Конспект уроку до предмету Економіка, 11 клас
Тема 11. Форми міжнародного підприємництва та науково-технічного співробітництва
Мета: 1 сформувати в учнів поняття про зміст форм міжнародного підприємництва; 2 розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 3 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. “ Самий нещасливий з людей той, для кого в світі не знайшлося роботи” (І.Кант). Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе Анекдоти:
Життя б’є ключем, якщо відкрито джерело фінансування.
Навіть економічне зростання може мати у нас застійний характер.
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення: 1 Що означає термін «міжнародна економіка»? 2 Хто приймає участь у міжнародній економічній діяльності? 3 Що таке підприємництво? 4 Які риси підприємця Ви знаєте?
Епіграфом до нової теми уроку є вислів (на дошці)- “ Підприємець- революціонер в економіці. Прибуток для нього-лише символ успіху. Головне- вступити на незвіданий шлях там, де закінчується звичний порядок. Й.Шумпетер У чому головний зміст цього вислову? Чи можна його застосувати до міжнародного підприємництва?
План. 1. Міжнародне підприємництво. Суб’єкти міжнародного підприємництва. Міжнародна підприємницька діяльність (міжнародний бізнес, міжнародне підприємництво) - діяльність, що здійснюється через науково-технічну, виробничу, торговельну, сервісну та іншу взаємокорисну співпрацю суб'єктів господарювання двох чи більше країн (міжнародних партнерів).
Головною рушійною силою розвитку міжнародного бізнесу є економічні інтереси суб'єктів міжнародних відносин, які можна об'єднати у такі три групи: - економічні інтереси окремих держав та їх підприємств; - економічні інтереси міжнародних економічних організацій; - економічні інтереси інтеграційних об'єднань.
2. Форми міжнародної підприємницької діяльності.
I. виконання окремих зовнішньо-економічних операцій - експортно-імпортних, лізингових, посередницьких, а також консультаційних і маркетингових послуг;
II. промислова кооперація – науково-технічна (науково-дослідні, проектно-конструкторські й випробувальні роботи), виробнича, збутова, сервісна (післяпродажне технічне обслуговування і ремонт виробів тривалого користування). Характеризується порівняно невисоким рівнем інтернаціоналізації підприємств та організацій;
III. спільне підприємництво – діяльність, в якій бере участь спільний капітал, що утворився з пайових внесків партнерів двох або більше країн, котрі спільно здійснюють господарську діяльність.
IV. комплекси територіально-виробничих і багатосторонніх економічних зв’язків (прикордонна та прибережна торгівля, формування консорціумів тощо).
Практична реалізація окремих форм міжнародної підприємницької діяльності досягається двома способами: - перший — без створення нової юридичної особи — тільки на підставі економічної угоди (контракту); - другий — із заснуванням нового спільного підприємства чи зарубіжної філії (представництва) як суб'єкта міжнародного бізнесу.
3. Транснаціональні корпорації. Транснаціональна корпорація(ТНК) – це корпорація, головне підприємство і власник якої знаходиться в одній країні, а філії чи дочірні компанії – в багатьох країнах.
Основні риси ТНК: 1.Володіння величезними матеріальним і фінансовим потенціалом. 2.ТНК є носіями передових досягнень в галузі науки та техніки. 3.Інтернаціональні у сфері функціонування та застосування капіталу.
Важливу роль ТНК відіграють в розвитку економік країн, що розвиваються. При цьому ТНК розвивають промисловість цих країн, надають доступ до своїх фінансових ресурсів і технологій, підготовку спеціалістів, а також сприяють просуванню національної продукції країн, що розвивають на зовнішній ринок. З іншого боку, ці країни стають сировинним придатком ТНК.
Масштаби діяльності ТНК:
1 За даними ЮНКТАД, існує 79тис. ТНК, які мають 790тис.зарубіжних філій;
2 У 2007р. валовий продукт зарубіжних філій ТНК склав 11% світового ВВП (7,15трлн.$), обсяг продаж – 31трлн.$, загальна кількість зайнятих – 82 млн.осіб;
3 За даними Global 2000 (Forbes 2005p.), загальна виручка 2тис. найбільших ТНК світу сягнула 18трлн.$, кількість зайнятих – 63 млн.осіб.
4. Вільні економічні зони. ВЕЗ – територія країни, на якій діють спеціальні режими митного контролю та оподаткування підприємств та (або) передбачений спрощений порядок реєстрації (ліквідації) підприємств.
На початку 2000-х рр. в 116 країнах світу функціонувало близько 3тис. ВЕЗ, де працювали 43млн.осіб.
Види ВЕЗ: • безмитні торгові зони • експортно-промислові зони • імпортно-промислові (імпортозамінні) • парки технологічного розвитку • банківські і страхові безмитні зони (офшорні) • комплексні зони.
Пільги в офшорних зонах: 1. Податок на прибуток відсутній, або складає 1-2%, або замінений фіксованим щорічним збором в межах 150-1000 дол. на рік і не залежить від розмірів доходу. 2. Максимально спрощена процедура реєстрації підприємств 3. Відсутні обмеження на вивезення валюти. 4. Процедура керування фірмою максимально спрощена. 5. Порушення податкового і митного законодавства не вважається карним злочином.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання) Чи може країна функціонувати ізольовано від світової економіки? Чи може підприємство функціонувати ізольовано від світової економіки?
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
Які існують форми міжнародної підприємницької діяльності? Які Ви знаєте ТНК, представлені в Україні? У чому позитивні та негативні риси офшорних зон?
VI Додаткові завдання
Цікаві факти: За словами Юлії Тимошенко відтік коштів з України у офшорні зони в 2009 році склав 115 млрд грн. Також, у поточному році емісії НБУ на суму 78 млрд грн «пішли в офшори». Аналітики зазначають, що фактично весь об’єм рефінансування українських банків або вийшов у офшорні зони, або був виведений неналежним способом з банків. VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)
Джерела: підручник
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)
Підсумки. “Є лише одне багатство – знання і лише одне зло - неуцтво”. (Сократ)
Література: 1 Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової. 2 Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк. 3 Практикум з економіки для 10-11 класів. Додаткова література
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Форми міжнародного підприємництва та науково-технічного співробітництва > Форми міжнародного підприємництва та науково-технічного співробітництва. Конспект уроку і опорний каркас
|