Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>> Українська мова: Повторення та узагальнення вивченого. Частини мови.
План-конспект уроку з курсу «Українська мова 7 клас» з теми «Частини мови.»
Тема уроку: Повторення та узагальнення вивченого. Частини мови. Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про частини мови, особливості поділу на самостійні та службові, їх лексичне значення, морфологічні категорії та синтаксичну функцію; розвивати уважність, вдумливість, синтетико-аналітичне мислення, виховувати любов до краси слова.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Обладнання: посібники, опорні конспекти «Частини мови», дидактичний ілюстративний матеріал, ТЗН.
Мовна тема (епіграф):
Як намистини, диво калинове, Частини мови! Д.Білоус
Зміст і структура уроку
І. Організаційно-вступна частина. ІІ. Перевірка д/з: -фронтальна; -індивідуальна (тести, робота з картками).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності Поетична хвилинка.
Д.Білоус. «Злитки золоті».
Чи ти задумувавсь, відкіль оті У нашій мові злитки золоті? Як намистини, диво калинове – Частини мови!
Який співець, поет, який письменник Уперше слово вигадав – іменник? Іменник! Він узяв собі на плечі Велике діло – визначати речі, – Ім’я, найменування, і наймення: Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну а візьмімо назву – дієслово, Само підказує, що діє слово! Ще й прикладу на нього не навів, А вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету Якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі Число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника, За кого він у мові? За іменника! (Хоч може цей наш скромний посередник Замінювать числівник і прикметник).
Прислівник звик, незмінюваний в мові, Ознаки різні виражать при слові.
Сполучник каже: «Скромну роль я маю, Але слова я в мові сполучаю». І частка мовить: «Слово я службове, Але людині чесно я служу. І будьте певні, в інтересах мови і так, і ні, де треба, я скажу».
А вигук може пролунать, як дзвін, У мові, мабуть, найщиріший він!..
Хто ж так назвав оці частини мови? Назвали вчені. Й підхопив народ!
Вправа «Кубування»
1.У чому особливість назви поезії? 2.Розкажіть, які думки, емоції, почуття вона викликала у вас. 3.Чи доречне порівняння частин мови із золотими злитками? 4.Висловість власне ставлення до зображуваного. 5.Наскільки вдалося автору зацікавати своїм твором? 6.Чи могли би ви скласти конкуренцію автору?
ІV. Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань Вправа «Незакінчене речення». 1.Наука, яка вивчає частини мови, називається... 2. В українській мові є ... частин мови. 3. Самостійні частини мови відрізняються від службових тим, що ... 5. У реченні службові частини мови для... 6. Вигук − особлива частина мови, яка...
Робота з опорним конспектом «Частини мови» (стор 38.)
Словниковий диктант з ключем. Завдання: підкресліть у самостійних частинах мови першу літеру, у службових другу; з підкреслених літер прочитайте речення-ключ (з перших підкреслених літер – перше слово, з других - друге; назвіть частини мови та їх граматичні категорії.
Мовлення, он, осінній, радіти, хай, нумо, фікус, оцей, як, лебеді, одинадцятий, на, гірко, ірис, яскравий. Ключ: Морфологія – наука.
Інтелектуальна розминка -Доведіть, що це речення. -Поясніть доречність розділового знака у даному реченні. -Виконайте синтаксичний розбір речення.
Завдання творчого характеру за ілюстративним матеріалом: Опишіть фотокартини; виконайте синтаксичний розбір одного речення; назвіть у ньому частини мови та особливості їх написання.
«Осіння симфонія».
Роздуми осіннього листочка».
V. Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок Тестування з теми «Частини мови».
VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання Узагальнювальне слово учителя (оцінка діяльності на уроці, обгрунтування виставлених балів, педагогічні рекомендації щодо вдосконалення навчальної роботи, оголошення домашнього завдання).
Д/з: § 2; завдання диференційованого характеру: вправа 45; творча робота «Осінь у моєму місті».
Надіслано Д.Б.Семчук, учителем української мови та літератури Чернівецького ліцею №3
Збірка конспектів уроків з українська мови скачати, календарно-тематичне планування, підручники по всім предметам онлайн
Предмети > Українська мова > Українська мова 7 клас > Повторення та узагальнення вивченого. Частини мови > Повторення та узагальнення вивченого. Частини мови. Конспект уроку і опорний каркас
|