Конспект уроку з економіки 5 класу
Тема: “Види ресурсів.”
Мета: 1 сформувати в учнів поняття про виробництво та види ресурсів; 2 розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 3 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.
Де руки й охота, там скора робота. (Українське народне прислів’я)
Пропоную вам сконцентруватися на роботі, уважно слухати, приймати активну участь в обговоренні нового матеріалу, а це, у свою чергу, послужить продуктивній праці та швидкому засвоєнню вами інформації.
ІІ. Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
Анекдоти: -Тато, а що таке «альтернатива»? - Ну…уяви, синку, що ми вирішили започаткувати свою справу, пішли в крамницю, кпили десяток яєць – 6 з’їли, 4 залишили… - Так це і є «альтернатива»? - Почекай! Оті 4 яйця ми поклали під лампу, з них вилупилися курчата, втни виросли – двох ми з’їли, двох залишили… - Це «альтернатива»? - Ні, слухай далі…Курка, що залишилася, буде нести яйця. Частину будемо їсти, частину продавати… - О! Це «альтернатива»! - Та, ні! На отриманні кошти ми купляємо ще курок…І раптом…Повінь – все змило, кури потонули і ми – жебраки… - Не зрозумів, так що ж таке «альтернатива»?! - Качки, синку, качки!
ІІI. Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення: 1. Хто такий споживач? 2. Як ви розумієте поняття «проблема вибору»? 3. Безмежність бажань та можливість їх задоволення. Як ви це розумієте?
Епіграфом до нової теми уроку слугує наступний вираз: «Незнання економічних законів не звільняє від відповідальності» (Савелій Циплін). Отже, цей вираз говорить нам про те, що ми повинні бути освіченими людьми задля розуміння того, що відбувається у світі і вчасно реагувати на зміни, які відбуваються в ньому.
План 1. Виробництво Виробництво створює засоби для задоволення потреб – споживчі блага. Це є його найголовнішою метою.
Сучасне виробництво охоплює десятки мільйонів окремих виробів. Саме така кількість товарів і послуг створюється в країнах з розвинутою економікою. Виробництво у широкому розумінні – це вирощування зерна і худоби, добування палива і сировини, створення верстатів і автомобілів, надання послуг перукарем і офіціантом, видання книжок і виконання музичних творів тощо. Це робота фабрик і заводів, фермерських господарств і колективних сільськогосподарських підприємств, залізниць та автомобільного транспорту, морських портів і нафтопроводів і т.ін. Якби ця діяльність припинилася на певний час, то людство стало б перед загрозою соціально-культурної деградації і фізичного вимирання. Саме це дає підставу стверджувати, що виробництво є основою життя і розвитку будь-якого суспільства.
2. Види ресурсів Процес виробництва завжди є результатом взаємодії відповідних факторів, які в економічній літературі одержали назву фактори (ресурси) виробництва. Останні поділяють на 2 великі групи: матеріально-речові та особисті. У свою чергу, матеріально речові фактори поділяються на засоби виробництва, створені людиною (капітал), і природні фактор и, що об’єднуються поняттям «земля». Особистий фактор визначається поняттям «праця».
Земля як фактор виробництва відграє особливу роль. Земля – це засіб праці, створений природою. Поняття «земля» як фактор виробництва має широкий зміст: земля є одночасно операційним базисом виробництва, сховищем природних ресурсів, природною основою сільськогосподарського виробництва.
Праця як фактор виробництва охоплює людські ресурси: фізичні та розумові здібності, освітній та професійний рівень, виробничий досвід зайнятих у виробництві. Відомо, що з розвитком виробництва удосконалюється й істотно змінюються засоби виробництва, виникає повністю автоматизоване і роботизовано виробництво тощо. Але роль особистого фактора при цьому не тільки не зменшується, а де в чому й зростає.
Капітал як фактор виробництва – це засоби виробництва, що належать підприємцям або іншим власникам і використовуються в процесі створення речей і послуг. Особливістю капіталу є те, що він має бути кимось нагромаджений, створений. Капітал існує у продуктивному використанні саме тоді, коли його власники одержують доходи від користування та володіння своїм майном. Частина цих доходів повертається у виробництво, нагромаджуючи капітал і забезпечуючи кошти для вдосконалення виробництва.
Крім трьох основних факторів виробництва – землі, праці та капіталу, існує особливий, четвертий фактор: здатність до підприємництва. Він знаходить своє матеріальне втілення лише у кінцевих результатах виробництва – у доході, який отримує підприємець. Роль здатності до підприємництва надзвичайно важлива. Для того, щоб якась справа була започаткована, хтось має виявити ініціативу, відшукати незадоволену потребу, придбати засоби виробництва, найняти людей. Щоб розпочате виробництво продовжувало діяти і розвивалось, його необхідно щоденно організовувати. А для процвітання справи хтось має ризикувати: знаходити джерела фінансування, вчасно скорочувати або розгортати виробництво тощо. Всі ц здібності і навички й охоплюються поняттям «підприємництво».
ІV. Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Які є види ресурсів?
V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) - задіяти всіх учнів
Що таке виробництво у широкому розумінні? Що воно включає себе? Наведіть приклади.
VI. Додаткові завдання:
Цікаві факти: • Ще у XVII столітті відомий англійський економіст, класик економічної науки Вільям Петті підкреслював, що земля – мати багатства. І понині значення цього фактора не зменшується. • Здатність до підприємництва є рідкісним талантом, яким володіє незначна частина людей. Учені вважають, що лише 5-7% населення країни мають природну здатність до підприємництва.
VII. Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней):
Джерела: Підручник
VIII. Заключна частина уроку (Установчий салоган - не силою б'ються, а вмінням. Українське народнеприслів’я)
Підсумки. Людина не навчена, що сокира не точена. Українське народне прислів’я
Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"
Предмети > Економіка > Економіка 5 клас > Види ресурсів. > Види ресурсів. Конспект уроку і опорний каркас
|