Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 7 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Знайомство із середньовіччям. Повні уроки
Тема 1. Знайомство із середньовіччям. Тип уроку: засвоєння нових знань. Мета: Пояснення терміну «Середні віки» й загальний огляд культури середньовіччя. Завдання: Ознайомлення з поділом історії на епохи Хід уроку: 1. Перевірка домашнього завдання. 2. Розповідь нової теми. . Всесвітня історія ділиться на кілька періодів, кожен з яких має свої особливості і своє значення. Італійські мислителі XIV-XVI ст. – просвітителі, історики, захоплюючись епохою Стародавньої Греції і Стародавнього Риму, прагнули відродити її культуру. Саме вони й назвали епоху між Античністю й Відродженням, тобто часом, в якому жили, Середніми віками.
Сучасне поняття періоду середньовіччя – це час між 476 р. (занепад Західної Римської імперії) і до 1492 р, коли починається епоха Великих географічних відкриттів. Часові рамки між історичними періодами доволі умовні. Не можна говорити, що до такого-то дня була одна історична доба, а з наступного почалася інша. Так само і з середньовіччям – одні дослідники датують його початок 325 роком, інші, як ми вже відзначали, називають 476 р., а деякі вважають, що доречною датою буде аж 800 рік. Різні підходи існують також і стосовно хронологічних меж завершення Середніх віків: крім року відкриття Америки (1492) згадується 1649 – рік страти короля Англії Карла І, або навіть 1789, коли відбулася французька буржуазна революція. Притримуватимемося поділу історичних епох, наочно відображених так:
Отже, Середні віки – це тисячолітня епоха в історії людства. У свою чергу, в середньовіччі розрізняють наступні етапи:
Головним рушієм економіки держав у добу Середніх віків була обробка землі. Оскільки землями володів монарх – король, то він і розподіляв її серед феодалів, які йому служили. Король у цих відносинах називався «сеньйором», тобто старшим, а феодали – «васалами» (слугами). У феодалів були свої васали – дрібніші підлеглі. Безпосередньо сільськогосподарськими роботами займалися селяни, яким феодали надавали ділянки й змушували відпрацьовувати за це. Виникла панщина, поширювались кріпосницькі відносини між багатими й незаможними. На теренах Західної Європи між землевласниками постійно відбувалися військові конфлікти за збільшення володінь.
Битва під час Столітньої війни.Середньовічний малюнок.
Від панщини люди тікали в міста, що сприяло появі міських буржуа. Це зміцнювало королівську владу. Основними ознаками Середньовіччя вважаються належність людини до певного стану й переважаючий вплив церкви на життя. Кожна людина з народження була представником свого стану, змінити який було неможливо. Ця корпоративна ієрархія розподіляла населення по різних рівнях: вищий стан, до яких належали духовенство і землевласники, і нижчий – купці, ремісники, селяни.
Три стани - духовенство, феодали і селяни.Із малюнка у середньовічному літопису.
Звісно, залежно від соціального стану кожен мав свої обов’язки та привілеї, права та доходи, не говорячи вже про житло, одяг, майно – тобто загалом тип культури. Наприклад, одяг феодалів був символічно довгим, не пристосованим до того, щоб у ньому працювати, що підкреслювало вищість над простолюдом.
Одяг феодалів.
Перший хрестовий похід. Середньовічний малюнок.
Тож насправді істина про те, якою ж була епоха середньовіччя, знаходиться посередині – складну історію Середніх віків неможливо змалювати лише у темних чи світлих барвах. Вона багатогранна й неоднозначна, але велична і цікава.
3. Перевірка засвоєння нових понять. Пояснити поняття:
4. Учитель перевіряє набуті знання.
5. Учитель задає всім учням творче завдання для виконання в режимі реального часу. Творче завдання: підготуйте невелику доповідь на тему: "Епоха Середньовіччя: оцінка з погляду сучасності"
6. Домашнє завдання: Знайдіть і запишіть цитати мислителів про значення Середніх віків.
Питання для самоконтролю: 1. Коли виник термін «Середні віки»? 2. Які роки охоплює Середньовіччя? 3. На які періоди ділиться Середньовіччя? 4. Що було головною соціально-економічною силою? 5. Чому феодали вели постійні війни?
1. Урок на тему: «Поняття середновіччя», Волошенко А. П., м. Бердянськ; 2. Великі завойовники / Автор-упорядник В.Товстий. – Х.: Промінь, 2010; 3. Крижановський О.П., Хірна О.О. Історія середніх віків. - Л.: Оріяна-Нова, 2007; 4. Навколо світу. Енциклопедія. – Х.: Пегас, 2006; 5. Кардіні Ф. Середньовіччя. – Х.: Ранок, 2004; 6. Карліна О. Історія середніх віків. - К.: Генеза, 2000; 7. ukrmap.ua; 8. sc4v.narod.ru.
Над уроком працювали Бидрін Л.О. Волошенко А. П. Соловйов С.Г.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: