Конспект уроку до предмету Я і Україна, 4 клас
Тема: «Людина серед людей.»
Мета: провести цікавий, пізнавальний розмова про дружбу, умінні жити дружно, допомагати один одному.
Завдання:
- Формувати у учнів ключові компетенції, ціннісні орієнтації, здатність аргументувати свою точку зору.
- Розвивати вміння відрізняти погане від хорошого.
- Виховувати моральні якості учнів: вміння дружити, берегти дружбу.
Хід класної години
Звучить музика.
Учитель: Ця історія сталася давним-давно в старовинному місті, в якому жив великий мудрець. Слава про його мудрість рознеслася далеко за межі його рідного міста. Але була у місті людина, яка заздрила його славі. І ось вирішила вона придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти. І він пішов на луг, піймав метелика, посадив її між зімкнутих долонь і подумав: «Спершу-но я у нього: Скажи, про наймудріший, яка метелик у мене в руках - живий чи мертвий? Якщо він скаже - живий, я зімкніть долоні, і метелик помре, а якщо він скаже - мертва, я розкрию долоні і метелик полетить. Ось тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший ».
Так все і сталося. Заздрісник зловив метелика і відправився до мудреця. І він запитав у того: Яка метелик у мене в руках, живий чи мертвий? І тоді мудрець, який дійсно був дуже розумною людиною сказав: «Все в твоїх руках». Дійсно, все було в руках заздрісника: залишити метелика живим або мертвим.
У наших з вами руках бути добрими, чуйними, доброзичливими.
Як ви думаєте, чому буде присвячений наша класна година? (Дружбі)
Дійсно, ми поговоримо про дружбу. Посміхніться один одному. Давайте подаруємо один одному гарний настрій сьогодні і будемо дарувати завжди.
У кожного з вас на столі лежать метелики. Розфарбуйте їх крильця так, щоб їх забарвлення відображала ваш настрій. Покладіть їх на стіл вони нам ще знадобляться. (Слайд № 1 «Дружба»)
Учень: Землю обігнули тоненькі нитки. Нитки паралелей і зелених річок, Протягніть руку, руку простягніть, Треба, щоб в дружбу вірила людина!
Учень: Обігрітий словом, обласканий поглядом, Від гарного жарту тане навіть сніг. Це так чудово, якщо з вами поруч Стане добрим і веселим похмурий чоловік.
(Слайд № 2 «Дружба-приятель-товариш-друг»)
Учитель: Хлопці, а як ви розумієте слово «дружба»? (Відповіді дітей)
Учень: Хто в дружбу вірить гаряче, Хто поруч відчуває плече, Той ніколи не впаде, У будь-якій біді не пропаде, А якщо і спіткнеться раптом. То встати йому допоможе друг! Завжди в біді надійний друг Йому протягне руку.
Учитель: Хто такий «друг»? Що значить «дружити»? Як ви думаєте, «друг» і «приятель» - одне чи значення у цих слів? (Відповіді дітей)
Учень: Лунають деколи голосу, Що чудес ніяких не мається Є на нашій Землі чудеса. Але їх треба знайти, зрозуміло.
Учень: Дружба - головне диво на світі завжди. Сто відкриттів - для всіх справжні. І будь-яка біда не біда, Якщо поруч друзі справжні.
Учень: Друг не буде дивитися зверхньо, Напам'ять він характер твій вивчить. Потрібно вірити, що одного рука У важку годину обов'язково виручить.
Учитель: На початку навчального року ми з вами, хлопці та дівчата, почали проект про дружбу, провели велику роботу: (Слайд № 3)
• подружилися; • розучували вірші та пісні про дружбу, проводили дослідження; • об'єдналися в дружні сімейки і виконуємо різні доручення, допомагаємо один одному.
Учитель: Давайте протягом нашого підіб'ємо підсумок нашій роботі, з'ясуємо наскільки встигли потоваришувати хлопці та дівчата нашого класу, що дізналися про дружбу. А щоб нам усім було цікавіше, розкажіть в які сімейки ви об'єдналися. (Представлення сімейок - картка на стіл.)
За кожне виконане завдання, сімейка отримає по одному слову з прислів'я, щоб в кінці заняття скласти її і пояснити сенс.
Прислів'я: Один за всіх - і всі за одного. Друг пізнається в біді. Без одного на душі хуртовина.
Учитель: Отже, ми починаємо. Перша сімейка писали міні-твір на тему «Що таке дружба?». Хлопці, прочитайте його, будь ласка.
Друга сімейка постаралися знайти якомога більше прислів'їв про дружбу і друзів. Назвіть, будь ласка, скільки прислів'їв ви знайшли. Хлопці, прочитайте по одній приказці, тільки намагайтеся не повторюватись.
Третя сімейка, ваше завдання: казка про дружбу. Давайте послухаємо дуже цікаву. Кожна сімейка отримує по одній картці зі словом з прислів'я.
Учитель: А зараз, діти, я пропоную трохи відпочити і заспівати нашу улюблену пісню «Дружба» групи «Барбарікі». (Кліп на пісню «Дружба» групи «Барбарікі»)
Учитель: Друг у людини може бути один - самий близький, якому довіряєш свої таємниці, ділишся проблемами, для своїх однокласників, ви повинні стати товаришами. Ми повинні заступатися за кожного, обов'язково виручати з біди, як багато казкові персонажі у своїх казках виручають одне одного.
Наступний конкурс - вікторина. Цікаво, чи знаєте ви твори про дружбу. (У класі організована на виставка книг про дружбу спільно зі шкільним бібліотекарем.)
Кожній сімейці дається три питання: 1 сімейка. Дівчинці Дружині був подарований незвичайна квітка, на якому було сім різнокольорових пелюсток «виконання бажань». Яке було останнє бажання Жені? (Відірвати блакитний пелюстка і побажала здоров'я Віті).
2 сімейка. Зібралися одного разу чотири музиканти, подружилися. Разом концерти давали, разом розбійників прогнали, разом жили-не тужили. Назвіть цих друзів - музикантів. (Бременські музиканти: півень, кіт, пес і осел)
3 сімейка. Григорій Остер написав чимало оповідань про папугу, удаві, мавпі і їх дружного життя в Африці. Хто був четвертим в компанії друзів? (Слоненя)
1 сімейка. Яка дівчинка врятувала своєю друга Кая з крижаного полону? (Герда). Чи викликає у вас повагу вчинок дівчинки?
2 сімейка. «Карлсон бухнувся на ліжко і, схопившись за голову, промовив:« Я самий хвора у світі людина ». Зажадав ліки. Малюк дав ліки, на що Карлсон сказав: «Друг врятував життя одного» Які ліки дав Малюк? (Малинове варення)
3 сімейка. Назви друзів Вінні - Пуха. (П'ятачок, Кролик, ослик Іа, мудра Сова)
1 сімейка. Герої Е.Успенського Крокодил Гена, Чебурашка і Галя вирішили передружіться. Як вони це зробили? (Вирішили побудувати Будинок Дружби, і поки його будували подружилися).
2 сімейка. У дівчинки з блакитним волоссям, Мальвіни, було багато друзів, але один був завжди поруч. Хто він? (Пудель Артемон).
3 сімейка. Як звали дівчинку, яка подружилася з сімома маленькими чоловічками? (Білосніжка).
Учитель: Молодці, діти, впоралися із завданням. Кожна сімейка отримує ще по одній картці зі словом.
Учитель: Наступне завдання, яке виконувала кожна сімейка, це інсценування.
1 сімейка - «Всі живуть не тужать ...» Всі живуть, не тужать, а зі мною не дружать, Пропоную Ільїної: «Ти дружи зі мною однієї». Є розряд у Ільїної та дівчат свита, Подружися я з Ільїної - стану знаменитою!
Всі п'ятірки до однієї у Світловий Наді. Я прошу: «Дружу зі мною! Подружися xoть на день! Будеш ти мене рятувати - даси контрольну списати ».
А дівчисько на диби! Каже: «Мовчала б!» Не вставати ж на коліна умовляти подруг. Напишу я оголошення: «Терміново потрібен друг!»
Питання для обговорення: -Чому з дівчинкою ніхто не хотів дружити? -Що б ви їй порадили? -Чи можна змусити насильно дружити? (Відповіді дітей)
2 сімейка - розповідь «Однакові» Жили дві нерозлучні подружки - першокласниці. Обидві вони маленькі. Рожевощокі, світловолосі, вони дуже схожі один на одного. Обох мами одягали в однакові сукні, обидві вчилися тільки на п'ятірки. -Ми у всьому, у всьому однакові! Але одного разу Соня, так звали одну з дівчаток, прибігла додому і похвалилася мамі: -Я отримала з математики п'ять, а Віра - тільки трійку. Ми стали вже не однакові. Мама уважно подивилася на дочку. Потім сказала сумно: -Так, ти стала гірше ...
Питання для обговорення: -Яка з дівчаток вам сподобалася більше? Чому? -Чому мама так відповіла Соні? Чому дівчинка стала гірше? -Кого з дівчаток можна назвати справжнім другом? (Відповіді дітей)
3 сімейка - байка «Блискавка і Сонце» Автор. Запитала блискавка у сонця: Блискавка. Скажи, чому люди люблять тебе більше, ніж мене, адже я теж дуже яскрава? Сонце. Вони люблять тепло і ласку. Блискавка. Від моїх пожеж, що вирують на Землі, багато тепла, але це їх не влаштовує! Сонце. Вся справа в тому, що добра в твоїй душі вистачає лише на короткий спалах, яка приносить дуже багато бід.
Питання для обговорення: -Кому з учасників цієї розмови ви більше симпатизуєте: Блискавки або Сонцю? Чому? Висновок: Не роби зла, будь добрим. (Відповіді дітей)
Учитель: Кожна сімейка отримує ще по одній картці. Тепер ви можете повністю скласти вашу прислів'я і пояснити її зміст. (Слайд № 4 з'являються прислів'я та діти пояснюють їх зміст)
Учитель: Ну, що ж, діти, мені здається ми з вами можемо сформулювати Правила дружби. (Діти пропонують свої варіанти відповідей) Велике спасибі, хлопці та дівчата, за вашу думку. Вислухавши ваші відповіді, я постаралася з'єднати їх в кілька основних правил. (Слайд № 4 Правила дружби читаємо всі разом)
1. Допомагай одному в біді. 2. Не обманюй і не зрадь одного. 3. Не смійся над невдачами одного. 4. Умій помиритися з одним.
Ми постараємося їх пам'ятати і дотримуватися.
Учитель: А тепер, хлопці та дівчата, я пропоную згадати те, з чого почалося наш захід. Кожен з вас намалював красиву метелика "настрою" і, якщо ваш настрій не змінилося, покладіть метелика в нашу чарівну коробочку. Як ви самі сказали, дружба - це головне диво. Давайте зробимо маленьке диво: подуйте на нашу чарівну коробочку. (Слайд № 5 «У дружбі - сила!»)
Учитель: В кінці заходу давайте заспіваємо пісню «Якщо поруч з тобою друг ...». (Виконання пісні)
Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Князевою О.Б.
Предмети > Я і Україна > Я і Україна 4 клас > Людина серед людей. > Людина серед людей. Конспект уроку і опорний каркас
|