KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку «Додатні та від'ємні числа. Число 0»

Тема:    Додатні і від’ємні числа. Число 0.


Мета:    Розширити поняття числа;  формувати основні поняття додатних і від’ємних чисел; систематизувати уявлення учнів про напрями на координатній прямій – «праворуч або ліворуч, угору або вниз»;
сприяти  розвитку  вміння виявляти закономірності, узагальнення, розвивати  навики  логічного мислення; уваги.


Тип уроку:
    Урок засвоєння нових знань.

Метод: комбінований.

Обладнання: комп’ютер, плазмовий телевізор.
                                                                                 Хід уроку.
I. Організаційний момент.
II. П’ятихвилинка для життя  (1 - 3 слайди).
III.  Мотивація навчання (4 – 5 слайди).


               З плином часу люди, використовуючи натуральні числа, переконувались в тому, що відомих їм чисел недостатньо для характеристики температури повітря, висоти місцевості , рівня води в річці, положення міст на суші, кораблів на морі та зірок на небосхилі. Тому виникає потреба у нових числах, якими і стали числа із знаками.


ІV. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.
                Робота з підручником,   5, п. 30 (Г.Янченко, В.Кравчук, Математика 6 клас)
1.    Задача про туристів.
2.    Задача про температуру.
3.    Розміщення предметів над рівнем моря.
4.    Історична довідка (6 – 8 слайди).


               Перша згадка про від’ємні числа з’явилася  в Китаї в 1 ст. до н.е. в  зв’язку з розв’язуванням  рівнянь. Оскільки у ті часи знаків «плюс» і «мінус» ще не було, то від’ємні числа, на відміну від додатних, зображували іншим кольором. Додатними числами позначали майно, наявні гроші, прибуток. Їм  раділи і зображували їх червоним кольором (китайці  їх назвали «чен»),від’ємними числами позначали борг, збиток і зображали їх чорним кольором (їх називали «фу»).


                У Європі вперше про від’ємні  числа  згадує італійський математик Леонардо Пізанський (Фібоначчі, ХІІ-ХІІІ ст..). Він називає їх «числами, меншими ніж ніщо»(меншими від 0),і пише «Нуль  міститься між істинними і абсурдними числами».


                  У ХІІ ст.. французький математик Рене Декарт у відомій книзі «Геометрія  зобразив від’ємні  числа за допомогою монорейкової дороги. «Монос» слово грецьке і означає «один». Отже, монорейкова дорога – дорога з однією рейкою, як лінійка.  Але на лінійці відкладено лише додатні числа (праворуч від нуля). А на монорейковій дорозі, крім того, ліворуч від нуля відкладають від’ємні числа.


                   Від’ємні числа важко проникали в математику. Німецькі релігійні фанатики називали їх «числами від сатани», «породженням диявола». Німецький математик М.Штіфель (1486-1567) називав від’ємні  числа “абсурдними» , бо «все в них навпаки». Італійський математик Дж. Кардано (1501 - 1576) при розв’язуванні  рівнянь користувався від’ємними числами, але називав їх «фіктивними» .У Росії від’ємними числами вперше почав займатись М.В.Остроградський.


V. Закріплення вивченого матеріалу
1.    Усно:   №№  889,   890,   892.
2.    Письмово №№ 894,  897,  898, 902.


VI.  Підсумок уроку.


         Конкурс «Найкращий коментатор»      


1.    Тетянка увійшла в ліфт на 6 поверсі, проїхала три поверхи і вийшла з ліфта.  На якому поверсі вона вийшла? Скільки розв’язків має задача?


2.    Оля зайшла у ліфт дев’ятиповерхового  будинку на п’ятому поверсі, проїхала три поверхи  і вийшла з нього.  На якому поверсі вона вийшла?  Скільки розв’язків має задача?


3.    Поясніть зміст таких тверджень:
а) Висота піка Перемоги дорівнює 7439 м.
б) Позначка найглибшого місця Тихого океану       –11022 м.
в) Найнижча температура повітря, зареєстрована на земній кулі, становила   –89,2  С.     
        4.   Найвища температура повітря, зареєстрована на земній кулі, становила   57,8  С.
        5.   Штурвал корабля повернули на 20  у напрямі проти годинникової стрілки і позначили  кут 
              повороту + 20 . Яким чином слід позначити кут повороту штурвалу на 15  у напрямі за 
              годинниковою стрілкою?


           Конкурс «Найкмітливішого» (9 – 10 слайди).     


VI. Пояснення домашнього завдання.
  5, п. 30. №№  895,  899,  901. Додаткове завдання: придумати казку або оповідання про додатні  і  від’ємні числа.

Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"

Предмети > Математика > Математика 6 клас > Додатні та від'ємні числа. Число 0 > Додатні та від'ємні числа. Число 0. Конспект уроку і опорний каркас