Конспект уроку економіки 6 класу
Тема: “Що таке підприємство? Які бувають підприємства?”
Мета: 1 сформувати в учнів поняття про зміст підприємства та їх види; 2 розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 3 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. “А чи треба тобі знати, якщо не знаєш чого тобі треба”. (С. Янковський)
«Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність». (Джордж Бернард Шоу)
Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
Анекдоти: 1 Економіст - це фахівець, який завтра буде знати, чому те, що він пророкував учора, сьогодні не трапилося. 2 Економісти відповідають на запитання не тому, що знають на них відповіді; вони відповідають тому, що їх запитують.
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення
Епіграфом до нової теми уроку є слова Леонарда да Вінчі (на дошці)- “Якщо запастися терпінням і виявити старання, то посіяні насіння знання неодмінно дадуть добрі сходи. Навчання корінь гіркий, так плід солодкий”. У чому головний зміст цього вислову?
План. 1. Поняття підприємства, його визначення та задачі.
Що ж таке ПІДПРИЄМСТВО? Що вам відомо про нього? (мозкова атака)
Варіанти визначень: • самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому Господарським кодексом України та іншими законами. • це первинна організаційно відокремлена і економічно самостійна ланка народного господарства, яка виробляє продукцію, виконує роботу, надає послуги.
Задачі підприємства: 1. Одержання доходів, його власникам. 2. Створення робочих місць для населення. 3. Охорона навколишнього середовища. 4. Забезпечення підприємства заробітною платою. 5. Забезпечення персоналу нормальними, прийнятними умовами праці, а споживачів — продукцією
2. Види підприємств. Види підприємств:
1. За розмірами малі — середньооблікова кількість працюючих за звітний (фінансовий) рік не перевищує 50 осіб, а обсяг валового доходу за цей період не перевищує суми, еквівалентної 500 тис. евро; великі —середньооблікова кількість працюючих перевищує 1000 осіб, а обсяг валового доходу на рік перевищує суму, еквівалентну 5 млн евро; середні — усі інші підприємства.
2. За способом творення унітарні — створюються одним засновником (наприклад, державні, комунальні підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника); державні комерційні підприємства — діють на основі статуту на принципах підприємництва і несуть відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним їм на правах господарського відання майном; державні казенні підприємства — створюються за рішенням Кабінету Міністрів України у галузях народного господарства, в яких:
3. За формами власності приватні, що належать окремим громадянам на правах приватної власності та з правом найму робочої сили; колективні, що ґрунтуються на власності його трудового колективу, а також кооперативу, іншого статутного товариств або громадської організації; комунальне, яке засноване на засадах власності відповідної територіальної громади; державні (в т.ч. казенні), засновані на державній власності.
4. За галузево-функціональним видом діяльності (промислові; транспортні; сільськогосподарські; будівельні; торгові; виробничо-торгові; торгово-посередницькі; інноваційно-впроваджувальні; лізингові; банківські; страхові; туристичні)
5. За територіальною цілісністю і ступенем підпорядкування: головні (материнські), особливістю є те, що вони контролюють інші фірми; дочірні – юридично самостійне організаційне утворення, що здійснює комерційні операції і складає звітний баланс; проте материнська фірма суворо контролює діяльність усіх своїх дочірніх компаній, оскільки володіє контрольним пакетом їхніх акцій; асоційовані – є формально самостійними, але з різних причин вони залежать від головної фірми і мусять підпорядковуватися її стратегічним цілям; філії – на відміну від дочірніх та асоційованих підприємств не користуються юридичною й господарською самостійністю, не мають власного статуту та балансу, діють від імені і за дорученням головного підприємства, мають однакову з ним назву.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання) 1 Які сіноніми підприємства ви знаєте? (Підприємство має різні назви фірма, завод, фабрика, магазин, ресторан, їдальня, ательє, шахта, банк). 2 Які головні завдання підприємств?
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів 1 Проаналізувати реклами та упаковки різних товарів та виявити елементи марк. діяльності (яким чином рекламодавець привертає увагу) 2 Провести соціальне опитування та проаналізувати його.(зубна паста-товар короткострокового користування, повсякденного попиту) 3 Скласти сенкен до слова ПІДПРИЄМСТВО
VI Додаткові завдання Цікаві факти: Найбільші державні підприємства галузі зв’язку: 1 "ДНІПРОВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД" 2 "УКРІНФОРМЗВ’ЯЗОК" 3 «УКРПОШТА»
В Україні розвиваються понад 70 промислових вузлів. Найбільшими є Донецько-макіївський, Київський, Запорізький, Харківський, Дніпропетровсько-Дніпродзержинський вузли.
VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)
Джерела: Підручник
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...) Підсумки. “Важлива не кількість знань, а якість їх Можна знати дуже багато чого, не знаючи найпотрібнішого”. (Лев Толстой)
Література: Т.В. Димарчук «Економіка в школах України». Ковальчук Г.О. «Економіка» Додаткова література
Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"
Предмети > Економіка > Економіка 6 клас > Що таке підприємство? Які бувають підприємства? > Що таке підприємство? Які бувають підприємства? Конспект уроку і опорний каркас
|