Конспект уроку з української мови 6 класу
Тема: Назви істот та неістот. Власні й загальні назви
Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник як частину мови; вчити визначати істотне в мовному явищі; сприяти розвиткові творчого мислення; розвивати усне і писемне мовлення; вчити проводити дослідження та робити висновки; виробляти культуру спілкування; пробуджувати інтерес до походження свого роду, прізвища, імені; прищеплювати любов до української мови.
Хід уроку Епіграф: Взагалі без іменння ніхто між людей не буває. Хто б не родився на світ – родовита людина чи проста, Кожного з них, породивши, Іменням батьки наділяють. Гомер
І. Повідомлення теми та мети уроку. Ось вам загадка (на екрані): А відгадайте-но: що я таке? Всі хочуть, як народиться дитина, Щоб я було красиве і дзвінке, Бо носить все життя мене людина. (Ім’я )
Яке твоє ім’я, прізвище, хто твої батьки, де живеш? – це перше, що запитують людину, знайомлячись. І кожен називає своє ім’я, не задумуючись, чому він так зветься, звідки прийшла ця назва і що вона означає.
ІІ. Вивчення нового матеріалу. 1. «Ключ» (на екрані). Підкресліть у словах 1-3-ї колонок другу від початку букву і ви прочитаєте останній рядок поезії Д.Білоуса:
Ти народивсь, і думає про тебе Уся сім’я, уся твоя рідня, Дають ім’я тобі, та згодом треба ... ... ... своє ім’я. Д.Білоус Відповідь: Усім життям творить... (своє ім’я).
2. Етимологія прізвищ (на екрані). Вставити прізвища, що походять від роду занять. Ким наші предки були, Нам прізвища розповіли. Клав прадід печі – звавсь ..., Робив колеса -..., Дробив каміння - ..., Щетину обробляв - ..., Ковші виготовляв ..., І дьоготь продавав ..., А у козацькім курені Отаман був пан ... . Д.Білоус (Пічник, Каменяр, Курінний, Дігтяр, Колісник, Щіткар, Ковшар.)
3. Гра „Ерудит” . До поданих загальних назв дібрати іменники - власні назви. Журнал ... Письменник ... Річка ... Місто... Країна...
4. Рекламне бюро. Випереджуюче завдання: прорекламувати країну (2-3 учні).
5. Гра-дослідження „Атлас іменників” (на екрані). Визначити, з якої країни прийшли в українську мову подані слова: цегла, трамвай, підлога, альбом, скарб, фарба, флакон, тренер, спонсор, бутерброд, оранжерея, ґудзик, вуаль, ландшафт, менеджер, повидло.
6. Продовжити речення. Зразок. Населення України – українці. Населення Англії - ... . Населення Німеччини - ... . Населення Франції - ... . Населення Польщі - ... .
7. Диктант „Тиша”(на екрані). Поставити іменники в О.в. Пісня, подорож, радість, сестра, ведмідь, дідусь.
8. Лінгвістична вікторина. Назвіть слово, що вживається у множині. Назва обласного центру в Західній Україні, 8 букв (Чернівці). Сільськогосподарське знаряддя праці, 6 букв (Граблі). Інструмент, яким користуються кравці, 6 букв (Ножиці). Свято з нагоди закінчення жнив, 7 букв (Обжинки). Широкі штани, які носили козаки, 8 букв (Шаровари).
ІІІ. Підсумок уроку. Слово вчителя. Сьогоднішній урок хочу закінчити словами Р.Гамзатова: „Немає нагороди більшої, ніж ім’я, немає скарбу дорожчого над життя. Бережи це.”
ІV. Виставлення балів.
Література. 1. Програма з української мови, 5-12 кл., Міністерство освіти і науки України. – К.: Перун, 2005. 2. Рідна мова. 6 клас. Глазова. – К.: Грамота, 2007.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й.
Предмети > Українська мова > Українська мова 6 клас > Назви істот та неістот. Власні й загальні назви > Назви істот та неістот. Власні й загальні назви. Конспект уроку і опорний каркас
|