Конспект уроку економіки 10 класу
Тема 7. Попит, пропозиція, ринкова ціна. Розв’язування задач.
Мета. Узагальнити й систематизувати знання з теми, закріпити розуміння основних понять і термінів, навчити застосовувати вивчене на практиці, аналізувати хід і розв'язок задач. Розвивати абстрактно-логічне та образне мислення, інтерес до науки, вчити економічного аналізу. Виховувати економічну культуру, толерантність та критичність.
Тип уроку:узагальнення й систематизації знань. Обладнання:індивідуальні картки із завданнями, графіки, картки «чорна скринька», конверти.
ХІД УРОКУ I. Організаційний момент. Привітання до класу. Оголошується тема й мета уроку. Учні класу діляться на 3 групи - компанії «Баланс», «Гармонія», «Рівновага». Обираються керівники груп - директори компаній.
II. Активізація й мотивація діяльності. Розкажи - і я забуду, Прочитай - і я згадаю, А пограй - запам'ятаю.
Оголошуються правила гри: Говори - чітко, пиши - швидко, розв'язуй - правильно, слухай - уважно і все це - вчасно.
Директори компаній повинні вести облік зароблених своїми підлеглими балів у кожній конкурсній номінації. Наприкінці гри кожному виставляється оцінка.
III. Хід конкурсу. Конкурс проводиться за такими номінаціями: 1. Швидка реакція. 2. Аудит. 3. Мислитель. 4. Чорна скринька.
1. Як відомо, усім підприємцям іноді доводиться розв'язувати якісь непередбачувані проблеми. Для цього вони змушені завчасно включати свою якомога «швидку реакцію». Отже, кожній компанії буде запропоновано 10 коротких запитань. За кожну правильну відповідь - 1 бал.
«Баланс» 1. Яка залежність між величиною попиту й ціною: пряма чи обернена? 2. Що робиться з кривою попиту в ситуації збільшення доходів? 3. Хто на ринку представляє пропозицію? 4. З англійського словника: що таке suppіу? 5. Чи завжди зі зменшенням ціни збільшується величина попиту? 6. Де вперше виникли паперові гроші? 7. Від чого походить слово «гривня»? 8. Які види іноземної валюти відомі? 9. Що таке чек? 10. Де в Україні випускають папір для виготовлення банкнот?
«Гармонія» 1. Яка залежність між величиною пропозиції й ціною: пряма чи обернена? 2. Що робиться з кривою пропозиції в ситуації збільшення податків? 3. Хто на ринку представляє попит? 4. З англійського словника: що таке demand? 5. Чи завжди зі збільшенням ціни збільшується пропозиція? 6. З якого сплаву виготовляють українські монети номіналом 10, 25, 50 копійок? 7. Якими в давнину були монети? 8. Яка національна валюта в Австралії? 9. Що таке вексель? 10. Які товарні гроші існують?
«Рівновага» 1. З англійського словника: що таке рrісе? 2. Що робиться з кривою пропозицій у ситуації збільшення дотацій? 3. Як позначається на графіках рівноважний обсяг? 4. Які два явища характеризують незадоволений попит і незадоволену пропозицію? Від чого походить слово «копійка»? 6. Яка національна валюта у Франції? 7. Які сучасні замінники грошей ви знаєте? 8. Чи є американський долар міжнародними грошима? 9. Що вивчає нумізматика? 10. Хто в Україні займається випуском банкнот і монет?
2. Часто підприємцям доводиться вести переговори. У конкурсній номінації «Аудит» одному представнику компанії доведеться бути посередником між учителем і компанією. На індивідуальних картках написано терміни й поняття, які слід пояснити компанії, не називаючи їх. За пояснення дається по 2 бали за одну хвилину, за правильно вгадане слово - 1 бал. Час виконання - 1 хв.
Картка 1. Закон попиту, субстити, емісія. Картка 2. Ринкова рівновага, комплементи, дефіцит. Картка 3. Закон пропозиції, еластичність, бартер.
3. Кажуть, що ділові люди є тонкими психологами й розуміють співрозмовника з півслова. Отже, конкурсна номінація «Мислитель». Завдання полягає в доповненні висловів відомих людей а також у стислому поясненні самих афоризмів. Завдання оцінюється 4 балами і виконується протягом 0,5 хв.
Картка 1. Харві Маккей: «На ринку не дають медалі за відвагу. Ринок може запропонувати лише одну нагороду - це ...». (Гроші). Невідомий: «... - це життя торгівлі і смерть торговців». (Конкуренція).
Картка 2. А. Маршал: «Ринок - це інститут або механізм, що зводить разом ... і...». (Покупців і продавців). Б. Франклін: «Час - це ...». (Гроші).
Картка 3. Поль Самуельсон: «Навчіть папугу вимовляти «попит» і «пропозиція» - і перед вами ... ». (Економіст). Невідомий: «Крик моди може заглушити лише ...». (Ціна).
6. Сучасним людям подобається неординарність. Наступна конкурсна номінація матиме саме такий характер. Отже, демонструється «чорна скринька». Сконцентрувавши увагу, слід відгадати, що знаходиться в «чорній скриньці». За кожну правильну відповідь - 3 бали.
1. Кажуть, що це те, від чого залежить функції попиту й пропозиції. Покупці хочуть бачити її меншою, а продавці - більшою. Проте, як дві частини ножиць ріжуть папір, так і вони формують те, що лежить у «чорній скриньці». (Цінник).
Попит на цей товар досить еластичний. Якщо ціни на бензин подвояться, то попит на товар, що лежить у чорній скриньці, зменшиться, оскільки це товари-комплементи. (Автомобіль - іграшка).
Це одна з витратних частин виробників. Коли зростають певні відсотки, то пропозиція зменшується, а деякі виробники приховують свої реальні прибутки, щоб записати сюди менші цифри. Що лежить у «чорній скриньці»? (Податкова декларація).
Спочатку послуги на виготовлення товару, який знаходиться у «чорній скриньці», коштували близько 1 грн. Далі зі збільшенням кількості виробників крива пропозиції почала пересуватися праворуч. Оскільки попит на ці товари був майже незмінним, то ціни стали падати до 80 - 60 - 50 - 45 коп за один примірник середнього розміру - формату. Що в «чорній скриньці»? (Фотокартка).
Це відбувалося після періоду поширення бартеру. Наш товар, що лежить у «чорній скриньці», сьогодні назвали б товарними грошима народів півночі. А в Київській Русі це називали кунами. Що в «чорній скриньці»? (Хутро).
6. її родичі народилися в 1996 р., вона - у 2001 р. Проте, на відміну від своєї сестри-близнючки, на якій є руїни Херсонесу, вона буде жити удвічі-утричі довше. Що в «чорній скриньці»? (Монета номіналом 1 грн).
IV. Підсумки. Підраховуються зароблені бали, визначається компанія-переможець, виставляються оцінки.
V. Домашнє завдання. Намалювати асоціативні малюнки-схеми до вивчених понять, термінів, економічних законів.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 10 клас > Тема 7. Попит, пропозиція, ринкова ціна. Розв’язування задач. > Тема 7. Попит, пропозиція, ринкова ціна. Розв’язування задач. Конспект уроку і опорний каркас
|