення додому стало виконання завдань. Більшість з них я вже виконав, але частину виконати за встановлений мені термін просто не встигаю. Допоможіть мені, будь ласка.

Завдання, які я прошу виконати, ви знайдете на робочому столі ваших комп’ ютерів у папці «Тест-В” під назвою “Мова-2”.

Допоможіть, благаю. Обіцяю: я виправлюсь.  

ІІІ. Виконання вправ на застосування правил.

1.  10 учнів виконують тестові завдання на комп’ютерах.
     

                                                             ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ


1.    Вкажіть речення зі звертанням.

1.   .Климко витер холодними брудними пальцями очі й сів у своєму солом’яному
кублі (Григір Тютюнник).
2.    Києве мій, ти у серці завжди (В. Сосюра).
3.    Климко жив удвох з дядьком Кирилом, відколи осиротів (Григір Тютюнник).
4.    Жили вони в залізничному бараці при самісіньких коліях (Григір Тютюнник).

2. Визначте, де у реченні знаходиться звертання.

Скажи мені , дитя моє, скажи свою пригоду! (М. Вовчок).
1.    На початку.
2.    Всередині.
3.    Наприкінці.

3. Знайдіть речення, в якому при звертанні пропущено розділовий знак.

1.    Тихі, ніжні зорі спадали з неба (Леся Українка).
2.    Настала золота приваблива осінь (С. Скляренко).
3.    Побратався сокіл з сизокрилим орлом (Нар. Творчість).
4.    До тебе люба річенько ще вернеться весна (Л. Глібов).

4.    Граматичну основу неправильно визначено у реченні:

1.    Оксанко, варто прочитати цю книгу.
2.    Над ними сяяло голубе небо.
3.    Вчені старанно збирають і вивчають старовинні речі.
4.    Він змалку звик плавати по морях.

2.  Вчитель дає завдання тим учням, які залишились за партами.

 Діти, а давайте покажемо зараз Петрику, як ми гарно вміємо звертатись до наших однолітків. Зараз ви доберете якомога більше варіантів звертань (повних, /скорочених, здрібніло-пестливих) до хлопчика на ім’я Андрій та дівчинки на ім’я Марія. З одним із варіантів звертань складіть речення та запишіть його в зошит.

10 учнів встають з-за комп’ютерів, інші 10 сідають і теж виконують завдання на комп’ютерах (допомагають Петрикові).

3. Вставити у подані речення поширені звертання.

1. Вас на святковий концерт. .Відкрий мені душу.
2.Запрошуємо

4.Робота з підручником.

Вправа 142. Складіть і запишіть речення, у яких слово “дитина” виступає: а) звертанням; б) другорядним членом речення; в) головним членом речення.

5.  Поставити імена по батькові у форму кличного відмінка.

Людмила Юріївна, Олена Романівна, Сергій Дмитрович, Юлія Іванівна, Ганна Антонівна, Жанна Георгіївна, Світлана Михайлівна, Валентина Степанівна, Катерина Миколаївна, Станіслав Олексійович, Світлана Василівна

6. Розставити пропущені розділові знаки, виправити помилки в словах.

1.Неси ж мене кінь по чистому полю.
2.Матусенька рідненька як я тебе люблю!
3.Світи світи нам місяце-князю!

Фізкультхвилинка.


 8.  Вставити звертання у подані речення.

20.03-48.jpg
     
8. Скласти речення за схемами

 20.03-49.jpg

9. Ситуативне моделювання.

Скласти діалог на одну із запропонаваних тем, вживаючи ввічливі слова (слова “будь ласка”, “прошу”, “якщо ваша ласка”, “спасибі”, “дякую”, “вибачте”, “прошу вас”, “дозвольте”, “даруйте”— на дошці).

1.Ваш однокласник хворіє, ви телефонуєте йому, запитуєте, як він себе почуває, а також повідомляєте домашнє завдання.

2.Ви прийшли на день народження до однокласника, вітаєте його, вручаєте подарунок.

3.Надворі підходите до літньої людини і  пропонуєте їй донести важку сумку додому.
     
10. Поради Петрикові прислів’ями та приказками.

Добре. От ми виконали так багато завдань. Як ви вважаєте, допомогли ми хлопчику? Навчили, як потрібно звертатися до людей? А давайте дамо поради Петрику прислів’ями та приказками (учні з місця проголошують прислів’я та приказки).
 Зразки прислів’їв та приказок


1.    Не називай сяким, бо станеш таким.
2.    Слово чемне кожному приємне.
3.    Як лихе слово казати, то краще промовчати.
4.    Як ти вітаєш, так і тебе вітатимуть.
5.    Одне погане слово скажеш — почуєш у відповідь десять.
6.    Від поганих слів язик не облізе.
7.    Бережи честь змолоду.
8.    На слові зірвався — увесь світ дізнався.

ІV . Підбиття підсумків уроку.

   Передаючи один одному уявний мікрофон, учні дають відповідь на  питання:

—    Чи все заплановане на уроці на уроці ми виконали?
—    Що вам найбільше сподобалось?

(Учитель при цьому ще раз запитує правила про звертання)

V .  Домашнє завдання:

написати космічним піратам лист, у якому виразити прохання відпустити Петрика.


Надіслано вчителем інформатики Назарук Тетяною Миколаївною.


Реферати, домашня робота з української мови
скачати, підручники скачати безкоштовно, онлайнуроки, запитання та відповіді

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Звертання. Розділові знаки при звертанні > Звертання. Конспект уроку і опорний каркас