KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми Як правильно здійснити купівлю? Чи завжди правий споживач?

Конспект з предмету Економіка 9 клас
Тема:
Як правильно здійснити купівлю? Чи завжди правий споживач?
Надіслано Здоровик В., вчителем Економіки.
 
Тема уроку: «Як правильно здійснити купівлю. Чи завжди правий споживач.»
Мета:


  •  сформувати в учнів розуміння правильного використання прав споживачів;
  •  навчити учнів застосовувати у житті вивчений матеріал; 
  •  розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
  •  виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів.


Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та слайди.
Тип уроку: комбінований.
Х і д у р о к у:
І. Привітання (3 хв) – настрій на позитив
Притча «Фізіономіка»
Колись в Афіни приїхав учений знахар, що умів по рисах обличчя безпомилково вгадувати характер. Його привели до Сократа - він відразу сказав: "жадібний, розпусний, гнівливий, неприборканий до сказу".
Афіняни розреготалися і вже хотіли побити знахаря, тому що не було в Афінах людини добродушніше і неприхотливее, ніж Сократ. Але Сократ їх утримав:
- Він сказав вам, громадяни, істинну правду: я дійсно змолоду відчував в собі і жадність, і гнів але зумів узяти себе в руки, виховати себе - і ось став таким, яким ви мене знаєте.

ІІ. Релаксація (1 хв) – після серйозного веселе
Без наук – як без рук.  

ІІІ. Нова тема (20 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Епіграфом до нової теми уроку є відоме прислів’я «Не всяка знахідка скарб».
Сьогодні ми будемо говорити про права споживача та як правильно ним скористатися..

П л а н у р о к у:
1. Процес купівлі товару.

Увійшовши до магазину, зверніть увагу, чи є в ньому Куток споживача, в якому відбиті права й обов’язки продавця та покупця, а також книга скарг та пропозицій, що зберігається у доступному для споживача місці.
Перш ніж зробити купівлю, ви обов’язково маєте з’ясувати:
- ціну й умови придбання товару;
- гарантійні зобов’язання виробника;
- правила й умови ефективного та безпечного використання товару;
- термін служби (придатності) товару та відомості про неодмінні дії споживача після його завершення, а також про ймовірні наслідки при невиконанні зазначених дій;
- адреси виробників (продавця) та підприємств, уповноважених ним приймати претензії від споживача, а також здійснюючих ремонт та технічне обслуговування.
Здійснюючи купівлю у продуктовими магазині, зверніть увагу, чи не «збиті» терези. Намагайтеся стояти точно перпендикулярно шкалі терезів. Купуючи імпортний товар в упаковці (коробках, пакетах, пляшках), вимагайте надати інформацію, зрозумілою вам мовою (переклад). Відмова продавця задовольнити вашу вимогу є грубим порушенням Закону, який забороняє реалізацію таких товарів без надання інформації про неї державною мовою. Не забудьте взяти чек!
Здійснюючи купівлю у промтоварному магазині, зверніть увагу на цілісність упаковки та наявність супровідної документації. Зверніться з проханням продемонструвати товар у дії. Уважно прочитайте інформацію на упаковці або в супровідній інформації. Якщо інформація викладена мовою, якою ви не володієте, вимагайте надати вам переклад. При купівлі товару тривалого користування обов’язково просіть виписати товарний чек і простежте, щоб у паспорті виробу були точно проставлені дата купівлі та назва магазину-продавця.

2. Право покупця.
Якщо купівля невдала, а куплений товар – неналежної якості й термін гарантії його не минув…
Покупець має право вимагати:
- безкоштовного усунення недоліків товару або відшкодування витрат на їх усунення вашими власними силами та засобами або третьою особою (не забувайте про квитанції та чеки, що підтверджують ваші втрати в цьому разі). Тобто ви можете довірити ремонт магазину або гарантійній майстерні (із доставкою туди й назад за їхній рахунок). На час ремонту вам за вашою вимогою мають надати безкоштовно в користування аналогічну річю Термін ремонту встановлений у 14 днів;
- заміни на аналогічний товар належної якості (якщо ціна з моменту купівлі виросла, від вас не мають права вимагати доплату, а якщо знижена – зобов’язані вам доплатити різницю);
- відповідного зменшення купівельної ціни товару;
- заміни на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахунком купівельної ціни, виходячи з ціни на момент заміни;
- розірвання угоди й відшкодування понесених вами збитків. Ціна товару визначається не на момент купівлі, а на момент розірвання угоди.
Для пред’явлення своїх вимог продавцю або виробнику товару вам необхідно подати письмову заяву в двох примірниках із викладом обставин справи та вимогами внаслідок невдалої покупки. Один примірник заяви з позначкою про прийняття залишається у вас. Ще краще подати претензію. У цьому випадку вам допоможе юрист.

Якщо якісний товар не підійшов з якихось причин (за формою, габаритами, кольором), споживач має право обміняти такий товар на аналогічний впродовж 14 днів, не враховуючи дня покупки. Обмін робиться, якщо товар не використовувався, збережений його товарний вид, упаковка, ярлики, товарний або касовий чек, що підтверджує факт купівлі.
Якщо на момент обміну відповідного аналогічного товару немає в продажу, ви можете обміняти цей товар на інший з перерахунком ціни або одержати назад гроші в розмірі вартості поверненого товару.
Водночас існують товари, що не підлягають такому обміну (поверненню).

Перелік товарів належної якості, які не підлягають обміну (поверненню), продовольчі товари, лікарські препарати, засоби, предмети гігієни
Непродовольчі товари:

світлочутливі товари,
корсетні товари,
парфумерно-косметичні товари,
пухо-перові вироби,
дитячі іграшки м’які,
дитячі іграшки гумові надувні,
зубні щітки,
мундштуки,
апарати для гоління,
помазок для гоління,
гребні, гребінці й щітки масажні,
сурдини (для духовних музичних інструментів),
скрипкові підборіддя,
грамплатівки,
рукавички, ювелірні вироби з дорогоцінних металів,
вироби з бурштину,
тканини,
гардинно-тюлеві й мереживні полотнини,
килимові вироби метражні,
білизна натільна,
білизна постільна,
панчішно-шкарпеткові вироби,
товари в аерозольній упаковці,
друковані товари,

плиткові матеріали (деревоволокнисті, деревостружкові плити, фанера) та скло, нарізні або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником).

3. Споживач завжди правий, якщо…
Споживач завжди правий!
Цю фразу ми часто чуємо. Але чим правильна така позиція? Ринок – це взаємовідносини сторін. Обидві сторони цих відносин мають як права, так і обов’язки. Тільки виконуючи обов’язок, можна наполягати на дотриманні прав.
Правильно оформлюй угоду!
Для товарів – вистачить товарного або касового чеку, який продавці зобов’язані видати та в якому повинні бути зазначені найменування товару, його ціна, дата продажу та найменування продавця. Якщо чек не виданий, вимагайте його в продавця!
Для послуг (робіт) – обов’язково виписується квитанція (укладається угода), в якій в повинні бути відбиті всі умови надання цієї послуги (виконання роботи).

Пред’являючи вимоги до продавця внаслідок браку товару в гарантійний термін, споживач має дотримуватися встановленого чинним в Україні законодавством порядку:
1. Продавець зобов’язаний прийняти товар належної якості в покупця та задовольнити його вимоги на підставі письмової заяви, яка подається в двох примірниках. Один примірник повертається покупцю з позначкою про дату прийняття заяви, прізвища, ініціалів та посади працівника, який прийняв заяву, другий – залишається в продавця.
2. Питання, пов’язані з поверненням та обміном товарів із гарантійним терміном користування, розглядаються продавцем тільки за пред’явленням покупцем паспорта на виріб із заявою про обмін.
3. Вимоги споживача не підлягають задоволенню, якщо продавець (виробник) доведе, що дефекти товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його збереження.
Якщо виникли сумніви щодо причини втрати якості товаром, продавець має право в триденний термін від моменту подання письмової заяви покупцем направити цей товар на експертизу для визначення причини втрати якості. У разі підтвердження експертизою неналежної якості товару й відсутності провини в цьому покупця продавець забезпечує в триденний термін від дня одержання висновків (акту) про якість товару виконання одної з вимог покупця. При встановленні провини покупця експертиза оплачується останнім.

ІV. Вправа на фокус уваги (1 хв).
Ви маєте намір придбати магнітофон. Опишіть всі ваші дії як споживача з моменту виникнення такого наміру і до оформлення купівлі.

V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв) – розгляд ситуацій.
Чи можна повернути тканину на штору у встановлений Законом термін 14 днів від дня покупки, якщо чек збережений, а сама тканина не використовувалася?

Чи зможе споживач висунути вимоги до продавця стосовно товару неналежної якості в гарантійний термін, якщо в технічному паспорті не проставлений штамп магазину з позначенням дати продажу?

VІ. Додаткові завдання – самостійна робота.
У який випадках споживач є правим?

VІІ. Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів)
Джерела:
1. Закон України «Про захист прав споживачів»
2. Підручник «Основи споживчих знань» Шебулдаєва І.В.
3. Додаткова література

VІІІ. Заключна частина уроку
Підсумки
«Знати необхідно не тому, щоб тільки знати, але для того, щоб навчитися робити». Максим Горький




Література:
1. Закон України «Про захист прав споживачів»
2. Підручник «Основи споживчих знань» Шебулдаєва І.В.
3. Додаткова література


 

Предмети > Економіка > Економіка 9 клас > Як правильно здійснити купівлю? Чи завжди правий споживач?