Конспект уроку економіки 11 класу
Тема: «Інфляція, як макроекономічне явище.»
Мета: 1 закріпити знання по темі «Інфляція, як макроекономічне явище» 2 повторити поняття: інфляція, витрати, інфляція попиту та витрат; 3 розвивати пізнавальні інтереси в учнів, критичний спосіб мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 4 виховувати творчу активність,вміння працювати в команді, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, слайди.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив-2 хв.) Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і відкриєте для себе багато нового й цікавого.
II Огляд теми (33 хв.) Інфляція, як відомо, це загальне підвищення цін в економіці. Інфляція – це прояв існування ринкових відносин при сформованій ринковій економіці, жодна ринкова країна не може визнати, що в неї немає інфляції.
Під час інфляції має місце: Знецінювання грошей по відношенню до золота. Знецінювання грошей по відношенню до товару. Знецінювання грошей по відношенню до іноземної валюти.
До найважливіших iнфляційних причин зростання цін можна віднести наступні:
• Диспропорційність - незбалансованість державних видатків і прибутку - дефіцит державного бюджету. Часто цей дефіцит покривається за рахунок використання "друкарського верстату", що призводить до збільшення грошової маси і як наслідок - інфляція.
• Iнфляційно небезпечні інвестиції - здебільшого мілітаризація економіки. Військові асигнування ведуть до утворення додаткового попиту, а як наслідок - збільшення грошової маси. Надмірні військові асигнування звичайно є головною причиною хронічного дефіциту державного бюджету, а також збільшення державного боргу для покриття якого випускаються додаткові паперові гроші.
• Відсутність чистого вільного ринку і досконалої конкуренції як його частини. Сучасний ринок в чималій мірі огополiстичний. Оскільки олігополiст зацікавлений в скороченні виробництва і пропозиції товарів: створюється дефіцит,що використовується ним для підтримки чи підняття ціни на товар.
• Імпортована інфляція, роль якої зростає зі зростанням відкритостi економіки і утягнення її в світогосподарські зв'язки тієї чи іншої країни. Можливості для боротьби у держави досить-таки обмежені. Засіб ревальвації власної валюти, що інколи застосовується в таких випадках, робить імпорт більш вигідним, одночасно ускладнюючи експорт.
Типи інфляції: • Інфляція попиту - це порушення рівноваги між попитом і пропозицією з боку попиту. Основними причинами тут можуть бути збільшення державних замовлень (наприклад, військових), збільшення попиту на засоби виробництва в умовах повної зайнятості і майже повної завантаженості виробничих потужностей, а також зростання покупної спроможності трудящих (зростання заробітної плати) внаслідок, наприклад, узгоджених дій профспілок. Внаслідок цього виникає надлишок грошей по відношенню до кількості товарів, підвищуються ціни. Таким чином надлишок платіжних засобів в обігу створює дефіцит пропозиції, коли виробники не можуть реагувати на зростання попиту.
• Інфляція пропозиції - зростання цін внаслідок збільшення витрат виробництва чи зменшення сукупної пропозиції. Причинами збільшення витрат можуть бути огополiстична політика ціноутворення, економічна і фінансова політика держави, зростання цін на сировину, дії профспілок, що вимагають підвищення заробітної плати і т. і. Вона може також з’явитися в результаті зміни структури пропозиції.
Види інфляції: • Помірна. Ціни зростають на 10% на рік, вартість грошей зберігається, відсутній ризик підписання контрактів в номiнальних цінах. Багато сучасних економiстів, в тому числі сучасні послідовники економічного вчення Кейнса вважають таку інфляцію необхідною для ефективного економічного розвитку. Така інфляція дозволяє ефективно корегувати ціни стосовно до умов виробництва і попиту, що постійно змінюються. • Галопуюча. Ціни зростають на 20-200% на рік, гроші прискорено матеріалізуються в товари, контракти прив'язуються до зростання цін. • Гіперінфляція. Ціни зростають астрономічне, розходження цін і зарплати, руйнується добробут навіть забезпечених верств товариства. • Гіперінфляція.
В 50-60 роки інфляція проходила в більшості країн помірними темпами.
ІІІ Релаксація (3 хв.) – (наприклад: після серйозного веселе) Чи знаєте ви що... В зв'язку з нафтовою кризою початку 70х років інфляція стала виходити з-під контролю держави, дезорганiзуючи нормальний економічний процес. Середньорічний рівень приросту роздрібних цін за час з 73 по 80 р. р. підскочив в середньому на 9%.
Домашнє завдання – 2 хв.(з урахуванням трьох рівней) Придумати розповідь на тему: «Боротьба з інфляцією».
Література:
Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової, с.31-43.
Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк, с.31-38.
Практикум з економіки для 10-11 класів, с. 16-17.
Додаткова література
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Інфляція, як макроекономічне явище. > Інфляція, як макроекономічне явище. Конспект уроку і опорний каркас
|