Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас>> Частини мови основні способи їх розпізнавання. Повторення вивченого в початкових класах. Апостроф. М’який знак.
План-конспект уроку з курсу «Українська мова 5 клас» з теми «Частини мови основні способи їх розпізнавання. Повторення вивченого в початкових класах. Апостроф. М’який знак.»
Повторення вивченого впочаткових класах. Апостроф. М’який знак.
Мета: повторити й систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа та м’якого знака, здобуті в початкових класах; удосконалювати навички правильної вимови й написаня слів з апострофом та м’яким знаком; розвивати навички самостійної роботи; уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів. виховувати бажання працювати та сумлінно вчитися.
Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого.
Обладнання: слова для вправи «Говоримо правильно», підручники, комп’ютерна презентація із завданнями, Хід уроку. І. Актуалізація опорних знань учнів. - У гостях у Морфології ми побували. Сьогодні нам стелиться дорога до району Орфографії. Та оскільки ми хороші і виховані гості, то нам, мабуть, хочеться зробити щось приємне для частин мови. Тому виконаємо декілька завдань. 1. Перевірка домашнього завдання (вибіркова)
2. Теоретичний диктант (12 правильних відповідей – 12 балів) 1) Частина мови, яка вказує на предмет або особу і відповідає на питання ХТО? ЩО?, називається (іменник) 2) До якої дієвідміни належать дієслова, які у ІІІ особі множини мають закінчення –ать, -ять? (ІІ) 3) Рід, число, відмінок прикметників у словосполученнях залежить від роду, числа і відмінку.... (іменника) 4) Частина мови, яка вказує на ознаку предмета або особи і відповідає на питання ЯКИЙ? ЧИЙ?, називається (прикметник) 5) Як називають такі займенники: я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони? (особові) 6) Розряд числівників, які означають кількість предметів і відповідають на питання СКІЛЬКИ? (кількісні) 7) Частина мови, яка вказує на предмет або особу, ознаку предмета, кількість або число, але не називає їх, називається (займенник) 8) Частина мови, яка відповідає на запитання ДЕ? КОЛИ? КУДИ? ЗВІДКИ? Та інші (прислівник) 9) Прийменники з іншими частинами мови пишуться (окремо) 10) Частина мови, яка слугує для зв’язку слів (прийменник) 11) Частина мови, яка слугує для зв’язку речень і слів (сполучник) 12) Сполучники, перед якими ми завжди ставимо кому (а, але)
3.Вправа «Визнач частину мови» * Записати речення, над кожним словом надписати, до якої частини мови воно належить (викликаю до дошки по одній дитині з ряду, даю картку і кожен з них працює над своїм реченням. Усі інші учні записують три речення.).
1) Гірко поробиш – солодко з’їси. 2) Про добру людину кажуть, що вона надійніша кам’яного моста. 3) Не май сто рублів, а май сто друзів.
4. Говоримо правильно!
! На дошці записані словосполучення «молода дівчина» і «Старенький дідусь». “Читаєш і чуєш: молода дівчина, старенький дідусь. А хіба це правильно?” — Звичайно, ні. Не буває дівчини літнього віку. Ось і в 11-томному академічному Словнику української мови наголошується, що то ще неодружена особа. Тож треба казати і писати дівчина, не вдаючись до означень. Так само прикметник зайвий у висловах старенький дідусь, старенька бабуся. Правильно: дідусь, бабуся. Запишіть ці словосполучення, а потім і правильні слова у свої записнички «Говоримо правильно!» і запам’ятайте їх з метою правильного використання у мовленні.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- З легкою душею нас відпускають Частини мови, і ми вирушаємо до району Орфографії. Хто ж нас там зустріне, побачимо. Але спершу відгадайте загадку: Я один в сім’ї такий, Кажуть, надто вже м’який, Хоч мовчун, та не дивак. В слові я – не зайвий знак. - Хто цей господар? (М’який знак) - Чому він називає себе мовчуном? - Хитро дивиться він на вас і посміхається. Напевно, добре розуміє, як легко, не знаючи правил, помилитися в його написанні. А щоб ви ніколи не помилялися при написанні слів з м’яким знаком, я розповім вам історію.
ІІІ. Систематизація й узагальнення вивченого. Якось усі приголосні звуки грали в м’яча на березі річки. До них на човнику наблизився Ь. Обидві команди приголосних закликали прибульця до себе. Але він сам обрав собі команду. Як швидше запам’ятати приголосні, до входять до неї? А дуже просто. Ви лише спитайте: «Де сонце золоте?» - і вони всі поряд: Д, С, Н, Ц, З, Л, Т.
1. «Я не боюсь Ь» - Давайте запишемо прислів’я та приказки, щоб зникла глузлива посмішка з його обличчя. * У поданих реченнях підкреслити слова, які вживаються з Ь. 1) Більше думай, а менше говори. 2) Любов сильніша за смерть. 3) Де тонше, там рветься. 4) Доньчин голос милий мамі. 5) Ластівки низько літають – дощ обіцяють. - Я думаю, що Ь уже не кепкує з вас. Діти, а хто ж це наближається до нас? (Апостроф) Так, апостроф. Він гордовитий, сповнений самоповаги, гідності, бо ж один такий неповторний в українській мові. Пригадайте, коли ми пишемо апостроф. (Після Б, П, В, М, Ф перед Я,Ю,Є,Ї, якщо перед губними немає іншої приголосної, яка входить до складу кореня.). А тепер давайте доведемо свої знання.
2. Словниковий диктант. Розв’язати, черв’як, святковий, рясно, рюкзак, матір’ю, з’їхати, мавпячий, тьмяний, цвях, з’юрмитися, бур’ян.
3. Вправа «Ми вчителі» (ситуативне завдання) * Уявіть себе у ролі вчителя. Виправте помилки у словах, які, на вашу думку, написані неправильно. Троє тих, які швидше справляться із завданням, отримують бали.
4. Вправа «Ключ» * Замість крапок вставте, де потрібно, м’який знак або апостроф. Запишіть слова у дві колонки. Підкресліть третю з кінця букву і прочитаєте продовження вислову Григорія Сковороди: «Духовна зброя ... (сильніша за тілесну)»
Зі вставленим м’яким знаком
| Зі вставленим апострофом
|
Зав...язав, піс...ня, з...єднати, спіл...ніс...т..., запам...ятай, дружит..., пот...м...янілий, смієт...ся, міжбрів...я, В...ячеслав, т...м...яний, віз...міт..., знічев...я, слиз...кіший, мавп...ячий, розіп...ясти, солов...їний, маз..., україн...ський, під...їдуть.
5. Вибірковий диктант. * Запишіть тільки ті слова у свої зошити, в яких пишеться апостроф. - З перших букв виписаних слів ви отримаєте ключове слово, яке поведе нас до наступного завдання. Дев’ятсот, морквяний, кучерявий, об’єкт, свято, тьмяний, роз’яснити, об’єднання, зяблик, різьбяр, голуб’ячий, рюкзак, цвях, ад’ютант. ДОРОГА
6. Вправа з розвитку зв’язного мовлення (по рядах)- робота в групах. * Перед вами з фотографії. Їхнім центральним об’єктом є дорога. Складіть кілька зв’язних речень за змістом фотографії, використовуючи слова з м’яким знаком та апострофом. Чий міні-твір буде найкращим (а його оберете саме ви), його ми й запишемо.
І група
ІІ група
ІІІ група
(Після групової роботи один з учнів кожної групки зачитує твір. Приоцінюванні враховується змістовність і кількість слів з апострофом та м’яким знаком) ІV. Підсумок уроку (Підсумовує урок хтось із учнів, а вчитель доповнює його та виставляє бали, мотивуючи їх).
V. Домашнє завдання 1. Підготуватися до ТО, повторивши все вивчене про частини мови.
Надіслано вчителем української мови та літератури Підгребя Н.М., Залищенської гімназії, Тернопільської області
Планування з української мови, підручники та книгионлайн, курси та завдання з української мови для 5 класу скачати
Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Частини мови основні способи їх розпізнавання > Частини мови основні способи їх розпізнавання. Конспект уроку і опорний каркас
|