Конспект уроку з економіки 6 класу
Тема: “Попит. Від чого залежить попит?”
Мета: 1 Повторити сутність попиту як економічної категорії; 2 розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення; 3 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. “Хто робить кревно, той ходить певно.”.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
Анекдоти:
Іноземець зайшов в магазин у Москві і запитує: - Чорна ікра є? – Ні, - відповіли йому. – Чому? – Немає попиту : (((((
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення: 1 Який буває ринок? 2 Дайте, будь ласка, визначення ринкової економіки. 3 Конкуренція – це.... (Продовжіть, наведіть приклади). Хто з вчених досліджував це поняття?
Люди одной профессии редко собираются вместе даже для развлечения, но их встречи заканчиваются заговором против общества или планом увеличить расценки. Адам Смит
Саме Адам Сміт разом з Давидом Рікардо вперше використали у своїх працях таку економічну категорію як попит («Причини багатства народів» та «Принципи політичної економії та оподаткування»).
План. 1. Поняття попиту, його визначення. Поняття ПОПИТУ? Що вам відомо про нього? (мозкова атака) Чи завжди ви знаходите саме ті товари, які вам потрібні? (Якщо ні, то це свідчить про високий попит на них).
Вперше фразу «попит та пропозиція» використав Джеймс Денхем Стюарт у своїй праці «Принципи політичної економії», що була опублікована у 1767.
Варіанти визначень: 1 це запит фактичного або потенційного покупця, споживача на придбання товару за наявних у нього коштів, що призначені для цієї покупки. 2 це платоспроможна потреба населення або сума грошей, яку покупці можуть і мають намір заплатити за певний товар. 3 попит на певний товар характеризує зміни в поведінці споживача у відповідь на зміну цінових і нецінових факторів. Попит окремого споживача називається індивідуальним попитом. 4 це кількість продукту, яку споживачі бажають і спроможні купити на ринку за певну ціну за певний проміжок часу.
Головна мета продавця : якомога дорожче продати товар.
Головна мета покупця : купити найдешевший товар, який має достатню або високу якість. В народі ж кажуть: „Яка ціна, така й стіна”.
2. Закон попиту. Закон попиту — величина попиту зменшується у міру збільшення ціни товару. Математично це означає, що між величиною попиту і ціною існує обернено пропорційна залежність.
Природа закону попиту не складна. Якщо у покупця є певна сума грошей на придбання даного товару, то він зможе купити тим менше товару, що більша ціна і навпаки. Звичайно, реальна картина набагато складніша, оскільки покупець може залучити додаткові кошти, придбати замість даного товару інший — товар субститут. Але в цілому закон попиту відображає головну тенденцію — згортання об'єму закупівель зі зростанням цін на товар в умовах, коли грошові можливості покупця обмежені певною межею.
Еластичність попиту — це показник, що виражає коливання сукупного попиту, викликані пониженням цін на товари і послуги. Еластичним називається попит, що сформувався за умови, що зміна його об'єму (у %) перевищує відсотковий вираз зниження цін: Ed>1.
Якщо показники падіння цін і збільшення попиту виражені у відсотках, рівні, тобто зростання об'єму попиту лише компенсує зниження рівня цін, то еластичність попиту рівна одиниці: Ed=1.
У разі, коли ступінь пониження цін перевищує показник попиту на товари і послуги, попит нееластичний: Ed<1. Отже, еластичність попиту - показник ступеня чутливості споживачів до змін ціни товару.
Еластичність попиту може бути пов'язана не тільки із зміною ціни на товар, але і зі зміною доходу споживачів. Тому розрізняють еластичність попиту за ціною та еластичність попиту по доходах. Є і попит з одиничною еластичністю. Це ситуація, за якої і дохід, і величина попиту змінюються на однаковий відсоток, отже загальний дохід залишається постійним у міру зміни ціни.
Реакція споживачів на зміну ціни товару може бути сильною, слабкою, нейтральною. Кожен з них породжує відповідний попит: еластичний, нееластичний, одиничний. Можливі варіанти, коли попит виявляється абсолютно еластичним або абсолютно нееластичним.
Як правило, існують товари з різною еластичністю за ціною. Зокрема, хліб та сіль є прикладами нееластичного попиту. Підвищення або зниження на них цін в цілому не впливає на кількість їх споживання.
Знання ступеня еластичності попиту на товар має велике практичне значення. Так, наприклад, продавці товару з високою еластичністю попиту можуть піти на зниження ціни з метою різко збільшити об'єм продажів і отримати прибуток більший, ніж якби ціна товару була вища.
За наявності великої кількості продавців попит на будь-який товар буде еластичним, бо навіть незначне підвищення ціни одним з конкурентів примусить споживачів звертатись за покупкою до інших продавців, що пропонують цей же товар дешевше.
3. Фактори, що визначають попит.
Важливими неціновими факторами, які впливають на попит є: * середній рівень доходу споживача - це ключовий детермінант попиту. Коли зростають доходи людей, збільшується попит майже на все; * чисельність населення - збільшення кількості споживачів веде до підвищення попиту і навпаки;
* ціни і доступність споріднених товарів - існує залежність між взаємозамінними товарами, що виконують ті самі функції, як, наприклад, масло і маргарин, олівець і ручка, бавовна і вовна. Попит на товар А зменшується із зниженням ціни на взаємозамінний товар В.
Існують ще товари-доповнювачі (машина-бензин; зубна паста - зубна щітка; фотоапарат - фотоплівка), без яких наш основний товар не функціонує. Зі збільшенням ціни на товар-доповнювач, попит на основний товар падає.
Зрештою для індивідуальних товарів завжди існують особливі фактори, що стоять за попитом на них: кількість опадів сприяє попиту на парасольки, товщина снігового покриву впливає на продаж лиж. Крім того, сподівання щодо майбутніх економічних умов, особливо щодо цін, можуть істотно впливати на потреби. Слід відзначити, що попит на різні товари постійно змінюється, бо економічне життя розвивається. Крива попиту ніколи не залишається на одному місці. Коли змінюються фактори, що лежать в основі попиту, окрім ціни на товар, крива попиту переміщується (праворуч або ліворуч).
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Якщо ви хочете придбати модну куртку, але не можете її купити, через брак грошей, чи виникає попит? Відповідь поясніть. (У даному випадку, економісти назвуть це бажанням, а не попитом. Але якщо у вас є гроші, які ви готові витратити на купівлю куртки, то це вже попит. Бажання підкріплені грошовими можливостями, перетворюються на попит. Попит - це потреби людей, представлені на ринку і забезпечені грошима; іншими словами, попит це платоспроможні потреби людей.)
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів Якщо перехресна еластичність попиту – це величина негативна (від’ємна), то аналізовані товари – це: а) товари „Гіффена”; б) товари „Веблена”; в) товари субститути; г) товари компліменти.
Назвіть товари субститути (взаємозамінні) та товари компліменти (взаємодоповнюючі).
VI Додаткові завдання
Цікаві факти: Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує спад світового попиту на нафту в 2009 році на 2,9%, проте наступного року, на думку експертів Агентства, цей показник зросте на 1,7%, повідомляє агентство Франс Прес з посиланням на щомісячний звіт МЕА.
VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)
Джерела: Підручник стор. 50-59;
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)
Підсумки. “ Гарно того вчити, хто хоче все знати.”. (укр. нар. мудрість)
Література:
1 Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової. 2 Мочерний С. В., Довбенко М. В. Економічна теорія: Підручник — К.: Видавничий центр «Академія», 2004. 3 Стеблій Г. Я. Мікроекономіка: Навчальний посібник — К.: "Фірма «Інкос», 2007. 4 Горошко М. Ф., Кулішов В. В. Мікроекономіка: Навчальний посібник — К.: Ельга, 2003.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.А.
Предмети > Економіка > Економіка 6 клас > Попит. Від чого залежить попит? > Попит. Від чого залежить попит? Конспект уроку і опорний каркас
|