Гіпермаркет Знань>>Фізика і астрономія>>Фізика 8 клас. Повні уроки>>Фізика: Звук. Джерела і приймачі звуку. Повні уроки
Тема уроку
Мета уроку
Прилади та матеріали
Тип уроку
Хід урокуПоняття "звук"Заплющте очі і уявіть, що ви сидите в концертному залі і слухаєте музику знаменитого композитора. Музичні тони, їхні переливи викликають у людини істинну насолоду. Немає, напевне, на Землі людини, яка б не любила музику. Музика супроводжує людини протягом усього життя: весела і сумна, ритмічна і повільна. А ось хто любить відпочивати восени на лоні природи? Пригадайте, які звуки ви там чули: шелест листя, спів пташок, свист вітру… Чи спостерігали ви коли-небудь, як колишеться поле зі спілим колоссям пшениці? Варто лише подути легкому вітерцю і що ми спостерігаємо на полі? Так, біжать хвилі. Саме про хвилі ми й поговоримо. Наведемо приклади, де ми спостерігали хвильові явища.
Звук також є хвиля. Хвиля – це сам процес поширення коливань у просторі за певний час. Демонстрація 1
На прикладі ми бачимо, як коливальний рух передається від точки до точки. Отже, для того, щоб механічна хвиля поширювалась, необхідне пружне середовище, тобто середовище, в якому частинки могли б здійснювати коливальний рух. Буря мглою небо кроет, Вихри снежные крутя; То, как зверь, она завоет, То заплачет, как дитя, То по кровле обветшалой Вдруг соломой зашумит, То, как путник запоздалый, К нам в окошко застучит. (А.С. Пушкін) Про які явища йдеться в цих поетичних рядках? А що ви знаєте про звук? Значення звуку в житті людини надзвичайно вагоме. Усе, що відбувається на Землі, породжує звук. Звук є скрізь і проникає всюди. На відміну від світла, звук може долати тверді й непрозорі перешкоди, а також легко обминати їх. А яке щастя для нас родити звук і вміти його сприймати! Уміти слухати, спілкуватися, насолоджуватися звуками природи. Як виникають звукові явища? Вони виникають у результаті механічних коливань різних тіл. Звукові хвилі – це хвилі, які лежать у діапазоні від 20 Гц до 20 кГц. Саме такі коливання ми сприймаємо як звук. Породжуються звукові хвилі яким-небудь тілом, що коливається (голосовими зв’язками, мембраною динаміка).
Демонстрація 2 Повільно просунемо камертон, що звучить, до тенісної кульки, що висить на нитці. Як тільки вони зіткнуться, кулька одразу ж, начебто від сильного поштовху, відскочить в бік. Так відбувається саме через частоту коливання ніжок камертона. Демонстрація 3 Затискаємо металеву лінійку і надаємо їй коливального руху. Чуємо звук. Висновок: Джерелами звуку є тіла, що коливаються. Цікавим є факт, що звук можна не лише почути, але й побачити.
А що необхідно мати для поширення звуку? Звернімось до досліду. Під скляний ковпак повітряного насоса помістили електричний дзвінок на поролоновій подушці. Увімкнули дзвінок – його добре чути. Але якщо відкачувати повітря з-під ковпака, звук ставатиме тихіше і тихіше, хоча крізь скло добре видно, що молоточок продовжує ударяти об чашку дзвінка. Врешті-решт, звук взагалі зникне. Цей дослід доводить, що для поширення звуку необхідне середовище. Середовище може бути різним: повітря, вода, скло, земля. Головне, щоб середовище проявляло пружність під час зміни форми або об’єму. Зауважимо, що повітря немає ніяких переваг порівняно з іншими речовинами в розумінні можливості поширення в ньому звуків. Хіба що у різних середовищах звукові хвилі рухаються з різною швидкістю. Із підвищенням температури швидкість зростає. Розглянемо таблицю, де наведено значення швидкості звуку в різних середовищах.
Джерела і приймачі звукуА що для людей є найважливішим приймачем звуку? Так, це вухо. Звукова хвиля потрапляючи на барабанну перетинку, спричиняє її коливання. Ці коливання через мініатюрні кісточки, що називаються молоточком і ковадлом, передаються в наповнений рідиною завиток, названий равликом. У рідині виникають хвилі, які впливають на чутливі клітини, де народжуються нервові імпульси, що йдуть у мозок. Саме ці імпульси й сприймаються мозком як звук. Людина починає чути звуки лише тоді, коли частота коливань досягає значень 16-20000 Гц. Коливання, зменшене частотами, називають інфразвуками.
Людина перестає чути звуки, якщо їх частота перевищує 20000 Гц, хоча й коливання досягають наших органів слуху. Коливання, частота яких перевищує 20 кГц, називають ультразвуковими.
Деякі тварини і чують, і створюють ультразвук (кажани), частково сприймають його кішки, собаки, дельфіни, кити. За допомогою ультразвуку вимірюють глибину моря. Швидкість ультразвукових хвиль така сама, як і звичайних. Інфразвук викликають, наприклад, землетруси і вібрація важких механізмів, автомобілів, побутових приладів. Механізм сприйняття інфразвуку і його фізіологічної дії на людину поки повністю не встановлений. Такі звуки не чутні, проте вони чинять негативну дію на організм людини: з’являється нервозність, почуття страху, нудота. Іноді із носа і вуха іде кров. Розглянемо рівень шумів та їх вплив на організм.
Цікавий факт. Як пищать курчата? Як в інкубаторі відокремити півників від курчат? Частота курочки – 5200 Гц , а півника – 4800Гц. Електроніка допомагає відділити одних від інших. Підведення підсумківЩо означає твердження: частота коливань дорівнює 330 Гц? 500 Гц? З якою метою підлогу читальних залів устеляють килимовими доріжками? Розв’яжемо задачуЛюдина почула звук грому через 8 с після спалаху блискавки. Уважаючи, що швидкість звуку в повітрі 340 м/с, визначте, на якій відстані від людини вдарила блискавка. Використовуючи формулу S=vt/2 , отримаємо S=(340 м/с*8с)/2=1360 м
Домашнє завданняЧому метелик літає безшумно? Чому космонавти, що перебувають у відкритому космосі, не чують один одного, хоча в їхніх скафандрах є повітря? Через який час людина почує луну, якщо відстань до перешкоди 170 м, а швидкість звуку в повітрі 340 м/с?
Список використаної літератури1. Уроки на теми: «Звук. Джерела і приймачі звуку. Характеристики звуку. Поширення звуку в різних середовищах», «Поширення звуку в різних середовищах. Відбивання звуку. Швидкість поширення звуку», «Сприймання звуку людиною. Інфразвук та ультразвук. Вплив звуків на живі організми», вчитель фізики Соколовська Л.О. 2. Урок на тему: «Звук. Сприймання звуку людиною. Інфразвук та ультразвук. Вплив звуків на живі організми», Порожня О.П., вчитель фізики Канівської ЗОШ №1, м. Канів, Черкаська обл.. 3. Мовчан А.О., Уроки фізики в питаннях і завданнях. Х.: «Основа», 2008.
Власюк О.О., Соколовська Л.О., Порожня О.П.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: