Конспект до уроку з предмету Економіка 7 клас Тема:Встановлення ціни на продукт Надіслано Шелест О.В., вчителем Економіки.
'Мета:
- сформувати в учнів поняття про ціну та механізм її встановлення;
- розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
- виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований. Хід уроку. I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. Щоб краще перетравлювати знання, треба куштувати ї з апетитом. А. Франс Тож, приємного всім апетиту і гарного настрою. Ми починаємо наш Урок! ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе Анекдот: Зустрілися два динозавра: - Скільки економістів буде потрібно, щоб вкрутити лампочку? - А хто такі економісти? - Це такі математики, які намагаються вирахувати, скільки в Австралії водиться кенгуру. Але про кенгуру ти не питай - цього я й сам не знаю. - Ну, і скільки ж? - 10 економістів та один аспірант. Один економіст створить модель, друга перевірить гіпотезу, третя зробить розрахунок, четвертий інтерпретує його результати, п'ятий напише інструкцію, а аспірант вкрутить лампочку. - А ще п'ять? - Ці будуть відбиватися від динозаврів, що намагаються їх з'їсти. ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу Питання з повторення: Що таке ринок? (Ринок - це сукупність економічних відносин, які виникають в процесі виробництва, розподілу, обміну й споживання товарів і послуг.) Що таке товар? (Товар — це продукт праці або певне благо, що здатні задо¬вольняти певні потреби людини і призначені для обміну (купівлі та продажу)) Що таке собівартість? Що в неї входить? (— це поточні витрати на виробництво і реалізацію продукції в грошовому вираженні.) Що було, воно й буде, і що робилося, буде робитись воно, і немає нічого нового під сонцем!... Буває таке, що про нього говорять: Дивись, це нове! Та воно вже було від віків, що були перед нами (Біблія. Книга Екклізіястова.) Категорія ціни існувала стільки ж, скільки й категорія обмін. Видозмінювались лише форми та види грошей, а також підходи до методів ціноутворення. 1. Ціна та чинники, що на неї впливають. Ціна - це грошова сума, що сплачується за конкретний товар. Вона формується під впливом багатьох чинників, визначальним серед яких є собівартість товару. 2. Види ціни. Хто, на твою думку, встановлює ціни у країні? 1. Розгляньмо ситуації. Ситуація 1. На весняних канікулах котик подорожував. Дізнався він багато цікавого, про що розповів своїм друзям у Лісовій школі. Привіз усім подарунки. Та ось що його здивувало. У всіх містах, де він побував, ціна на деякі товари була однаковою. Чому так? Які ці товари? Обґрунтуй свою відповідь. На деякі товари ціну встановлює країна (держава). Ці товари край необхідні людині: хліб, молоко, масло, цукор тощо. Ціни на такі товари мають назву ДЕРЖАВНІ (фіксовані). Ситуація 2. У магазині роздрібної торгівлі пакетик цукерок коштує Іл.грн. У магазині дрібнооптової торгівлі за 10 пакетиків таких цукерок треба заплатити 6 л.грн. Відповідно ціна буде складати _______________________ Чому ціна на однаковий товар відрізняється? Існують ціни в залежності від виду торгівлі. Ціни на такі товари мають назву РОЗДРІБНІ та ОПТОВІ. Ситуація 3. Лисиця домовилася з бізнесменом Кротом із сусіднього лісу про поставку партії суничного варення. Ціну з покупцем Кротом обговорили, склали угоду. Ця ціна була трошки нижча за ціну на ринку, але руду це влаштувало. Чому Лисиця погодилася на такі умови? Іноді ціна встановлюється міжпокупцем і продавцем на підставі договору або угоди. Ціни на такі товари мають назву ДОГОВІРНІ. Ситуація 4. Мишко продавав суницю по 6 л.грн. за кілограм. Крім в медя у лісі ніхто не торгував суницею і ціна трималася, дорого, а лісові мешканці купували ягоди. Через тиждень т ягоди можна було купити у лисиччиному магазині по 4 л.гр Більшість покупців надали перевагу товару рудої. Ведмед був змушений знизити ціну. Чому так сталося? Чому Мишко був змушений знизити ціну. На більшість товарів ціни на ринку утворюються вільно під впливом по питу та пропозиції. Ціни на такі товари мають назву ВІЛЬНІ (РИНКОВІ). Крім того ціна змінюється в залежності від сезону. Це ціни – СЕЗОННІ Запишіть визначення до зошитів: державні ціни - встановлюються державою на продукцію державних підприємств, деякі ресурси, соціально значимі товари. Роздрібні – ціни, за якими населення купує товари у державній, колективній і приватній торгівлі. Оптові – це ціни за якими державні, колективні та приватні підприємства розраховуються між собою або з гуртовими посередниками за великі партії товарів. Договірні –встановлюються за домовленістю між продавцем і покупцем товару і можуть змінюватись за взаємною згодою сторін. Вільні (ринкові) – встановлюються підприємствами самостійно або на договірній основі із врахуванням попиту і пропозиції на ринку товарів; орієнтовані на економічну зацікавленість виробників у розширенні асортименту товарів та запобігання ажіотажного попиту і спекуляції Ціна сезонна - ціна, що змінюється залежно від пори року (ціни на сільськогосподарську продукцію) чи сезону (ціни на одяг та взуття). Такі зміни називають сезонним коливанням цін. 3. Вплив на ціну попиту та пропозиції Пригадай: що таке попит та пропозиція? Якщо попит на товари підвищується, а пропозиція знижується, ЦІНА ЗРОСТАЄ. Якщо попит на товари знижується, а пропозиція підвищується, ЦІНА СПАДАЄ.
Для більш наочного ознайомлення з тим, як на ринку утворюється ціна, повправляйся в роботі з ринковими терезами. 4. Методи встановлення ціни 1) Середні витрати+прибуток Тобто, ціна на товар визначається в залежності від витрат на виробництво ( матеріали, гроші, людські ресурси і т.д.) 2) Аналіз беззбиткості (коли фірма може покрити всі свої витрати) і забезпечення прибутку. Цей метод дозволяє встановити фірмі такий рівень ціни, який зможе не тільки покривати витрати, а й приносити дохід. 3) Встановлення ціни орієнтуючись на конкурентів. 4) Встановлення ціни на основі очевидного значення товару. Тобто підприємство, встановлює ціну, враховуючи забезпеченість покупця. Наприклад, ціна на склянку соку в нашій шкільній їдальні буде відрізнятись від вартості склянки соку в ресторані. ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання) Як ви вважаєте, чи можна оцінити (тобто сформулювати ціни) на такі речі як: картина да Вінчі, зорі, сонячне світло, любов, електроенергія? V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
- Проаналізувати ціну на кондитерські вироби у вашому районі.
- Провести соціальне опитування та проаналізувати його (які товари та за якою ціною сім*я купує найчастіше).
VI Додаткові завдання Цікаві факти: Дефіцит – явище, яке має місце тоді, коли продавець встановлює ціну, нижчу за ціну рівноваги. Наприклад, якщо почати продавати морозиво по 0,5 грн, то кількість охочих купити його зросте до 190 порцій, а в холодильнику є лише 50 порцій, тож 140 дітей не зможуть купити морозиво. В Радянському Союзі (в 1980-і роки) в лифіциті були такі товари: варена ковбаса (, туалетний папір, згущене молоко, цукор та вершки, касети для аудіомагнітофонів і т.д. VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней) 1. Прочитати в підручнику відповідний параграф. 2. Навести по 5 прикладів на кожний вид ціни. VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...) Підсумки. “ Учень без бажання навчатись – це птах без крил.”. (Сааді) Література: • Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової. • Економічна теорія - Предборський В.А., Гарін Б.Б., Кухаренко В.Д.; Київ.: “КОНДОР”, 2003. • Підручник для 10го класу ЗНЗ, В.Г.мельничук, Київ.: “Прок-Бізнес”, 2004. • Додаткова література
Предмети > Економіка > Економіка 7 клас > Встановлення ціни на продукт. > Встановлення ціни на продукт. конспект уроку і опорний каркас
|