Гіпермаркет Знань>>Українська література >>Українська література: «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк», «Всякому місту — звичай і права», «Dе lіbertate», «Вступні двері до християнської добронравності», афоризми. ТЛ: афоризм.
План-конспект уроку з курсу «Українська література 9 клас» з теми «Г.Сковорода. «Бджола та Шершень», афоризми.».
Тема уроку: Г.Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк», «Всякому місту — звичай і права», «Dе lіbertate», «Вступні двері до християнської добронравності», афоризми.
Мета уроку: ознайомити учнів з поетичною та байкарською спадщиною Г.Сковороди, його філософськими поглядами; розвивати уважність, вдумливість логічне мислення, розширювати кругозір; виховувати любов до краси рідного слова..
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: виставка літератури, згідно теми уроку, ілюстрації, мультимедійні засоби наочності, дидактичний матеріал, аудіо записи.
Епіграф: Пiзнаєш iстину - ввiйде тодi в кров твою сонце. Г.Сковорода
Зміст і структура уроку
І. Організаційно-вступна частина.
ІІ.Перевірка домашнього завдання; актуалізація і корекція опорних знань
Методичний прийом «Вірю не – вірю» Чи вірите ви, що… -Г.Сковорода став першим співаком у церковному хорі саме завдяки навчанню у дяка-скрипаля? - Г.Сковорода з власної ініціативи покинув придворну капелу у Петербурзі і повернувся додому? -саме завдяки близькості до природи й народу формувалися філософські погляди Г.Сковороди? - ще за життя мандрівний філософ Г.Сковорода, не маючи матеріальних статків і певного місця проживання, став відомим на всю Україну? - за твердженням Г.Сковороди, найголовніше у житті – займатися улюбленою («сродною») працею?
ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку; мотивація навчальної діяльності.
Постановка виконавських завдань
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.Інформативне повідомлення «Від Езопа – до Сковороди».
2.Збірка «Байки харківські» (1774р.) - перша в українській літературі збірка байок, яка включає 30 творів. Єдина в байки є мета й призначення — Погані смертних виправляти звичаї І закликати люд до справедливості... (Федр, давньоримський байкар). Особливість байок Г.Сковороди:
1)прозова форма (як у Езопа); 2) складається з 2-х частини: І - стислий виклад якоїсь події, факту; ІІ- об’ємне тлумачення її автором, повчання, мораль або, як назвав її Г.Сковорода, — «сила»; 3) перевага надається ІІ частині – моралі; 4) діалогічна форма викладу; 5) виразний, по-філософськи переданий зміст.
Тематика збірки «Байки харківські»:
1) необхідність праці для оновлення людей і їхнього життя («Змія і Буфон») 2)оспівування наполегливості, сили волі, працелюбності, засудження лінощів («Верблюд і Олень»). 3) необхідність праці за природними нахилами («Бджола та Шершень»). 4) висміювання розумової обмеженості (“Жайворонки”). 5) засудження чванства й самодурства панства (“Голова і тулуб”). 6) відтворення істини й висловлення критичного ставлення до суспільних явищ («Олениця і кабан”). 7) протиставлення простоти і розуму пихатості й глухості (“Чиж і Щиглик”). 8) уславлення дружби, засудження лицемірства та хитрощів («Собака і Вовк»).
Робота над змістом байки «Бджола та Шершень».
1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису). 2. Ідейно-художній аналіз твору. Тема байки – розкриття важливої ролі праці за покликанням. Ідея байки- уславлення улюбленої праці, яка є стимулом життя; засудження паразитичного способу існування. Головні герої: Бджола (образ працьовитої, мудрої, досвідченої людини); Шершень (образ людини лінивої, яка звикла користватися результатами чужої праці). Жанр твору – літературна байка. Ідейний зміст байки у афоризмі: «Роби те, до чого народжений, будь справедпивий і миролюбний громадянин, i досить iз тебе».
Творче завдання. Скласти сенкан з ключовим словом «праця». Праця. Корисна, цікава. Виконую, стараюся, захоплююся Улюблена справа – еліксир для душі. Результативність.
Робота над змістом байки «Собака і Вовк»
1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису). 2. Ідейно-художній аналіз твору. Тема байки – зображення єдності уподобань, які є важливою передумовою дружби. Ідея байки- уславлення найкращих рис характеру: великодушності, милосердя, дружелюбності, справедливості, розсудливості; засудження заздрощів та лукавства. Головні герої: собаки Левкон та Фирiдам (образи людей, які знають ціну дружбі); Вовк (образ людини лицемірної та хитрої). Жанр твору – літературна байка. Коментар «сили» байки.
Робота в групах. Вправа «Снігова куля» (Слово. – Сполучення слів. –З апитання. – Відповідь) І група. – «Друг». ІІ група – «Недруг».
3.Поетична спадщина Г.С.Сковороди. Збірка «Сад божественних пісень» (у збірці – 30 поезій, названих автором піснями: до кожної сам написав музику). Тематика поетичної збірки «Сад божественних пісень»: -гостра сатира верхівки феодального світу («Всякому місту – звичай і права»); -возвеличення найкращих рис характеру людини: розуму, совісті, працьовитості, піднесення життя, близького до природи («Ой пташино жовтобока»); -уславлення свободи людини як найвищої суспільної цінності («De libertate»); -мрія письменника про красу вільної творчої праці як основу чесного, справедливого, корисного людям життя, уславлення миру між народами, гнівний осуд загарбницьких воєн (“Кто сердцем чист й душею”) -вихваляння та уславлення найкращих людських рис характеру («Похвала бідності) тощо.
Робота над змістом пісні «Всякому місту – звичай і права». 1.Виразне читання (прослуховування аудіозапису) пісні. 2.Обмін враженнями про пісню. 3. Актуальність поетичного твору у наш час. 4.Ідейно-художній аналіз пісні «Всякому місту – звичай і права» Г.Сковороди. Настрій пісні – стурбований. Тема пісні – зображення паразитичного життя багатіїв та бюрократів, які ведуть неправильний спосіб життя, наживаючись на простих людях, протиставлення їм ліричного героя, що уособлює чесних людей, яким не властиві ці вади. Ідея пісні – засудження здирників і бюрократів, розпусників і пияків, ледарів і підлабузників, які уособлюють моральні вади тогочасного життя. Жанр лірики: сатиричний вірш. Вид лірики: філософська. Аналіз художніх засобів та метрики поезії.
Опрацювання пісні «De libertate» («Про свободу»). 1.Виразне читання (прослуховування аудіозапису) пісні. 2.Обмін враженнями про пісню. 3.Ідейно-художній аналіз пісні «De libertate» Г.Сковороди. Настрій пісні – бадьорий. Тема пісні –зображення волі як найбільшого багатства людини. Ідея пісні – оспівування Б.Хмельницького, борця за свободу рідного народу, яка є найбільшим багатством людини. Жанр лірики: вірш. Вид лірики: громадянська. Художні особливості твору.
4.Робота над змістом філософської праці Г.Сковороди «Вступні двері до християнської добронравності».
Опорна схема
Афоризми Г.Сковороди. Зачитування та коментар виписаних афоризмів. V. Узагальнення і систематизація знань
Дискусія «Чи можна досягти духовної насолоди, наслідуючи філософські настанови та афористичні повчання Г.Сковороди?»
VІ. Підсумки уроку. Оцінювання та самооцінювання знань.
Узагальнувальне слово. Ідеалом держави для Григорія Сковороди була “Горняя республика” – суспільство, в якому всі будуть рівними, люди житимуть у взаємній любові і дружбі, їх надихатиме чесна “сродна” праця на благо всіх.
VІІ. Повідомлення домашнього завдання:
Повторити теоретичний матеріал підручника; підготуватися до контрольної роботи з теми «Давня українська література».
Використана література
Авраменко О.М., Дмитренко Г.К. Українська література: Підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч.закл. – К.: Грамота, 2009. – 304 с. Сковорода. Г.Афоризми.// http://ukrlife.org/main/minerva/skovrda.htm Соболь В.З глибини віків: посібник для вчителя з вивчення давньої української літератри у школі.- Київ “Зодіак-ЕКО”, 2000. Степанишин Б. Давня українська література в школі. – К.:Либідь, 2000. – 502 с. У притчах Сковорода висловлював свої філософські, естетичні і педагогічні погляди. Наприклад, у притчі “Вдячний Еродій” йдеться про велику роль природних нахилів людини у справі виховання і навчання. Притча “Вбогий Жайворонок” навчає судити про людину не за обличчям, а за розумом і серцем. Вістря твору спрямоване проти зажерливості панів, їхнього паразитичного існування. Жити треба чесно, стережися : “споживати чуже добро”, - радить Сковорода. – Що не поклав – то не руш. Письменник закликає до гуманності: “Хай болить тебе горе ближнього”. Прозираючи думкою в майбутнє, Сковорода замислювався, якою буде людина прийдешнього суспільства. Йому мріялось, що людина буде в майбутньому досконалою – розумною, доброю, порядною, справедливою, тоді виникало запитання: як же досягти такої досконалості? Поширенням знань насамперед. У філософських листах і працях Сковорода утверджував культ розуму. Також його твори допомагають нам збагнути шляхи їх досягнення, без якого наше життя не має жодного сенсу. Одним з свідчень глибини творів Сковороди є їх афористичність. Не одна крилата фраза пішла мандрувати по світу з його писань: - ні про що не турбуватись – значить не жити, а бути мертвим; - любов виникає з любові, коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю; - не все те отрута, що неприємне на смак; - з усіх втрат – втрата часу – найгірша; - один – у багатстві бідний, а інший у бідності багатий.
Надіслано вчителем української мови та літератури Семчук Д.Б. ліцею №3 м.Чернівці
Календарно-тематичне планування з української літератури, відео з української літератури онлайн, Українська література в школі скачати
Предмети > Українська література > Українська література 9 клас > Бджола та Шершень Собака і Вовк Всякому місту-звичай і права Dе lіbertate афоризми > Бджола та Шершень Собака і Вовк Всякому місту-звичай і права Dе lіbertate афоризми. Конспект уроку і опорний каркас
|