Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 6 клас. Повні уроки>>Природознавство: Значення пристосування організмів до умов існування. Поведінка рослин і тварин. Повні уроки Тема. Значення пристосування організмів до умов існування. Поведінка рослин і тварин.
Мета уроку
Задачі уроку
Основні терміни
Хід урокуУ XIX ст.дослідження приносили усі нові дані, що розкривають пристосованість тварин і рослин до умов довкілля. Дарвін пояснив походження пристосованості у органічному світі за допомогою природного відбору.
Мал. 1 Протекційне забарвлення У пустелях переважають жовті тони забарвлення тварин (змії, ящірки, антилопи, леви). Застережне забарвлення ясно виділяє організм в довкіллі яскравими, строкатими смугами, плямами. Вона зустрічається у отруйних, обпалюючих або жалячих комах: джмелів, ос, бджіл, жуків-наривників. Яскраве, застережне забарвлення зазвичай супроводжує інші засоби захисту : волоски, шпильки, жала, їдкі або гостро пахнучі рідини. До цього ж типу забарвлення відноситься загрозлива. Подивіться на малюнок 2. Що ви можете сказати? Мал. 2 Застережне забарвлення Діти, наступне відео допоможе нам краще зрозуміти матеріал. Відео 2 «Застережне забарвлення комах»
Мал. 3 Мімікрія Маскування досягається також мімікрією. Під мімікрією мають на увазі схожість в забарвленні, формі тіла і навіть в поведінці і звичках між двома або декількома видами організмів. Учні, подивимося на малюнок 3 і 4. Це приклади мімікрії. Мал. 4 Маскування тварин Не слід думати, що захисне забарвлення обов'язково і завжди рятує тварин від винищування ворогами. Але більше пристосовані по забарвленню організми або групи їх гинуть значно рідше, ніж менш пристосовані. Разом із захисним забарвленням у тварин склалися багато інших пристосувань до умов життя, що виражаються в їх звичках, інстинктах, поведінці. Друзі, в наступному відео ви побачите пристосованість рослин полювати і добувати їжу. Відео 3 «Рослини-хижаки»
Приклади пристосованості у рослин. Високі дерева, крони яких вільно обдуває вітер, як правило, мають плоди і насіння з летючками. Для підліска і кущів, де мешкають птахи, характерні яскраві, з їстівним м'якушем плоди. У багатьох лугових трав плоди і насіння мають гачки, якими вони причіплюються до шерсті ссавців. Відео 4 «Хамелеон»
Поведінка - це спрямовані зовні дії організму у відповідь на зовнішні або внутрішні стимули. Ці дії змінюють взаємовідносини організму з довкіллям і сприяють, зрештою, збереженню виду. Реакції можуть бути найрізноманітнішими: від простих рухів на світло до шлюбних ігор і захисту території. Вивчають поведінку етология, зоопсихологія і інші науки. Нині для цього нерідко використовуються сучасні технічні засоби: відео- і звукозаписні пристрої, мініатюрні датчики, імплантовані в тіло тварини. Поведінку можна умовно розділити на природжене і придбане. У рослин усі форми поведінки є природженими, тоді як у тварин (особливо у високоорганізованих) видимі обидва типи поведінки. На малюнку 8 зображено приклад природженої поведінкиа тварин. Природжена поведінка наслідує організмом від предків; простими формами природженої поведінки є орієнтація, таксис і кінез. Орієнтація - ця зміна положення окремих частин організму по відношенню до опори або один до одного. Таксис - цей спрямований рух усього організму в цілому, викликане зовнішнім стимулом. Кінез, на відміну від таксису, - реакція ненапрямлена, залежна від інтенсивності стимулу, але не від його напряму. Як приклад можна привести поведінку стоног в камері, розділеній на суху і вологу половини. Стоноги скупчуються у вологій половині, проявляючи тим самим позитивний гідротаксис. З іншого боку, якщо порівняти швидкість безладного руху стоног в сухій і вологій камері, то з'ясується, що на сухій половині, намагаючись знайти більше відповідні для себе умови, вони рухаються швидше - це приклад кінезу. Складнішою формою поведінки є рефлекс. Безумовний рефлекс - це мимовільна стереотипна реакція організму на зовнішній стимул, що передається у спадок. Це, наприклад, відсмикування кінцівки від того, що заподіює біль подразника або реакція, спрямована на підтримку рівноваги. Безумовні рефлекси, як правило, не вимагають координації з боку головного мозку, проте можуть видозмінюватися під його впливом; в цьому випадку рефлекс називатиметься умовним. Контролюючий блок
Список використаної літератури
5) Биология. Справочник школьника и студента / Под ред. З. Брема, И. Мейнке. – М.: Дрофа, 2009. Відредаговано та вислано Чепець Т.П. Ляпко І.В. Носова Л.О. Чиженкова О.П. Чепец Т.П. Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. Предмети > Природознавство > Природознавство 6 клас |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: