KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку: Весняні свята

Конспект уроку до предмету Я і Україна, 1 клас
Тема: «Весняні свята»


Народні обряди та звичаї. Мистецтво писанки

Весняні обряди

Сьогодні з допомогою музики ми дізнаємося про давню традицію нашого народу, адже в народних піснях правдиво відображається його історія. Складені невідомими творцями та оповідачами, вони зберігаються в пам'яті людей і передаються з уст в уста. Саме з пісень ми дізнаємося про життя і працю, побут і традиції українського народу. Весняні обряди займають у житті українського народу особливе місце. Українці завжди раділи приходу весни: дні стають довшими, і теплішими, зеленіє трава, розцвітають сади, розпочинаються роботи в полі. Весна – це оновлення не тільки природи, а й людської душі. Разом з нею приходить одне з найвизначніших християнських свят – Великдень (Воскресіння Ісуса Христа). На Великдень дівчата водили хороводи, співали веснянки та гаївки і разом із парубками грали в різні ігри, які самі ж і вигадували. Діти по-своєму раділи весні і разом із матусями та бабусями готувалися до свят – розмальовували писанки.

писанка

Демонстрація пісні «Писанки»

...

Розучування пісні В. Таловирі ''''«Писанки'»

Караоке. Пісня «Писанка»

1. Ввечері матуся нас чарує,

Писанки на свято нам малює.

Віск черпає пищиком із блюдця,

Очі в мами лагідно сміються.

Очі мами світяться у ласці,

Квітоньки на писанці зірчасті,

А на другій півники та бджоли,

Ми таких не бачили ніколи.

2. А на третій писанці – зірниці,

Ще й під ними – золоті жар-птиці.

На четвертій – олені та сарни,

А на п'ятій – рушничок прегарний

Ввечері матуся нас чарує,

Писанки на свято нам малює.

Дивиться і тішиться матуся,

Я у неї малювати вчуся.


Розповідь про писанки

Писанки – це розписані за допомогою розтопленого воску пташині яйця – один із найдавніших видів українського декоративно-ужиткового мистецтва. Яйце з жовтком, що схожий на сонце, з давніх часів вважалося символом життя. Розписування яєць – це народний звичай, пов'язаний із дохристиянським обрядом зустрічі весни. Цей звичай мав символічний зміст: у писанках поетизувалася краса буття, втілювалися сподівання на краще майбутнє. Покриваючи фарбами та знаками-символами шкаралупу яйця, люди ніби захищали життя, яке зберігалося всередині, від злих сил. У Коломиї є єдиний у світі Музей писанки. Його колекція нараховує більше 6 тисяч писанок, представлених з переважної більшості областей України, а також з Пакистану, Шрі-Ланки, Білорусі та Польщі. Музей у Коломиї – це архітектурне втілення образу писанки, а у творчості сучасного українського композитора Лесі Дичко образ писанки – фортепіанний.


Розповідь про Л. Дичко

Леся (Людмила) Дичко – сучасний український композитор. Її творчість охоплює різноманітні музичні жанри – від симфонічного, балетного, вокально-симфонічного до вокального та інструментального. Серед її інструментальних творів варіації для фортепіано «Українські писанки» особливо вирізняються самобутнім використанням та осмисленням народної пісенності. Отже, українські писанки також можуть «звучати»; вони віддзеркалюються усім багатством фарб і візерунків-символів у музичному мистецтві.


Слухання. Варіації для фортепіано „Українські писанки” Л. Дичко

Аналіз прослуханого твору

Який характер прослуханого твору?

В якому темпі прозвучали „Українські писанки”?

Який настрій залишився від прослуханого твору?


Підсумки уроку

Музично-пісенна культура споконвіку була невід’ємною часткою життя українців. Майже у всіх піснях згадуються рідна природа, побут, народні звичаї та обряди. Розкриття таких тем у музиці і образотворчому мистецтві має багато спільного, це ніби допомагає „побачити” музику.


Надіслано вчителем міжнародного ліцею «Гранд» Сокором П. В.


Предмети > Я і Україна > Я і Україна 1 клас > Весняні свята > Весняні свята. Конспект уроку і опорний каркас