Конспект до уроку з предмету Економіка 5 клас Тема: Сім’я – першооснова життя людини. Вартість домашньої праці. Надіслано Лупич О.І., вчителем Економіки. Тема уроку: «Сім’я – першооснова життя людини» Мета: визначити роль сім’ї, як складової частини суспільства; розглянути соціалізацію та сутність сім’, сімейні традиції та зміни. Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв.).
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів (5 хв.). Бесіда за запитаннями. 1. Згадайте, скільки часу Ви проводите у школі, сім’ї, ровесниками? 2. З ким Ви найбільше спілкуєтесь у своєму житті? Хто є найближчим Вашим порадником і другом? 3. Яким відносинам Ви надаєте перевагу, що Ви найбільше ціните у стосунках з будь-ким?
ІІІ. Мотивація начальної та пізнавальної діяльності учнів (2 хв.). Розповідь учителя. Більшість учнів мають сім’ї, навчаються у школі, а у вільний від занять час спілкуються зі своїми однолітками. На всіх людей з дитинства впливають сім’я, школа. А спілкування з ровесниками займає інколи не менше часу ніж з батьками або вчителями. Часто проблеми сім’ї, школи, товаришів нас дуже турбують і ми хвилюємося за здоров’я рідних, за успіхи у навчанні, переймаємося проблемами товаришів. І наше прагнення жити краще, мати менше проблем зрозуміло. Але ми живемо не на острові. У нас є Батьківщина , яку населяють інші сім’ї, які також бажають цього, жити у вільній демократичній державі. Всі люди є частиною суспільства, а значить їх сім’ї і школа, де Ви навчаєтесь також становлять частину українського суспільства. І якими будуть відносини у сім’ї, школі, серед товаришів, такими будуть відносини у суспільстві.
IV. Розповідь вчителя з елементами бесіди (20 хв.). План 1. Соціалізація сім’ї Розповідь вчителя. Виховання і становлення людини відбувається у прямій залежності від зовнішніх факторів. Процес входження людини в соціальне середовище, інтеграція в систему соціальних зв’язків, тобто стосунків між людьми називається соціалізацією. Соціалізація – процес і, одночасно, результат засвоєння і активного відтворення людиною соціального досвіду, що відбувається у спілкуванні і діяльності. Соціалізація може відбуватися, як в умовах стихійного впливу на особистість різних умов життя, незалежних від нього, так і в умовах спеціально направленого на особистість впливу, наприклад, виховання. Тобто соціалізація це процес перетворення людської істоти на суспільний індивід, утвердження її, як особистості, включення її у суспільне життя, як активної дійової сили. В процесі взаємодії з іншими людьми маленька людина переймає звички, набуває нових знань, з’являються уявлення про світ, про інших людей, а потім і про себе, як особистість. Вивчаючи світ, ми постійно пізнаємо себе, порівнюючи себе з кимось. Ми набуваємо знань про те, як потрібно вести у суспільстві, тобто про норми поведінки, про цінності прийняті у суспільстві. Навіть рідну мову ми вчимо спілкуючись змалку зі своїми батьками, рідними людьми, товаришами. В процесі соціалізації відбувається самоствердження людини. Зростаючи, ми розуміємо, що в цьому світі ми щось сприймаємо беззаперечно. А до чогось ми не готові і сприймаємо критично. Адже все це відбувається у взаємодії з оточуючим світом. І зростаючи, ми також розуміємо, що світ не такий простий. І ми повинні навчитись, співставляючи себе і свою поведінку з поведінкою інших людей у всіх випадках керуватись принципами заснованими на демократичних цінностях. Як ми бачимо соціалізація – це двосторонній процес. З одного боку вона передбачає пристосування людини до суспільних вимог, а з іншої сторони соціалізація дозволяє людині змінювати ці вимоги і збагачувати їх. Процес соціалізації стосується тільки людей, тому що тільки серед людей існують соціальні зв’язки, а серед тварин їх немає. Саме людина усвідомлює своє минуле, теперішнє і майбутнє. Людина відчуває себе ЛЮДИНОЮ. Коли в Росії робили опитування в 1991 році школярів з питання: "Хто справляє на Вас найбільший вплив?", то на 1 місці учні шкіл поставили своїх однолітків, на 2 місці були батьки, на 3 – вчителі. (Мабуть, результати і в Україні будуть схожі. Адже тоді ми ще не стали незалежною державою.) Як видно з цих даних одним з основних факторів, що впливає на становлення особистості є сім’я. Крім того, вплив суспільства на людину відбувається також і через школи, засоби масової інформації, неформальне і формальне оточення однолітків. Завдання учням. В чому заклечається соціалізація сім’ї?
2. Що таке сім’я? Розповідь вчителя. На сучасному етапі, коли наше суспільство переживає суттєві зміни у всіх сферах життя: соціально-економічній, політичній, культурній, величезного значення набувають впливи педагогічного характеру, в першу чергу сім’ї. Саме там починається процес соціалізації підростаючого покоління, закладається підвалини їх громадянської позиції. Потенціал сім’ї багато в чому визначає ефективність громадянської свідомості своїх членів. Сім’я є первинною ланкою підготовки людини до життя у суспільстві. Сім’я, що є складовою будь-якого суспільства будь-якої країни, завжди мала велике значення у житті людини. Згадайте, на початку цивілізації сім’я необхідна була людини, щоб вижити. Тільки об’єднавшись в родину можна було здобути їжу і захистити свій дім. За багато років багато що у сім’ї змінилося. Але як і в давні часи, члени сім’ї (батько і мати, брати і сестри, дідусі і бабусі) живуть разом і ведуть спільне господарство, що є головною ознакою сім’ї. Сім’я є першим кораблем, якщо можна так сказати, у бурхливому морі життєвих випробувань, на якому діти вчаться перемагати труднощі. Сім’я є місцем де плекається єдність, де батько і мати є взірцем для дітей, а діти є надією для батьків. В сім’ї з покоління в покоління переймаються звички, стиль життя, відбувається орієнтація цінностей. Дуже важливо, щоб члени сім’ї надавали один одному допомогу. Адже діти починають сприймати навколишнє середовище з народження і розібратися у цьому світі без допомоги старших їм буде важко. Узагальнюючи сказане, ми просто скажемо, що сім’я – це мала група суспільства, його частина, в якій людей поєднують родинні зв’язки, спільне ведення господарства і моральна відповідальність одне перед одним. Завдання учням. Дайте відповідь на питання: «Що таке сім’я?».
3. Сім’я: традиції та зміни Розповідь вчителя. Часто взірцем дітям у процесі соціалізації (процесі регуляції поведінки у суспільстві і набуттю суспільного досвіду) є батьки. Здавна в українській сім’ї цінувалась роль батьків. І щасливими вважалися ті сім’ї, де цінувалися любов, повага, взаємодопомога між батьком і матір’ю, між батьками і дітьми. Тепер це також залишається актуальним. Авторитет батьків не міг будуватися на силі, а тільки на доброзичливих стосунках між усіма членами сім’ї. Мати завжди була порадницею батька, берегинею сімейного вогнища, а інколи і сама брала на себе керівництво сімейними справами. І це природно віддзеркалювалось у дітях. В першу чергу це стосувалось моральних рис. Саме у сім’ї дитина отримувала перші уроки поваги до предків і любов до Батьківщини. Щоб пересвідчитися у цьому лише згадайте сторінки української історії. Родина ставала основою формування характеру майбутнього захисника, майбутнього громадянина. У сім’ї формувалась і демократична особистість, яка не могла терпіти фальші у сімейних стосунках, яка поважала інших і вимагала поваги до себе. Але бували сім’ї де панували ворожнеча і конфлікти. І тоді дитина виробляла зовсім інші риси характеру. Через відсутність прагнення старшого покоління бути щирими, відвертими і мудрими у вихованні своїх дітей їм на зміну приходили такі, про яких говорять: "Що посієш, те й пожнеш ". Українська сім’я в усі часи, з давніх давен переживала впливи: економічні, політичні, іноземні. Не дивлячись на це завжди значна роль відводилась батькові, як годувальнику і захиснику. Авторитет батька у давній сімейній традиції будувався на його вимогливості і справедливості. Завжди значну роль у вихованні дітей відігравали жінки. Але в наш час все більше дітей вони вирощують без чоловіків. Кожна десята сім’я неповна, тобто дитину виховує тільки один з батьків, в основному це мати. Майже половина сімей мають одну дитину, а значний відсоток взагалі не мають дітей. Сім’я є дуже чутливою до змін, що відбуваються у суспільстві, яке перебрало на себе ті функції, що раніше належали сім’ї. Українська сім’я втрачає свій патріархальний уклад, що відбивається і на вихованні. Навчання і виховання відбувається за межами сім’ї і відпочиваємо ми все частіше поза родиною. Навіть розвиток транспорту впливає на зменшення контролю старших над дітьми. З іншої сторони втрачається дух авторитаризму, жінки все частіше виступають на рівних з чоловіками у справі виховання дітей. На зміну приходить демократична взаємодія. Завдання учням. Яка на Вашу думку лікарня майбутнього?
V. Ресурс №1 (5 хв.) 1. Скоріше один батько вигодує десять дітей, ніж десятеро дітей одного батька. 2. Не ті батьки, що на світ привели, а ті що в люди вивели. 3. Діти батька не учать. 4. Не послухаєш батька-матері, то навчить тебе лиха година. 5. Отець по-батьківські поб’є, по-батьківські й помилує. 6. Хто батька-матір зневажає, той добра не знає. 7. У добрих батьків добрі й діти. 8. По татку й дитятко. 9. Від малих дітей болить голова, а від великих серце. 10. Дитина без прута не виросте. 11. Дитина – мов порожня посудина: що в неї ввілєш, те й держить. 12. Діти – найбільша радість у світі. 13. У кого дітки, у того й збитки. 14. Не доспи, не, доїш, а дитину потіш. 15. Потурай малому, то як виросте, буде тебе на старість бити. 16. Не кричи, а ліпше навчи. 17. Учи дітей не страшкою, а ласкою. 18. Син хоч мій, але розум має свій. 19. Які ми самі, такі й наші діти. 20. Нема в світі, як родина, то вам скаже і дитина. 21. Свій завжди гірший за чужого. 22. Не навчив батько, не навчить і дядько. 23. З молодого, як з воску, що хоч то виліпиш. 24. Молодість і мудрість не сідають на однім стільці. 25. Розпутне життя в молодості приносить хворобу на старості. 26. Не розуміє молодий старого, аж доки сам не постаріє. 27. Старий хоче спати, а молодий гуляти. 28. Не роками старість гарна, а ділами.
VІ. Закріплення Запитання до теми: 1. Що таке соціалізація? 2. Хто або що впливає на становлення людини, як особистості? 3. Дайте своє визначення соціалізації, використавши наведені у тексті? 4. В тексті знайдіть різні визначення сім’ї і випишіть 5 основних її рис. 5. Навіщо створюється сім’я? Навіщо створювалась сім’я колись і тепер? 6. В чому різниця Вашої сім’ї від сімей Ваших батьків (дідусів і бабусь), коли вони були дітьми? За яким критеріями їх можна порівняти? Випишіть 3 спільні і 3 відмінні ознаки цих сімей. 7. Які багаторічні традиції існують у Ваших сім’ях?
Запитання до ресурсу № 1: 1. Які позитивні риси української сім’ї відобразились у цих прислів’ях? 2. Які негативні риси в сім’ях помітив народ і сказав про них у цих прислів’ях? 3. Які висновки можна зробити про характер українських сімей, прочитавши ці прислів’я? 4. Які з цих прислів’їв Вам імпонують? 5. Які з цих прислів’їв відповідають демократичним стосункам в сім’ї? 6. Які з цих прислів’їв можна віднести до авторитарного стилю виховання?
VІІ. Домашнє завдання Питання №6 і №7 та питання до ресурсу № 1.
Предмети > Економіка > Економіка 5 клас > Сім’я – першооснова життя людини. Вартість домашньої праці > Сім’я – першооснова життя людини. Вартість домашньої праці. конспект уроку і опорний каркас
|