Гіпермаркет Знань>>Біологія 10 клас>>Біологія>> Біологія: Енергетичний обмін та його етапи.
Освітня: сформувати в учнів загальні уявлення про хемосинтез і фотосинтез; сформувати в учнів такі поняття, як: хемосинтез, фотосинтез. Виховна: сформувати в учнів науковий світогляд, розширити кругозір учнів на основі вивчення процесів хемосинтезу та фотосинтезу, сприяти екологічному вихованню учнів. Розвиваюча: розвивати інтерес учнів, забезпечити розвиток мисленнєвих операцій ( вміння робити висновки, узагальнювати).
Методи: загальні (ПІ), часткові (СН, СНП), конкретні (бесіда, розповідь). Опорні терміни: хемосинтезуючі організми, фотосинтезуючі організми, світлова фаза фотосинтезу, темнова фаза фотосинтезу, фотосистема І, фотосистема ІІ. Обладнання: підручник з біології (10-11 класи).
Література: 1. Загальна біологія: Підручник для учнів 10-11 кл. серед. загальноосвіт. шл../ М.Є. Кучеренко, Ю.Г. Вервес, П.Г. Балан та ін..-К.: Генеза, 2000.-464с.
1. Які організми за типом живлення вам відомі?
Сьогодні ми з вами розглянемо ще 2 види процесів, які відносяться до пластичного обміну, а саме хемосинтез і фотосинтез. Хемосинтез. Хемосинтезуючі організми (хемотрофи) для синтезу органічних сполук використовують енергію, яка вивільнюється під час перетворення неорганічних сполук. До цих організмів належать деякі групи бактерій: нітрифікуючі, безбарвні сіркобактерії, залізобактерії тощо. Нітрифікуючі бактерії послідовно окиснюють аміак до нітритів, а потім — до нітратів . Залізобактерії одержують енергію за рахунок окиснення сполук двовалентного заліза до тривалентного. Вони беруть участь в утворенні покладів залізних руд. Безбарвні сіркобактерії окиснюють сірководень та інші сполуки сірки до сірчаної кислоти (Н2S04). Процес хемосинтезу відкрив у 1887 році видатний російський мікробіолог С.М.Виноградський. Хемосинтезуючі мікроорганізми відіграють виняткову роль у процесах перетворення хімічних елементів у біогеохімічних циклах. Фотосинтез.Фототрофи використовують для синтезу органічних сполук енергію світла. Процес утворення органічних речовин з неорганічних завдяки перетворенню світлової енергії в енергію хімічних зв’язків називають фотосинтезом. До фототрофних організмів відносять: 1) Зелені рослини (вищі рослини, водорості).
У клітинах вищих рослин фотосинтез відбувається у спеціальних органелах – хлоропластах. Основними з фото синтезуючих пігментів є хлорофіли. Процес фотосинтезу відбувається в 2 фази ( світлову та темнову ). У світлову фазу, реакції якої перебігають у тилакоїдах за наявності світла, хлорофіли вловлюють кванти світла (фотони). Поглинання фотонів призводить до збудження одного з електронів молекули хлорофілу, який за допомогою молекул-переносчиків електронів переміщується на зовнішню поверхню мембрани тилакоїдів, набуваючи певної потенційної енергії. У фотосистемі І цей електрон передається сполуці НАДФ: НАДФ2+ + 1е + Н+ = НАДФ * Н Відновлений НАДФ є постачальником водню для відновлення атмосферного вуглекислого газу до глюкози. Отже, у світлову фазу відбувається відновлення НАДФ і синтез АТФ. А фотосистема ІІ відновлюється за рахунок електронів, які постачають молекули води. Під дією світла за участю ферментів молекули води розщеплюються на протони водню та молекулярний кисень, який виділяється в атмосферу, а електрони використовуються на відновлення фотосистеми ІІ.
Підсумкове рівняння фотосинтезу:
Значення фотосинтезу. (Учні читають самостійно).
1. Що таке хемосинтез?
Читати §24. Надіслано Шевченко В.В, вчителем хімії та біології
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: