Тема: Казка про тварин — один із найдавніших різновидів казки. «Панчатантра» — п'ять кошиків житейської мудрості. ТЛ. Поняття про «мандрівний сюжет» Мета: організація взаємодії; засвоєння знань, умінь, навиків; розвиток здібностей, досвіду творчої діяльності, розвиток аналітичного мислення учнів; Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Казка, не дивлячись на значну роль фантастики, її основою є життєві ситуації чи події: у ній в особливій формі відбивається дійсність і розкриваються народні оподівання і чекання. Казки мають три жанрові різновиди казки про тварин, казки чарівні і казки соціально-побутові. Кожен з названих різновидів має свої сюжети, персонажі, поетику і стиль. Те, що дійшло до наших днів у формі фольклору, тобто народних традицій легенди і казки, може бути уподібнено купі мінералів, які поряд з порожньою і даремною породою містять і коштовну руду. Цей матеріал украй важливий в літературному і естетичному, але в ще більшій мірі - в духовному плані, оскільки тут в заплутаній і майже несвідомій формі до нас дійшла інформація про події, що мають трансцендентний сенс і що є основою для певних циклів розвитку цивілізації.
Весела хвилина, відгадайте загадку:
В цієї «народної» російської казки автор все-таки є - Володимир Іванович Даль. Що це за казка, героїнею якої є свійська птиця? («Курочка-Ряба».)
Казка вельми популярний жанр усної народної творчості, жанр епічний, прозаїчний, сюжетний. Предметом оповідання в ній служать незвичайні, дивні, а незрідка таємничі і страшні події; дія ж має пригодницький характер. Це в значній мірі зумовлює структуру сюжету. Він багатосюжетний, закінчений , драматично напружений, дія має чіткий і динамічний розвиток. Позитивний герой, долаючи важкі перешкоди, завжди досягає своїх цілей. Казці властивий щасливий кінець. У творах цього жанру все зосереджено довкола основного персонажу і його долі. Казка відрізняється строгою формою, обов'язковістю певних моментів, а також стійкістю компонентів.
Знову загадка:
Яка звірюка скаржилася Айболіту, що її укусила оса; не змогла пообідати у журавля; покарала Колобка за хвастощі? (Лисиця.)
Казка, не дивлячись на значну роль фантастики, її основою є життєві ситуації чи події: у ній в особливій формі відбивається дійсність і розкриваються народні оподівання і чекання. Казки мають три жанрові різновиди казки про тварин, казки чарівні і казки соціально-побутові. Кожен з названих різновидів має свої сюжети, персонажі, поетику і стиль. Народна поезія обіймала цілий світ, її об'єктом стала не лише людина, але також і все живе на планеті. Змальовуючи тварин, казка додає їм людських рис, але в той же час фіксує і характеризує звички, "спосіб життя" і так далі. Звідси живий, напружений текст казок. Людина відвіку відчувала спорідненість з природою, вона дійсно була її часткою, борючись з нею, шукаючи у неї захисту, співчуваючи і розуміючи.
У казках про тварин діють риби, звіри, птиці, вони розмовляють один з одним, оголошують один одному війну, миряться. У основі таких казок лежить тотемізм (віра в тотемного звіра, заступника роду), що вилився в культ тварини. Наприклад, ведмідь, що став героєм казок, по представленнях древніх слов'ян, міг передбачати майбутнє. Незрідка він мислився як звір страшний, мстивий, не прощаючий образи (казка "Ведмідь").
Казки істотно відрізняються від повір’їв про тварин -- у останніх, велику роль грає вигадка, пов'язана з язичництвом. Вовк в повір’ях мудрий і хитрий, ведмідь страшний. Казка ж втрачає залежність від язичництва, стає кепкуванням над тваринами. Міфологія в ній переходить в мистецтво. Казка перетворюється в своєрідний художній жарт -- критику тих істот, які маються на увазі під тваринами. Звідси -- близькість подібних казок до байок ("Лисиця і журавель", "Звіри в ямі").
Давайте переглянемо відео про тварин і пригадаємо назви казак про них:
Практично в кожній країні є своя відома збірка казок, ось зараз ми з вами познайомимся з взірцем індійської народної творчості.
«Панчатантра» (санскритपञ्चतन्त्र, буквально «пять частей»)— пам'ятник санскритської оповідної прози. Склався до III — IV століть н.е., має давніші фольклорні витоки; при цьому найраніші санскритські рукописи «Панчатантри», що збереглися, відносяться до XI століття.
Учні, перегляньте казку з Панчатантри англійською мовою.
Що ви зрозуміли з цього відео?
Про що ця казка?
Авторство, історія створення книги, міра її «фольклорності» і «літературної обробки» є до цих пір не дозволеною науковою проблемою. Традиція називає автором якогось брахмана Вішнушармана, ніби то жив в V — VI століттях, який на прохання одного раджі навчити його мудрому управлінню державою і склав цю збірку алегоричних повчальних розповідей. В«Панчатантрі» знайшла своє віддзеркалення накопичена століттями народна мудрість. У багатьох з цих байок і казок дійовими особами є тварини, в яких легко взнати людей різного суспільного положення. Написані ці розповіді, байки і казки прозою, повчання, що містяться ж в них -- зазвичай віршами. У деяких з них збереглася сатира.
Запитання на закріплення нової теми: Що ти знаєш з початкової школи про казку? Що таке казка? Які види казок тобі відомі? Наведи приклади. Пригадай назви казок про тварин? Що таке «Панчатантра»?
Домашнє завдання:
Спробуйте написати казку.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Казка – фольклорний жанр , Носенко О. М., викладача світової літератури Сш. №21 ,м. Харків.
Урок на тему : Казка невідємна частина розвитку усної народної творчості, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Дереза, Людмила Васильевна Романтизм и русская литературная сказка первой половины XIX века.- Полтава: АСМІ, 2009.- 250с.
Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533
Литература.- К: Освіта, 2009.- 415с.
Литература.- К: Перун, 2009.- 560с.
Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература, 2008.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература)
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Пилипенко В.В.
Носенко О. М.
Перейда Н. Т.
Колісніченко В. Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.