Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас>> Зарубіжна література: Утвердження самоцінності людського життя в баладі Ф.Шиллера “Рукавичка”
План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 7 клас» з теми «Утвердження самоцінності людського життя в баладі Ф.Шиллера “Рукавичка”»
Мета уроку: закріпити знання учнів про літературну баладу; ознайомити з життєвим та творчим шляхом Ф.Шиллера, проаналізувати баладу “Рукавичка”; розвивати навички виразного читання, аналізу тексту; виховувати людяність, відчуття власної гідності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: тексти балади, ілюстрації.
Епіграф: Поет і художник мають володіти двома рисами: по-перше, підноситися над дійсним, а по-друге, залишатися в межах світу почуттів. Ф.Шиллер
І.Актуалізація знань 1.Завдання ? - Яке з тверджень визначає тему «Балади прикмет» Ф.Війона? А зображення окремих життєвих явищ в житті людини; Б зображення розмаїття життя і неможливості пізнати себе; В розповідь про звичайні та виняткові події в житті людини; Г розповідь про пошуки людиною сенсу буття.
2.Бесіда ? – Визначте основну думку твору французького поета. ? – Які засоби художньої виразності він вживає для підсилення емоційності чи підкреслення довершеності думки? ? – Наведіть приклади антитези, анафори, рефрену, що використав Ф.Війон. ? – Який з поетичних жанрових різновидів використовував поет в своїй творчості? ? – Чи великий поетичний спадок Ф.Війона? Що ви знаєте про нього? ? – Коли і де виникає жанр балади? ? – В творчості яких поетів звучить балада літературна?
ІІ. Сприйняття та засвоєння нових знань 1.Учитель: Надзвичайна зацікавленість баладним жанром прослідковується в літературі XVIII – XIXст. В цей час підвищується інтерес до фольклору, вивчення та збирання творів усної народної творчості. Під впливом народної поезії до жанру балади зверталися Й.В.Гете, Ф.Шиллер, Р.Бернс, В.Гюго, А.Міцкевич, О.С.Пушкін, Т.Шевченко.
ФРІДРІХ ШИЛЕР (1759 – 1805 ) Німецький письменник Фрідріх Шиллер прожив всього 46 років. Його життя було нелегким. Він хворів на сухоти, терпів матеріальну скруту, але працював до останніх днів життя. Народився у м.Марбах 10 листопада 1759р. в сім’ї полкового лікаря, учасника Семилітньої війни. Навчався в латинській школі, а з 14 років у військовій школі “Академії Карла” – закритому закладі з суворою дисципліною, де майбутній письменник провів 8 років життя. Під час навчання вивчав медицину, юриспруденцію, а також почав писати літературні твори. Довгі роки поневірявся Німеччиною в пошуках роботи. Оселившись у Веймарі, займається активною літературною діяльністю. Знайомиться з Гете, який стає його близьким другом. Поховані обидва поети в спільній гробниці у Веймарі, на майдані перед Веймарським театром споруджено пам’ятник двом друзям.
В 1797р. між Шиллером і Гете починаються своєрідні поетичні змагання. Листуючись, вони до своїх листів додавали балади. В цей час Шиллером були створені поетичні шедеври, що відзначаються драматичністю дії, виразністю картин життя, природи. Поет використовує античні та середньовічні сюжети. Але їх не можна назвати історичними, вони не містять конкретних історичних фактів чи подій. Це своєрідні притчі, що пропонують приклад поведінки чи дають їй оцінку.Це балади “Рукавичка”, “Кубок”, “Івікові журавлі”, “Полікратів перстень”.
“РУКАВИЧКА” Сюжет для цієї балади Шиллер знайшов у французькій середньовічній хроніці, де розповідалося про події при дворі французького короля Франціска І (XVIст.) Прототип героя – славетний лицар Делорж, про хоробрість якого складали легенди. Одна з них і стала основою для балади. “ Якось, коли Франциск І збирався дивитися на борню левів, одна дама впустила свою рукавичку і сказала закоханому в неї лицарю Делоржу: “Якщо хочете справді переконати мене, що так сильно мене кохаєте, як оце щоденно в цім присягаєтеся, то підніміть рукавичку”. Делорж спустився вниз, взяв рукавичку, що лежала посередині між жахливими звірами, повернувся на трибуну і кинув дамі в обличчя. Відтоді він уже не хотів ніколи її бачити, незважаючи на неодноразові запрошення та натяки з боку дами серця”.
2. Робота з текстом Виразно прочитайте баладу. ? – Де і коли відбувається дія балади? ? – З якою метою автор описує хижаків, їх поведінку? Чи розпочали бій звірі між собою? ? – На що хотіло подивитися вельможне панство? В чому вони знаходили розвагу? ? – Чи є щось спільне між світом звірів та світом людей? ? – Як ви думаєте, чи випадково впала серед звірів рукавичка прекрасної Кунігунди? ? – Якою ми бачимо прекрасну юну красуню? ? – Чому лицар виконує прохання дами? Чи розуміє він небезпеку свого вчинку? ? – Цар звірів лев встає та припиняє бійку між тваринами. Чи робить щось король Франциск, щоб зупинити лицаря Делоржа? ? – Чому Делорж кидає рукавичку в лице дамі? Що означає вираз “кинути рукавичку”? ? – Яка основна думка цієї балади? Над чим ви замислилися, читаючи її? ІІІ. Підсумок уроку Робота в групах <u</u>
Завдання:
1.Балади Шиллера називають короткими драмами. Як ви думаєте, чи є для цього підстави? Аргументуйте відповідь. Драма як жанр – п’єса соціального чи побутового характеру з гострим конфліктом, який розвивається в постійній напрузі.
Конфлікт – зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій, ускладнень, боротьби.
2. Доведіть, що “Рукавичка” є літературною баладою. 3. Прочитайте епіграф до уроку. Як ви розумієте ці слова? Чому саме цей вислів обрано епіграфом до уроку?
Поет і художник мають володіти двома рисами: по-перше, підноситися над дійсним, а по-друге, залишатися в межах світу почуттів. Ф.Шиллер
Висновок:Ф.Шиллер прагнув “Зробити з людей Людей”, пробудити в людях духовність, виховати пошану, гуманізм, тому його твори, зокрема балади, дають уроки життя. На прикладі життя окремої людини поет змальовує життя всього людства, дає певні моральні настанови.
Домашнє завдання:виразно прочитайте баладу, дайте відповідь на запитання в підручнику з теми.
Надіслано учителем зарубіжної літератури гімназії "Троєщина" Юсипович І.В.
Календарно-тематичне планування з зарубіжної літератури, відео з зарубіжної літератури онлайн, Зарубіжна література в школі скачати
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас > Йоганн Крістоф Фрідріх Шіллер. «Рукавичка» > Йоганн Крістоф Фрідріх Шіллер. «Рукавичка». Конспект уроку і опорний каркас
|