KNOWLEDGE HYPERMARKET


Звук ч, позначення його буквою "че"

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Письмо. Читання. 1 клас>> Українська мова: Звук [ч], позначення його буквами Чч


План-конспект уроку з курсу «Письмо. Читання. 1 клас» з теми «Звук [ч], позначення його буквами Чч»
Звук  ч, позначення його буквою “Ч”
Перейти до конспекту можна клікнувши на текст "Конспект" і встановивши Microsoft PowerPoint


Мета: ознайомити учнів з літерою “Ч”, її назвою та звуковим значенням;формувати навички читання слів з літерою “ч”, уміння робити звуко-буквенний аналіз; розвивати мовлення і мислення учнів.

Обладнання: фішки для звуко-буквенного аналізу слів; предметні малюнки, слайд-фільм, поле для гри у “Звукову мозаїку”, індивідуальні картки
План:
1. Організаційний момент (2 хв.)
2. Актуалізація опорних знань. (10 хв.)

             Відгадування загадок, вправа на образне мислення.
             Повторення віршів на вивчені букви
             Удосконалення навичок техніки читання слів з вивченими буквами
             Повторення граматичного матеріалу
3. Вивчення нового матеріалу. (10 хв.)
            1). Розвиток фонематичного слуху.
            2). Спостереження за артикуляцією звука, віднесення його до приголосних
            3). Визначення позиції звука ч у словах.
            4). Добір слів зі звуком ч.
            5). Порівняння вимови і звучання ч та ч’
            6). Розвиток зв’язного мовлення.
            7). Утворення і читання складів
4. Фізкультхвилинка (5 хв.)
5. Робота з букварем (с.80)  (10 хв.)

            1) Читання слів, речень, тексту.
            2) Вибіркове читання
            3) розвиток мовлення.
6. Підсумок уроку (3 хв.)

Хід уроку:
1. Організаційний момент (2 хв.)
Учитель вітає дітей, створює робочу атмосферу, налаштовує на позитив.
2. Актуалізація опорних знань. (10 хв.)
Відгадування загадок, вправа на образне мислення.
- Темний віл усіх повалив з ніг. (Ніч)
Слово ніч учитель вимовляє раптово, щоб підкреслити вимову останнього звука:ніііі-ч. Учні кілька разів вимовляють звук ч, спостерігаючи, які мовні органи беруть у цьому участь, а учитель пояснює спосіб творення звука ч: ротова порожнина напіввідкрита, язик кінчиком доторкується до піднебіння, струмінь видихуваного повітря долає ці перешкоди, і з шумом вимовляється звук ч. Отже, це це приголосний. Звук ч називають шиплячим.
- Які вірші ми вчили про букви? (повторення)
Удосконалення навичок техніки читання слів з вивченими буквами
- На екрані рядок, що рухається. На ньому написані  слова. Спробуйте встигнути прочитати їх за той час, поки рухається рядок. Яке слово зайве?
Повторення граматичного матеріалу
- Чим відрізняється буква від звука? (звуки ми чуємо, букви ми бачимо)
- Які бувають звуки? (голосні і приголосні)

3. Вивчення нового матеріалу. (10 хв.)
1). Ознайомлення із звуком “ч”
- Який один і той самий звук зустрічається в словах “чайка”, “чорногуз”, “чибіс”, “чапля”

2). Спостереження за артикуляцією звука, віднесення його до приголосних
- Чи можна проспівати цей звук? Який висновок ми зробимо?

3). Називання слів з звуком “ч”,розв’язування ребусів

Clipboard22.jpg
                                             
- Назвіть слова, де є звук “ч”.

4). Гра “Добавлянка” (позиція звука)
ча-ча-ча – народилося кур...(ЧА)
-чу-чу-чу – на уроці я мов (чу)
Чи-чи-чи – уважно слухай і мов (чи)
Чі-чі-чі – зорі світять уно(чі)
5). Ознайомлення з буквою “Ч”
Буква “Ч” немов стілець,
Догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою “чотири
Буква схожа трішки.
- Аналіз будови букви.Друковані букви Ч,ч – велика і мала  відрізняються лише  розміром, не формою. Буква Ч складається є двох елементів:прямої довгої вертикальної лінії і короткої вертикальної,що згинається і переходить у горизонтальну, яка примикає до середини довгої вертикальної лінії спереду.
6) Збагачення активного словника, вивчити
вірш –загадку,заголовком  до якого буде відгадка.
Живе спокійно, не спішить,
Вона  ніколи не біжить,
Під панцирем без страху
Гуляє ...(черепаха).
-на який звук починається слово-відгадка?
-з яким голосним вимовляється виучуваний звук?
7). Утворення і читання складів
- Давайте поєднаємо нашу букву “ч” з кожною з голосних. Які склади утворилися. Прочитаємо їх.

4. Фізкультхвилинка (5 хв.)

Станьте рівно, поверніться,.
І до сонечка зверніться.
А тепер нехай малята
Пострибають , як зайчата.
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть.

5.  Робота з Букварем (с.90)  (10 хв.)
1). Словникова робота
- Читання слів ланцюжком.( чуб-бочка-качур-ручка-качан-нічого)

2) читання тексту “Відпочинок”
Читання вчителя
“ Уявіть собі картини відпочинку на морі та в мальовничому куточку міста Черкас.
Аналіз тексту.
На скільки частин можна поділити цей текст? ( на 2)
Відшукайте в першій частині слова, які у своєму складі мають
Букву Ч(речі, Чорне, червні, чайки, кличуть)

3) розвиток мовлення.
- Складання запитань за малюнками. Складання повних відповідей.
6. Підсумок уроку (3 хв.)
- Яку букву ми вивчили? Який звук вона позначає?
Гарно працювали, гарно!
Час пройшов у нас немарно!
Література:
1. Буквар. Під ред. Каніщенко А.П.
2. Уроки навчання грамоти у 1 класі. Будна Н.О., Походжай Н. Я, Шост Н. Б.
3. Інтернет-сайт viki.rdf.ru
4 БВПШ№6, МордовцеваТ.В. Весела абетка


Надіслано учителем Міжнародного Ліцею «Гранд» Шустерова О.М.

Календарно-тематичне планування з української мови, завдання та відповіді школяру онлайн, курси учителю з української мови скачати

Предмети > Українська мова > Українська мова 1 клас > Звук ч, позначення його буквами Чч > Звук ч, позначення його буквами Чч. Конспект уроку і опорний каркас