KNOWLEDGE HYPERMARKET


Зображення трагізму дрібниць життя” в оповіданнях Чехова.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Зображення трагізму дрібниць життя” в оповіданнях Чехова.Повні уроки

Тема: Зображення трагізму дрібниць життя” в оповіданнях Чехова

Мета:

Ознайомити учнів з творчістю А.П. Чехова, мотивація навчальної діяльності, - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.

Тип уроку:

урок - лекція

Хід уроку:

T29t.jpeg
     М. Горький писав про Чехова, що ніхто так не розумів трагізм дріб'язкового життя, як він. Всім відомо, що дрібниці повсякденного побуту здатні підпорядкувати собі людину, що навіть не помічає власної залежності.

Чехов створив більше 350 творів. Це період «багато написання». В сумі вони дають вражаючу по різноманіттю характерів і тим картину життя Росії. У розповідях 1885--1887 рр. остаточно визначився тип чеховського героя і основний об'єкт зображення: це «середня людина» і повсякденне, буденне життя.
У березні 1888 р. повістю «Степ» Чехов дебютував в «товстому» журналі «Північний вісник». «Степ» з'явився свого роду підсумком ранньої творчості Чехова, увібравши всі його відмінні риси: гумор, ліризм, майстерність побутової зарисовки і пейзажу.

T29t1.jpeg

     Одночасно в ній з'явилася нова якість, властива багатьом пізнішим творам: картина життя зростає в ній до узагальнення, до символу. Чехов збирався написати продовження «Степу» і сформулював основну думку, яку хотів виразити в ньому:  «Російське життя б'є російську людину так, що мокрого місця не залишається, б'є на зразок тисяча кілограмового каменя...
Простору так багато, що маленькому чоловічкові немає сил зорієнтуватися». Ця думка відбивається і в творах кінця 80-гг.: «Вогні», «Неприємність», «Припадок». Їх герої намагаються «вирішити питання», знайти орієнтири для розуміння життя, і в кожного «немає сил зорієнтуватися»; всі вони відчувають себе безпорадними в «чужому, незрозумілому світі».



Не дивлячись на зростаючу популярність, Чехов був невдоволений собою. Він прагнув не до слави, а до творчої діяльності. У 1890 р. він вирушає до Сибіру, а потім на Сахалін, де проробляє величезну роботу, зробивши перепис населення Сахаліну, для чого збирає 10 тисяч статистичних карток. Було зібрано також велику кількість документальних матеріалів про життя сахалінських каторжників і місцевих жителів. Чехов відвідував в'язниці, розмовляв з місцевими жителями. На Сахаліні Чехов пробув більше трьох місяців, потім через Індійський океан, Середземне і Чорне море, відвідавши Японію, Гонконг, Сінгапур, Цейлон, Константинополь, прибувши в порт Одеси, на поїзді повертається до Москви.

T21tu2.jpeg
     Після повернення із Сахаліну Чехов систематизував свої матеріали і написав книгу «Острів Сахалін». Цей твір викликав величезний резонанс в Росії, на Сахалін звернули увагу офіційні особи, на острів відряджалися представників Міністерства юстиції і Головного тюремного управління. Під враженнями поїздки до Сибіру і на Сахалін з'являються також нариси «З Сибіру», розповіді «Гусев», «Баби», «В засланні», «Розповідь невідомої людини», «Вбивство».




Сюжет розповіді "Будинок з мезоніном" розпочинається зі знайомства художника з сім'єю Волчанінових, вдовою таємного радника і двома її дочками. Чехов тонко розкриває характери героїв, з властивою йому витонченістю описує життєві сцени, не залишаючи без уваги і краси природи. Мені здається, письменник спеціально часто веде опис вечорів і ночей, щоб створити деякий тривожний фон. У читача відразу ж з'являється "тревожинка", він здогадується, що в цьому будинку, на жаль, далеко не все благополучно.

T21tu3.jpeg

     Будинок населяють досить цікаві люди: "Мати, Катерина Павлівна, колись, мабуть, красива, тепер же стара не по роках, хвора задишкою, сумна, розсіяна" жінка. Її старша дочка Лідія - "тонка, бліда, дуже красива, з цілою копицею каштанового волосся на голові, з маленьким упертим ротом". Лідія дуже самостійна дівчина. Вона звикла жити на свої доходи. Працюючи вчителькою в місцевій школі, вона отримує 25 рублів в місяць і дуже гордиться, що матеріально не залежить від сім'ї. Молодша сестра Женя  "не брала участі в серйозних розмовах, її в сім'ї ще не вважали дорослою і, як маленьку, називали Мисюсь". Вона теж була гарна собою.
Чесно кажучи,  в цій історії шкода усіх героїв. Лідію за те, що вона зневажає думку про особисте щастя і цілком присвячує себе громадській діяльності. Мисюсь абсолютно безвільна істота, яка може відмовитися від власної любові. Художник - мрійник, що сподівається, що все в житті прийде до нього саме, а він повинен тільки терпляче чекати.

T204.jpeg
Усі герої, незважаючи на поклики  їх душ, фактично відгородили себе від життя, нехай потрібними і корисними справами. Усе це в результаті виявляється дрібницями життя. А головне, що  любов, пройшла повз цих людей, потонувши в життєвих дрібницях.

T20t5.jpeg

 Список використаних джерел:
1. Урок на тему: Творчість А. П Чехова, викладача  М. Семанова. Ленінградське відділення Учпедгіз, 2004 р.;
2. Урок викладача: Рубчик Б.І. Дорога духовної еволюції головного героя розповіді А.П. Чехова як приклад роботи з кольором на уроках літератури.,Сш. № 55, м Северо - Донецьк.
3.  Щербакова Е.А. Урок по розповіді А.П. Чехова «Хирургия». 6 клас // Література в школі. - 2007. - №1;
 Кулєшов В.І. Життя і творчість А.П. Чехова. - М., 2006;
4.  Російська література: навчальний посібник для 11-го класу установ, що забезпечують здобування загальної середньої освіти російською мовою навчання / Міщенчук Н.І., Потолков Ю.В. та ін .; під ред. Міщенчука Н.І. і Мушинськой т.ф. - Мн., 2006;
5.  Е.С. Полоцька. Дороги чеховських героїв. - М., 2003;
6.  Л.М. Цильович. Сюжет Чеховської розповіді. - Рига., 2006;

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Пилипенко В.В.
Щербаков Е.А.
Рубчик Б.І.
Жоленко Д.Ю.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас