KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми - Сучасна політична карта світу

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 10 клас>> Географія: Закономірності спадковості, встановлені Г.Менделем

Конспект уроку до предмету Географія 10 клас.

Содержание

Тема

«Сучасна політична карта світу. Відмінність понять "країна", "держава", "залежна країна", "колонія". Політичні та економічні системи країн».


Хід уроку

Визначення політичної карти

Політичною картою світу вважають тематичну карту, на яку нанесені державні кордони всіх країн світу. Політична карта відображає процеси, які відбуваються в країнах на різних етапах розвитку суспільства.


Політична карта світу

Різниця між незалежними державами і залежними країнами

На сьогоднішній день на цій карті нанесені 230 країн світу, які відрізняються між собою площею території, географічним положенням, чисельністю населення, національним складом, рівнем розвитку та формами державного устрою. З цих країн 190 є суверенними та незалежними, які мають самостійність, як у внутрішніх, так і зовнішніх справах. Суверенні країни самостійно вирішують свої справи і не потребують втручання інших держав.

Решта країн не є самостійними і поділяються на колонії, протекторати та департаменти. До колоній належать країни, які знаходяться під владою іншої держави та не мають ні політичної, ні економічної самостійності.

Форми колоніальної залежності

Форми колоніальної залежності бувають різними. Ці території можуть різнитися за формою залежності та мати наступний статус:
Заморські території – це території з одиницями адміністративного розподілу метрополій, які мають ідентичні органи влади. Наприклад, Франція має заморські департаменти і заморські території метрополій. До них належить Нова Каледонія, Гваделупа та інші. Гренландія і Фарерські острові є самокерованою автономією Данії.
Протекторати являють собою форму колоніальної залежності, де країна-протектор вирішує внутрішні проблеми та повністю здійснює зовнішню діяльність. До таких територій належить Монако та Сан-Марино.
• До підопічних належать такі території, що знаходяться під опікою ООН чи якоюсь певних держав. Так, наприклад під опікою США знаходяться Маріанські острови.
• До домініонів належать такі самоврядні території, що входять до складу Британської імперії, і головою держави цих територій є англійська королева. Після 1937 року ці держави увійшли до Британської Співдружності, а термін «домініон» вийшов з ужитку.

Політична та економічна системи держав

Кожна сучасна держава має певну політичну та економічну систему. Від економічного і правового розвитку держави залежать умови життя населення, міжнародний авторитет та розвиток країни.

Політична система суспільства залежать від влади та методів управління цим суспільством. В сучасному світі пріоритетною політичною системою є демократія.


Політичні системи

Економічна система - це сукупність таких економічних процесів, які сформовані на основі відносин власності та механізму господарювання. Головним в такій системі є виробництво, розподіл, обмін та споживання.

Економічні системи бувають:


Економічні системи

Предмети > Географія > Географія 10 клас > Сучасна політична карта світу > Сучасна політична карта світу. Конспект уроку