Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 8 клас>> Українська література:«О.Назарук. «Роксоляна». Проблема кохання і служіння народові в повісті»
План-конспект уроку з курсу «Українська література 8 клас» з теми «О.Назарук. «Роксоляна». Проблема кохання і служіння народові в повісті»
Тема уроку: Осип Назарук. «Роксоляна». Проблема кохання і служіння народові Мета уроку: розкрити проблему кохання та служіння народові у повісті О.Назарука «Роксоляна»; розвивати спостережливість, синтетико-аналітичне мислення; виховувати повагу до історичного минулого рідного краю, гордість за наших предків, любов до краси слова. Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет письменника, виставка літератури, ілюстрації, роздатковий матеріал, мультимедійні засоби наочності. Епіграф: Забудеш рідний край – тобі твій корінь всохне. П. Тичина
Зміст і структура уроку
І. Організаційно-вступна частина уроку ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання (диференційованого характеру)
1. Завдання на картках К-1 Про які три грядки «в огороді думок» згадує О.Назарук, описуючи зміни в характері Настусі-полонянки? К-2 Яким постає перед нами Сулейман під час військового походу, що поклав початок війні мусульман – Джігад? Чи змінилося ставлення автора до героя? Доведіть свою думку. К-3 Що ви довідалися про династію турецьких султанів? Чому О.Назарук називає Роксоляну кісметом Османів? К-4 Чому перед весіллям із Сулейманом Настя виявила бажання відвідати Афон? На яких рисах характеру українки наголошує автор, описуючи негоду на Афоні? К-5. З якою метою Роксоляна вирішила здійснити паломництво до священного місця мусульман – у Мекку? Які благородні справи після цієї подорожі ще більше підняли авторитет Хуррем? К-6 Чи виступає Роксоляна у повісті О.Назарука партіоткою рідного краю, захисницею України? На яких проблемах у житті героїні зосередив свою увагу автор?
2. Клоуз-тест 1.«В кривавім блиску конаючого дня надходив…. зі своїм щастям у душі. Він очима жваво шукав » своє кохання. 2. «Настуня все нетерпеливо ждала на…, щоб розпитувати його докладніше про нового султана». 3. «Як кажда людина, так і кожде плем’я, має свій…, твердий і невмолимий, котрого не об’їде ні конем на землі, ні судном на морю». 4. «Вже сьомий раз сходив міяць над Стамбулом, відколи... свою службу розсилала, двері своїх покоїв на чотири спусти замикала, вікна в своїх салонах сама заслоняла...» 5.«В п’ятницю, Аллахом благословенну днину, виплила хассеке Хуррем із сином Селімом і з донечкою Мірмаг кораблем зі Стамбула до Єгипту, щоб відбути .... – святу подорож на прощу до Мекки й до гробу Пророка. 6. «... був прекрасно одягнений, – стрункий і високий. Мав чорні, як терен, блискучі, трохи зачервонілі очі, сильне чоло, вузькі вуста й зазяття біля них».
Відповіді:1. Стефан Дорош. 2. Абдуллага. 3. Кісмет. 4.Молода султанка Ель Хуррем. 5.Гаддж. 6.Сулейман Пишний.
ІІІ. Перевірка раніше засвоєних знань Бесіда «Мікрофон» 1.Події якої історичної доби змальовує О.Назарук у повісті «Роксоляна»? 2.Як жилося українцям у ті часи? 3.Хто така Роксоляна? 4.Як вона потрапила у гарем султана? 5.Чим заполонила душу і серце великого візира дівчина-полонянка? 6.Чи всі вчинки Роксоляни як дружини Сулеймана ви схвалюєте? 7.Чи вважаєте ви Роксоляну національною гордістю? 8.Як інтерпретовано образ Роксоляни в українській та світовій літературі?
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, формування мотивації учіння Постановка виконавських завдань 1. Визначити найголовніші проблеми повісті. 2. Узагальнити відомості про Роксоляну як патріотку рідного краю. 3. Прокоментувати доречність епіграфа уроку.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу Учитель. Сулейман Пишний – владний і непідступний султан, «силі його не було рівня в цілім тодішнім світі». Мав твердий характер, був відважний, розумний і справедливий, богобоязливий, завжди дотримував слова. Після вступу на престол зарекомендував себе як талановитий правитель і жорстокий ворог християнського світу. Та серце його тануло поруч з українкою Роксоляною-Хуррем, яку він щиро кохав і змінив багато своїх поглядів під її впливом.
Робота в групах І група. Проблема кохання у повісті Учитель. Венеціанський посол Бернардо Наваджеро у 1553 році зазначав, що Сулейман Пишний по-справжньому кохав Роксолану, охоче радився з нею про державні справи і, мабуть, надавав її розумним словам більше віри і уваги, ніж словам досвідчених державних мужів. Як проблему кохання розкрито у повісті? Узагальнювальна таблиця (учні заповнюють її протягом уроку)
№ з/п
| Тези
| Цитати
|
1.
| Перша зустріч Роксоляни з Сулейманом; сила враження «від першого погляду».
| «Мимохіть підвела вії та благальним поглядом показала Султанові двері своєї пані, немов прохаючи, щоби скорше йшов туди. І знов спустила свої сині очі. Але чи султана Сулеймана задержав білий квіт ясмину, що заглядав у вікно, чи білолиций місяць, що пронизував пахучі листочки ясмину, чи біле, як ясмин, личечко Настуні, чи її переляк – досить, що султан не відходив, стояв вдивляючись у неї, як в образ». (VІІІ. Служниця в султанській палаті).
|
2.
| Невимушене перше спілкування, зацікавленість, взаємна симпатія.
| «Любов перша – чаша запахучих квітів, Любов друга – чаша з червоним вином, Любов третя – чаша чорної отруї... Сказала те напівспівучим тоном, причім як могла, так перекладала сербську пісню на турецьку мову. По хвилі докинула: «Але я гадаю, що і перша, і друга любов може стати отруєю, коли не поблагословить її Бог Всемогучий.» Став як вкопаний. Був переконаний, що вона думає, що він уже перебув і третю любов...» (VІІІ. Служниця в султанській палаті).
|
3.
| Приязна багатообіцяюча розмова Роксоляни та Сулеймана на Афоні.
| «Ти не служниця, ти будеш найлюбіша жінка моя!..» (ХІ. Перша подорож на прощу Роксоляни).
|
4.
| Довіра і велика любов до Роксоляни змусили султана піти на страшний вчинок – страту великого візира Агмед-баші та Гассана, за начебто образу султанки (без з’ясування обставин).
| «Обидва злочинці повинні вмерти! Тільки справедливість вимагає, щоб їх переслухати!» (ХVІ. «...А червоніла крівця на рученьках твоїх...»).
|
5.
| Любов, турбота і переживання за долю чоловіка Сулеймана.
| «Серце в ній тьохнуло. Несподіваним і для себе рухом схопила обома руками за узду коня свого мужа... Султанка Ель Хуррем клякла на розмоклій землі і, зложивши руки, як до молитви, залебеділа до свого мужа: – Ти не підеш у вир сеї боротьби! Тут може померкнути твоя зоря! А ще жоден твій син не годен сам усісти на престолі султанів, не піднести меча до бунту!» (ХVІІ. Джігад).
|
Висновки після укладання таблиці.
ІІ група. Проблема служіння рідному народові Учитель. Юрій Колесниченко у творі «Султанка з Рогатина» наголошує на унікальній рисі характеру Роксоляни як щирої патріотки свого краю: «...хиба це не подвиг переконати султана і його уряд утриматися не лише від походів на Україну, а навіть і від думок про них?» Спокій в Україні зменшував шанси московського напору на південь, якого боялася Польща. Зате спокій в Україні сприяв новій силі, Запорозькій Січі.
Як проблему служіння рідному народові розкрито у повісті? 1.Щира розмова Роксоляни з монахом Іваном. Роздуми про допомогу рідному краєві. «До кімнати Хуррем зайшов монах літ понад п’ятдесят. Поблагословив її знаком хреста і заговорив рідною мовою про справу, близьку рідній (український) землі! Молода дівчина знітилася: «Як вона, бідна невольниця, може помогти рідному краєві, з котрого вийшла, й народові, котрий мучився там. Слухала уважно Івана, а в голові снувалися думки. Сулейман, якого так щиро покохала, володар трьох світів, є ворогом правовірного люду, його пращури руйнували українські церкви… Чи можна це прощати? Важко, дуже важко! Адже часто бачить окровавлені голови людські. Дівчина згадала Спасителя, який дав душі людини свобідну волю вибору між добром і злом, між вірністю і ламанням її. І тим зробив ту душу подібною до себе. Якщо Спаситель своє життя «во ім’я царствування добра» поклав на вівтар, то, може вона, Настя, дочка о. Луки Лісовського – пароха при церкві св. Духа – теж зможе віддати своє життя заради спасіння народу, припинення воєн, збереження православ’я?! Монах сказав, що Мати Божа Воротарниця прощає всі гріхи, окрім одного гріха супротив мужа, а цей гріх прощає церква Божа «по словам Христовим». 2. Діалог Роксоляни з Сулейманом. На запитання Сулеймана, що вона зробила б, якби стала володаркою всіх його земель, дівчина-невільниця відповіла: «Я б будувала, багато будувала б!» Відповідала поважно, але так переконливо, ніби він уже обіцяв гроші на ті будови. Що ж мріяла залишити тут, на далекій від України землі, полонянка? Кухню для убогих, лічницю, купелевий дім, школи для хлопців, бібліотеку, дім для божевільних, мечеть. Сулейман був вражений. Вона виростала в його очах на дійсну султанку, і він заговорив: «Ти маєш не тільки великий розум, але й дуже добре серце, що не забуваєш людей з країни, з якої походиш».
Бесіда. 1.Якою постає Роксоляна з даних уривків? 2.Які риси характеру чітко виражені? 3. Чому султан був вражений? 4. Чи поділяв султан її мрії та бажання? 5.Чи можна стверджувати про патріотичні почуття Роколяни, чи це лише спроба поспівчувати рідному краєві?
Дискусія. Проблемне питання. Що керувало Роксоляною, коли вона вийшла заміж за Сулеймана: чисте і світле кохання, холодний розрахунок чи бажання помститися за рідний край?
VІ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань 1. Метод «Моя позиція». Робота в парах. Теза: Роксоляна діяла всупереч власним ідейним переконанням. Методика проведення. Одним реченням висловити власну позицію. Переконати учня, з яким об’єднався у пару, що власна теза найважливіша. А потім одна пара переконує іншу у важливості висловленого. Кількість тематично схожих висновків визначатимуть колекливну думку обговорюваного. 2.Коментар епіграфа уроку. Узагальнювальне слово вчителя. Постать Роксоляни – неоднозначна. Деякі її вчинки підлягають осуду, деякими ми щиро захоплюємося. Роксоляна поважала звичаї народу, долю якого приречена була розділити, щиро шанувала свого чоловіка. Щоб забезпечити своїм дітям право спадку, вона приймає іслам і мусить змиритися із другорядною роллю жінки в мусульманському суспільстві. Саме тому вона вдовольняється тим, що стає радником та ідеологічним надхненником свого чоловіка-падишаха.
VІІ. Підведення підсумків уроку і повідомлення д/з. Оцінка діяльності на уроці, обгрунтування виставлених балів, педагогічні рекомендації щодо вдосконалення навчальної роботи, оголошення домашнього завдання. 1.Опрацювати матеріал підручника. 2. Вибрати цитати, які підкреслюють найважливіші риси характеру Роксоляни. 3.Письмове виконання 4 завдання (стор.311).
Використана література Книш І. Імператорська карієра Анастазії Лісовської. / http://exlibris.org.ua Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Харків: Вид. група «Основа», 2009. –88 с. Слоньовська О.В. Українська література: підручн. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл./О.В.Слоньовська. – К.: Освіта, 2008. – С.288-311.
Надіслано вчителем української мови та літератури Семчук Д.Б. ліцею №3 м.Чернівці
Календарно-тематичне планування з української літератури , завдання та відповіді школяру онлайн, курси учителю з української літературискачати
Предмети > Українська література > Українська література 8 клас > О.Назарук. «Роксоляна». Проблема кохання і служіння народові в повісті > О.Назарук. «Роксоляна». Проблема кохання і служіння народові в повісті. Конспект уроку і опорний каркас
|