Конспект уроку до предмету Музика, 6 клас Тема: «Інструментальна і вокальна музика 17-18ст. Тональність фа-мажор.»
«Фрески Софії Київської»
МЕТА - поглибити уявлення учнів про те, якими засобами у сучасній музиці розкриваються релігійні сюжети та образи. ЗАВДАННЯ: - Познайомити з термінами «арпеджіо», «Музичний орнамент»; - Розвивати творче мислення; - Залучати до духовної національної культури. Роздатковий матеріал: тестові довідкові матеріали, нотний текст пісні Є. Крилатова «Молитва» ХІД УРОКУ -Здравствуйте! Хлопці, під яку музику ви увійшли сьогодні в клас? (Це п'єса «Прогулянка» з сюїти Мусоргського «Картинки з виставки».) Згадайте, яку роль виконує «Прогулянка» у сюїті? (Прогулянка є сполучною ланкою між іншими контрастними музичними картинками - іншими словами, служить путівником по виставці).
На екрані схема: Прогулянка Прогулянка Прогулянка Балет Богатирські невилуплених ворота пташенят Подивіться, на яку музичну форму схоже така побудова музичних п'єс? (Форму рондо, де Прогулянка - рефрен, Балет невилуплених пташенят і Богатирські ворота-епізоди) На екрані з'являється формула А + В + А + С + А, де А - рефрен, ВС - епізоди
- Замініть буквене вираз геометричними фігурами. (Учень викладає на магніт. дошці) Що вийшло? (Візерунок).
Які особливості має цей візерунок? (Повтор). Як такий візерунок називається в декоративно-прикладному мистецтві? (Орнамент) - Хлопці, я не випадково дала вам це завдання, тому що протягом уроку ми будемо накопичувати знання, вміння і в кінці уроку на основі накопиченого матеріалу створимо музичний проект. Який - це поки секрет. Отже ....
На минулому уроці ми вже знайомилися з музичним мистецтвом Стародавньої Русі. Захист презентації «Розвиток церковної музики XI - XIXвв.» З муз. супроводом: Знаменний розспів, «Хай виправиться молитва моя» П. Чеснокова. Питання до класу. - Спасибі, (Ім'я). Сідай.
VI. Виконання «Молитви» Є. Крилатова (5 хв.) - А в мене є свій додаткове питання до класу: - Як ви гадаєте, а в наші дні сучасні композитори складають духовну музику? (Так) - Яку сучасну молитву ви знаєте? («Дитяча молитва» Є. Крилатова)
- ВОКАЛЬНІ ВПРАВИ: Перш, ніж виконати пісню, давайте налаштуємося. - Встали.
1. Вправа на вміння заощаджувати дихання («Надувна іграшка») - Надуваємо іграшку в середньому темпі, здуваємо повільно, струминно. (2раза)
2. «Греєм руки на морозі» (дихають 8 разів)
3. Вправа на відпрацювання кантиленного співу (показати) «Мі-і-і-і-я-я-я-я, мі-і-і-і-я-я-я-я-ми" (1раз -легато, 2 рази - стокатто) на екрані слайди до пісні - ВИКОНАННЯ «МОЛИТВИ" Є. Крилатова:
- ВИСНОВОК: - Чим відрізняється молитва XX століття від партесной молитви XVIIвека? (Тут одноголосний унісон, там багатоголосся - партесное спів присутній акомпанемент, виконавський прийом «а капела») - А що їх об'єднує? (Назва, інтонації благання, прохання, мінор, повільний темп, строгість) - тобто сенс залишається тим самим - звернення до Святині.
Нова тема. «Фрески Софії Київської» В. Кікти. (8хв)
Сьогодні ми знову звернемося до духовної музики XX століття і спробуємо дізнатися, які кошти використовує український композитор Валерій Григорович Кіктєв у своїй концертної симфонії для арфи з оркестром «Фрески Софії Київської», щоб передати для нас, нащадків, образи давньої Русі. на екрані фото композитора і собору Св.Софії Написав він її на честь 1000-річчя хрещення Русі.
Тому що саме 10 століть тому за велінням князя Ярослава Мудрого в 50-ту річницю християнства на Русі в Києві зводиться величний собор Святої Софії, прикрашений мозаїкою, фресками, орнаментом. Вважалося, що свята Софія - символ мудрості Божій. А її дочки - Віра, Надія, Любов, до яких ви зверталися в «Молитві» Є. Крилатова. І зараз ми так само, як колись побували на виставці «картинок» Мусоргського, зробимо музичну екскурсію по фрескам собору.
А путівником в симфонії служить музика, яка як рефрен повторюється в них кілька разів. Спробуйте дати їй назву. («Орнамент») Вірно. Послухайте його музичний візерунок.
Звучить «Орнамент» на екрані фото-слайди - екскурсія по собору Святої Софії. - Які відчуття вас охопили, коли ви слухали орнамент? (Начебто співаки-баяни на гуслях розповідають билини про події, пов'язані з історією Київської Русі, відчуття, що ми побували в цьому соборі і стали очевидцями його історії). Зверніть увагу на нотний приклад орнаменту - Яку особливість ви спостерігаєте в партитурі арфи? (Хвилясту лінію) Такий прийом в музиці називається арпеджіо, де звуки відтворюються послідовно.
вчитель показує розкладені акорди на фортепіано
Физминутку. Пластичні рухи - На звучання якого інструменту схоже арпеджіо? (На гуслі) Тепер уявіть, що кожен з вас - це струна псалтиря. А що відбувається зі струною, якщо її смикнути? (Вона деформується). Виконуємо почергові нахили один за одним по порядку з рахунком (123456 - 1группа, 2 група, 3группа, 4группа). Кожна з ваших груп - це розкладений акорд за типом арпеджіо. діти виконують нахили в ансамблі з учителем під фортепіано. Який же виконавський прийом допоміг вам зобразити перебір струн? (Арпеджіо)
V. Проектна діяльність у творчих групах (10 хв)
на екрані три фрески: «Груповий портрет дочок Ярослава Мудрого»
Отже, перед нами мальовнича фреска «Груповий портрет дочок Ярослава Мудрого»
- Хлопці, а хто знає, що таке фреска? (Розпис на сирій штукатурці). Значить і музика тут повинна звучати непроста, а мальовнича. Як же нам її почути?
Щоб її почути, ми самі повинні навчитися створювати музику. Для цього ми повинні бути не тільки музикантами, але ще й художниками.
Зараз вам надається можливість спроектувати музику до фресок. У вас на столах є парні елементи музичної та мальовничій виразності. Але в кожної творчої групи вони різні.
Щоб робота вийшла швидкої і якісної, розподіліть обов'язки пошуку кожного елемента навпіл.
Наприклад, ви троє - художники, визначаєте, дивлячись на фреску, елемент живопису і підкреслює його, а ви троє - музиканти, знаходите у відповідності елемент музичної мови і також фломастером виділяєте його.
Виберете капітана команди, який зможе пояснити результати вашої діяльності.
ТЕСТОВІ ДОВІДКОВІ МАТЕРІАЛИ Елементи художньої виразності:
МУЗИКА ЖИВОПИС
Мелодія - поступенное, стрибкоподібна Лінія - пряма, ламана
Тембр інструментів - ударні: ксилофон, барабан; струнні: арфа, скрипка-тремоло; дерев'яні духові: дудки, гудки.
Колорит - ясний, мерехтливий, яскравий. Форма - рондо, варіація, двухчастная Композиція - розташування частин рівномірний, повторне, хаотичне Розвиток музики - інструментальне, динамічне, темпові, контраст Розвиток художньої ідеї - наближення, доповнення, боротьба
на екрані «Портрет дочок Ярослава Мудрого» (діти працюють) - А тепер послухаємо, наскільки ваші думки були близькі до ідеї композитора
Слухання «фрески» «Портрет дочок Ярослава Мудрого»
- Які враження ви отримали, коли фреска зазвучала? (Ніби княгині спочатку ожили і зійшли з фрески, наближаючись все ближче і ближче. Вони водять хоровод навколо нас, перебираючи дрібними кроками. І в кінці музики княгині повертаються на своє місце і знову перетворюються на фреску).
Правильний варіант відповідей
Мелодія - поступенное Лінія - пряма Тембр - арфа, скрипка-тремоло Колорит - мерехтливий Форма - варіація Композиція - розташ. частин повторне Розвиток музики - динамічне, темпової Розвиток худ. ідеї - наближення
- Подивіться, чи все вірно ви припустили? Який є недолік? (Темпові розвиток) Порівняння. Опоненти - 2,3 групи.
РЕЗУЛЬТАТ: - Що ж ви сьогодні створили? (Спроектували музику до фресці)
РЕФЛЕКСІЯ:
- Хлопці, важко вам було бути художниками? А музикантами? - Які знання вам знадобилися, щоб створити муз. проект? (Вміння визначати живописні та музичні засоби виразності) ВИСНОВОК:
- Коли композитор складав симфонію, його завданням було зберегти для нас,нащадків, події давнини. - Як ви вважаєте, у нього це вийшло? - Якими засобами він цього домігся? (Інструментовкою, музичної формою прийомами розвитку і виконання: орнамент, арпеджіо)
ВИСНОВОК УРОКУ (2мін.): - Чому, через X століть, до теми духовності звертаються сучасні композитори? - Наскільки зараз актуальна тема духовності в наші дні? (У всі часи людині необхідно, щоб про нього піклувалися, любов, доброту, терпіння, порядок у всьому. У цьому полягає внутрішня краса людей, тобто духовність. У наш час таких людей стає все менше і менше. Ми втрачаємо духовність . А це загрожує війнами і руйнуваннями) - А наш сьогоднішній урок вас чомусь навчив? - Якими треба бути людьми? (Добрими, поважними)
Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Сокором П.В.
Предмети > Музика > Музика 6 клас > Інструментальна і вокальна музика 17-18ст. Тональність фа-мажор. > Інструментальна і вокальна музика 17-18ст. Тональність фа-мажор. Конспект уроку і опорний каркас
|