KNOWLEDGE HYPERMARKET


Князювання Данила Романовича Галицького. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Князювання Данила Романовича Галицького. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Засвоєння та контролю знань

Мета

Оволодіння темою про часи князювання Данила Галицького, визначення його ролі в історії України.

Завдання

  • повторити вивчений матеріал;
  • визначити зміст та вивчити основні поняття і терміни уроку;
  • дізнатися про часи князювання Д.Галицького;
  • здійснити контроль отриманих знань;
  • поглибити та закріпити знання за допомогою перегляду відео.

Поняття уроку

Пейцза – знак влади посадових осіб Золотої Орди. Власник пейцзи мав право безкоштовно брати коней для поїзду, їжу й ставати на ночлег.
Золотоординське ярмо – залежність від Золотої Орди.
Бояри – особливий урядовий клас або коло людей, які були найближчими союзниками князя.

Історичні особистості

Олександр І Ярославич Невський, Данило Галицький, Папа римський Інокентій ІV


Олександр Невський

Олександр Невський


Данило Галицький

Данило Галицький


Папа римський Інокентій ІV

Папа римський Інокентій ІV


Методичні поради

Перед уроком радимо повісити на дошці портрети історичних діячів, дільність яких стосується теми, що вивчається.


Хід уроку

Початок уроку

Привітання вчителя та оголошення теми.

Мотивація, перевірка домашнього завдання

Перевірка домашнього завдання може проходити в тестовій формі.

Вивчення нової теми

Роль Данила Галицького в національній історії

Данило Галицький був сином засновника Галицько-Волинської держави Романа Мстиславича. Після смерті батька був проголошений князем у Галичині, однак через міжусобні війни разом з матір'ю і братом Васильком перебував у Польщі та Угорщині. Княжити Данило Галицький почав на Волині (1221 р.), в 1238 р. остаточно здобув Галицьке князівство. У 1239 р. розповсюдив свою владу на Київ. Його воєвода Дмитро очолив оборону міста від орд хана Батия в грудні 1240 р.


Данило
Данило був мудрим політиком, який прагнув посилити свою державу. З цією метою він розширював міста, закладав нові - Львів, Холм; піклувався про православну церкву; сприяв розвитку культури.

Реформаторська діяльність князя Данила Романовича була перервана монголо-татарською навалою на Південно-Західну Русь. Вперше з монголо-татарами князь Данило зіткнувся в битві на р. Калці у 1223 р. Сил у роздробленої Русі для боротьби проти ворога не було, тому ніхто не завадив йому пройти і землями Галицько-Волинської держави. Під ударами завойовників впали міста Галич, Володимир і багато інших.


Битва на р. Калці

Битва на р. Калці

Льодове побоїще
Лівонський орден був частиною Тевтонського ордена – релігійної організації німецьких лицарів-хрестоносців. Створений у 1237 році, він поступово розширював свою територію. У 1241 році лицарі Ордену захопили Псков і почали просуватися до Новгороду. Стривожені новгородці звернулися за допомогою до сина Володимирського князя Ярослава Всеволодовича – Олександра. Молодий князь, якому ще не виповнилося 22 роки, вже був відомий як талановитий полководець. У 1240 році він здобув перемогу над шведами в битві на річці Неві, за що отримав прізвисько «Невський».


калка
Олександр на чолі новгородського війська зумів відбити Псков, після чого вирушив у володіння Лівонського ордену. 5 квітня 1242 на льоду Чудського озера відбулася битва. Німецькі війська вийшли на лід, вишикувавшись клином або «свинячою головою», як називали цей бойовий лад на Русі. Цей клин врізався в центр передового новгородського полку і зім'яв його, проте, коли лицарі Ордену були пов'язані битвою, новгородці атакували їх з тилу і флангів, затиснувши в кліщі.


Калка
Існує версія, згідно з якою закуті у важку броню лівонські лицарі тонули, тому що під ними ламався лід. Але доказів цієї гіпотези немає. До того ж зброя руського дружинника тієї епохи по вазі практично не відрізнялися від німецького.

В істориків немає єдиної думки щодо втрат з боку лівонців. У літописах Ордена йдеться, що в битві на Чудському озері загинуло двадцять лицарів і ще шестеро потрапили в полон. Новгородські літописи стверджують, що 400 лицарів були вбиті і 50 – узяті в полон. Ймовірно, ця розбіжність частково пов'язана з тим, що новгородці вважали лицарями всіх узятих у полон вершників або латників. Насправді ж серед лівонців було відносно небагато лицарів Ордена. Про втрати новгородців в літописах сказано тільки, що вони були великі.


Сучасна реконструкція битви на Чудському озері

Сучасна реконструкція битви на Чудському озері

Перевірка засвоєних знань

1. Коли відбулось „Льодове побоїще”?
2. Чому воно отримало таку назву? Де відбувалося?


Подальший розгляд теми

Данило та Батий

Кілька років князь Данило не визнавав влади хана, однак на грізну вимогу Батия у 1246 р. він був змушений прибути в його столицю м. Сарай, де і отримав ярлик на князювання. Тим не менш подальша діяльність князя Данила свідчить, що він визнав себе залежним від монголів лише на деякий час. Повернувшись додому, він почав ретельну підготовку до боротьби проти Золотої Орди. Данило уклав військові союзи з недавніми ворогами: польськими князями, угорським королем. Підготовці князя до антимонгольської походу сприяв і Папа римський Інокентій ІV. Щоб заохотити Данила, Папа запропонував йому титул короля. У перший раз Данило відмовився від цієї пропозиції з політичних міркувань, але вдруге прийняв. У 1253 р. в Дорогочині папський посланець урочисто коронував Данила Галицького.


Батий
Але європейські монархи залишилися осторонь від боротьби русичів проти монголів. Вже в 1252 р. в Галичину вторглися кочевища Куремси, але дружина сина Данила - Лева - розгромила ординців, витіснивши їх за Дністер. З кінця 1254 Данило перейшов до рішучих дій проти Куремси і завдав йому низку поразок протягом 1256-1257 рр.. Це були перші перемоги русичів над монголо-татарами.

У Золотій Орді вирішили будь-якою ціною приборкати свавільного підданого і відновити залежність Галицько-Волинського князівства. У 1258 р. на землі князівства вторглося потужне і численне військо на чолі з досвідченим полководцем Бурундаєм. Західноєвропейські сусіди відмовилися допомогти Данила. У таких несприятливих умовах Данило Романович прийняв вимоги Бурундая, зокрема зруйнував основні фортеці князівства: Львів, Володимир, Луцьк та ін. Лише Холм залишився недоторканим.

Оцінюючи роль і значення діяльності князя Данила, слід вказати, що він об'єднав усі землі, якими володів Роман, створив із них з допомогою Василька могутню державу, з яким вважалися сусіди, яку визнавав Папа римський. Своїм коронуванням він затвердив її становище як королівства, як гідного спадкоємця традицій Київської держави і зробив можливим майже сто років її існування. Данилові не вдалося здійснити свій головний задум – звільнити Південно-Західну Русь з-під золотоординського ярма. Але держава, створена ним, була настільки сильною, що ханські орди не змогли її знищити. Він стримав німецьку, польську та угорську експансії. Здолавши могутність бояр, він підняв соціально-економічний і культурний рівень своїх володінь до одного з найвищих у Східній Європі.

Перевірка знань

1. Розкажіть про боротьбу Данила Галицького за княжий престол.
2. Яку внутрішню й зовнішню політику він проводив?
3. На які верстви населення спирався Данило в боротьбі з боярами?
4. Роль Данила Галицького в обороні держави від монголо-татар.
5. Які стосунки встановились між Данилом і монголо-татарами? До кого звертався він за допомогою?
6. Коли вперше виникло питання про відносини між західними
українцями та римською церквою?
7. Чим закінчилась організація хрестового походу слов’ян проти монголо-татар?
8. Які наслідки мав військовий похід на Київ?
9. Стримування Данилом польської та угорської експансії. Якими методами він це здійснив?
10. Дати оцінку діяльності Данила Галицького. Яка роль у піднесенні соціально-економічного й культурного рівнів західноукраїнських земель?
11. Спадкоємці Данила Галицького, зберегли політичну цілісність держави? Чи сперечались вони за верховенство влади?
12. Коли усі Галицько-Волинські землі об’єдналися під владою онука Данила Галицького князя Юрія?

Перегляд відео з метою закріплення та поглиблення знань






Закріплення знань з минулої теми. Оборона Києва.







Домашнє завдання

1. Вивчення матеріалу за підручником.

2. Намалювати портрет Данила Галицького.

3. За бажанням: повідомлення на 2-3 ст. "Данило Галицький: особистісні характеристики".


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Данило Галицький" учителя Сизон В.Б., м. Боярка

2. Урок на тему "Князювання Данила Галицького" учителя Боробак Р.Д., м.Хмельницький

3. Гурій О. І. 100 великих постатей і подій козацької України.– К., 2008

4. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Боробак Р.Д.

Любименко В.В.

Білозерко Д.Т.

Сизон В.Б.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас