Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас>> Географія: Клімат Землі, фактори його формування
Клімат Землі, фактори його формування. Зміни клімату. Люди і клімат
На земній кулі погодні умови дуже різноманітні. У будь-якому куточку планети вони змінюються протягом року, сезону, місяця, доби, навіть щохвилини. Спостерігаючи за змінами погоди в певній місцевості протягом десятків років, визначають її особливості для кожної пори року. Якщо під погодою розуміють стан нижніх шарів тропосфери в певний час і в певному місці, то багаторічну сукупність цих умов називають кліматом.
Клімат — це багаторічний режим погоди, властивий для даної місцевості.
Взаємозв'язок між поняттями «погода» і «клімат» очевидний. Клімат більш стійкий до змін, ніж погода, тому для виявлення його змін потрібні десятиліття, століття, а то й тисячоліття. Клімат Землі вивчає наука кліматологія.
Причини різноманітності клімату Землі Чому в районі екватора впродовж року спекотно, а опадів дуже багато? Чому в помірних широтах відбувається зміна пір року? Чому в Україні опадів більше, ніж у країнах Центральної Азії, які розташовані з нами на одній широті? Чому в приполярних областях довга сувора зима змінюється коротким прохолодним літом?
Усі ці відмінності визначаються кліматотвірними чинниками, які впливають на клімат даної місцевості. По-перше, кількістю сонячного тепла, яке залежить від кута падіння сонячних променів (тобто географічної широти). По-друге, переміщенням повітряних мас (вологе повітря з моря приносить багато опадів, а із суходолу рухається сухе повітря). По-третє, характером підстилаючої поверхні (гори затримують повітря з океану, на клімат морського узбережжя впливають морські течії, з висотою змінюється температура повітря).
Людина і клімат Залежність життя людини від кліматичних умов дуже велика, починаючи хоча б з одягу. Ніхто не носитиме одяг з хутра в екваторіальних широтах або легкий — на острові Гренландія чи в Антарктиді. Від клімату залежить розвиток сільського господарства. В екваторіальних і тропічних поясах вирощують культури, які не є характерними для помірного. Те саме й у тваринництві. Побудова житлових і промислових приміщень, товщина їх стін, системи опалення, водопостачання, енергозабезпечення — усе це залежить від особливостей клімату. Транспортні шляхи, морські й річкові порти працюють за режимом, який значною мірою визначається кліматичними особливостями.
Зміни клімату в часі Клімат Землі за час її розвитку постійно змінювався. У палеозойську й мезозойську ери він був дуже жарким і вологим, а в кайнозойську еру, після кількох льодовикових періодів, став посушливим і прохолодним. У наш час до природних чинників, які впливають на зміну клімату, додається вплив людини. Землі загрожує глобальне потепління, що може призвести до танення льодовиків, а відтак — до негативних наслідків для людства.
Завдання Спробуй самостійно визначити, як клімат впливає на життя людини у твоїй місцевості.
Висновки 1. Клімат — багаторічний режим погоди, властивий для певної місцевості. 2. Різноманітність кліматів на Землі залежить від кліматотвірних чинників: географічної широти; переміщення повітряних мас над морем і суходолом; характеру підстилаючої поверхні. 3. Існує взаємозалежність між побутом, господарською діяльністю людини та кліматичними особливостями місцевості.
О.Я.Скуратович, Р.Р.Коваленко, Л.І.Круглик, Географія, 6 клас Вислано читачами з інтернет-сайтів
Підручники та книги по всім предметам, домашня робота, онлайн бібліотеки книжок, плани конспектів уроків з географії, реферати та конспекти уроків з географії для 6 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|