KNOWLEDGE HYPERMARKET


Закріплення по темі Числівник

Українська мова 4 клас

Числівник

Конспект уроку по темі "Числівник"



Тема.   Числівник. Закріплення по темі .
Мета. Систематизувати та закріпити знання з теми. Розвивати уміння розрізняти серед частин мови числівники. Закріпити знання учнів про числівник. Розвивати спостережливість за мовними явищами, творче мислення, пам'ять, пізнавальний інтерес. Збагачувати  словниковий запас учнів. Виховувати почуття любові до мистецтва та рідного краю.
Обладнання.  Комп’ютер, підручник , картки із завданням для груп.

Тип уроку.  Закріплення вивченого матеріалу.


Хід уроку


     І.  ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ.
     ІІ.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА.
ПЕРШ, НІЖ ДАВАТИ СЛОВО, ПОДУМАЙ, ЧИ ЗМОЖЕШ ТИ ЙОГО ВИКОНАТИ. ВИКОНУЙ СВОЇ ОБІЦЯНКИ І ДОРУЧЕННЯ.   ВЧИСЬ ВИКОНУВАТИ ОБІЦЯНЕ.
1.    Поясніть вислів «давати слово».
2.    Підберіть спільнокореневе дієслово до слів обіцянки, обіцяне. (Обіцяти)

Учитель.
- Пообіцяв - виконуй, дав слово - дотримуй.
- Не кажи "зроблю", а кажи "зробив".
- Менше слів, більше діла.
- Не кидай слів на вітер.
Не треба легковажно кидатися словами, давати нездійснимі обіцянки. Твоє слово повинно бути твердим. Якщо ти пообіцяв, стримай слово або вчасно поясни, що не можеш виконати.
  

2. ФРОНТАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ.
     Повторення теоретичного матеріалу.

-    Що таке числівник?
-    На які дві групи діляться числівники?
-    Які числівники називаються простими? Складними? Складеними?
-    Яким членом речення виступає числівник?
 
      

3. РОБОТА З ПРИСЛІВ’ЯМИ.
-    Як ви розумієте ці прислів’я?

*  Влітку один тиждень рік годує.
*  За одного вченого дають десять невчених, та ніхто не бере.
* Як напише один дурень, то сто розумних не розберуть.
* Як одна біда йде, то другу за собою веде.

Запишіть прислів'я  частинами мови.
 Учитель повільно читає: Одна бджола мало меду носить.
Учні пишуть:
Числ., ім., присл., ім., дієсл.

( Бесіда про дружбу)
  Немає друга – шукай, а знайдеш – тримай.
Дружба повинна бути безкорислива.
Не залишай друга в біді.
Бути вірним дружбі  -означає ділити з другом не тільки радість, а й  горе .
Не  відвертайся від друга в тяжку для нього хвилину.
У друга можуть бути помилки, труднощі. Якщо ти бачиш у друга щось погане, скажи йому відверто про це.
  Дружба й  егоїзм поряд не живуть. Дружити – це віддавати свою турботу.
 Правила товаришування:
а) допомагай товаришу;
б) ділись з ним;
в) зупини його, якщо він робить щось погане;
г) будь завжди ввічливим з товаришем.
- Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
- Дружба дорожча за гроші.
- Дружба - то найдорожчий скарб.
- Старий друг краще нових двох.


-    Назвіть числівники у цьому прислів’ї. (Одна, мало)
-    Які вони? Кількісні чи порядкові?

4. ЦІКАВИНКИ ПРО ЧИСЛО 1.

- Чого в житті може бути „один”? Що ви знаєте про це число ?
Серед чисел я найперша
Відлік всьому починаю,
І хоча я не актриса,
Всяк чудово мене знає.

Знайте всі, без одиниці,
Хоч вона така й мала,
Не могло на світ з'явитись —
Ні єдиного числа.

Що означає число один? Поміркуємо: один зошит, один олівець, одна цукерка, одна квітка. Це мало — один. Але з іншого боку. Хто для нас найдорожчий? Це наша матуся — вона тільки одна, єдина.

Мама, як і сонечко,
Лише одна буває.
Пестить і голубить нас,
Розуму навчає.
                                             
* Найменшою серед риб є рибка бичок-пандака — 1 см.
  Живе поблизу Філіппінських островів.                                                                           
              * Якщо б можна було скласти в одну лінію комах, яких споживає   
                 стриж за літо, то вона була б 1 км.                                                
* Одна сова з'їдає за літо до 1 тисячі сірих мишей, зберігає 1 тонну хліба.         


5. РОБОТА  В ГРУПАХ.
Підкресліть числівники разом із залежними словами.
Визначте рід числівника.

Один — значить мало, чи значить багато?
Це як подивитись, малята:
Одне в світі Сонце і батьківська хата,
Одні в тебе ненька і тато,
Одне в тебе серце, життя у людини,
І в світі не знайдеш країни
Миліше тієї, де ти народився, —
Твоєї землі — України.
Одна в нас планета, одна Батьківщина,
Одна у нас рідная мова —
Така мелодійна, така солов'їна,
Пісенна така, пречудова.
І все для кожного є найдорожчим,
Бо що може буть важливішим?
Подумай над цими словами дитинко!
Хай серце стає все мудрішим.


6. РЕБУСИ.

Комп'ютер.  Розгадаємо ребуси з числами. 
г 1 а                 пі 2 л               
пі 100 лет        мі 100ві 3 на              100 ляр          
100 рона           3 буна

Назвіть частини  мови.  Назвіть числівники, які «заховалися» у слова.


7. ЗАГАДКА.

Відгадайте. Запишіть відгадку. Чому її треба писати з великої букви?
До країни знань ішов мандрівник
і зустрів цікаві складники:
поєднались префікс і числівник
 і зробились назвою ріки.
Яка це назва?               
(Прип'ять. Назва річки. Власна назва.)

8. ВИБІРКОВИЙ ДИКТАНТ.

-    Відгадайте загадки і випишіть числівники.

Сидить Марушка в семи кожушках. Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)  В мене ніжка одна, чобітка не маю, і хоч я без голови, шапку одягаю. (Гриб)   Два скельця, три дужки — на ніс і на вушка. (Окуляри)
Один пастух багато овець пасе. (Місяць і зорі)

9. ЗМАГАННЯ «СТРУМОЧОК».

Дві команди. Хто швидше і правильно провідміняє коло дошки числівники.
1 команда : п’ятдесят        2 команда: сімдесят

Висновок:  у числівниках 50 – 80  ( на відміну від російської мови) відмінюється тільки друга частина. ( п’ятдесяти, шістдесяти...)

10. САМОСТІЙНА РОБОТА.

Списати. Підкреслити числівники із залежними словами.
        Ми живемо на планеті Земля — і це наш дім, і в кожного вона єдина. Батьківщина — місце, де ми народилися. Угорі на нас дивиться одне Сонце, яке зігріває нас своїм теплим промінням, небо, що манить глибиною своєї блакиті. Отож, одна в людини мати, Земля, одна Батьківщина. Ці слова є найдорожчими для людини. Означають вони багато.
Взаємоперевірка. Учні перевіряють роботу один у одного, коментують, пояснюють.

11. РОЗГЛЯД КАРТИНИ «ПЕРШИЙ СНІГ».

–    А зараз  ми розглянемо репродукцію картини Аркадія Олександровича Пластова, яка називається  "Перший сніг". 
–    Назвіть частини мови, з яких складається назва картини. ( Числівник, іменник.)
–    Який це числівник: кількісний чи порядковий?
–    Порядковий, бо відповідає на питання котрий?

Бесіда
–    Хто зображений на картині?
–    Чому дівчинка і хлопчик вибігли на ґанок своєї хати?
–    Що вони побачили на вулиці?
–    Чому дівчинка закинула голову і дивиться вгору?
–    Що виражає її обличчя?
–    Чому вона радіє?
–    Як змінилася вулиця після того, як випав перший  сніг?
–    Що особливо дивує і радує дітей?

-    Складіть 3 речення про перший сніг. Усно.

    
ІІІ.  ПІДСУМОК УРОКУ.

ГУМОРЕСКИ.
Діти розповідають гуморески.  Знаходять числівники.

1. Батько питає свого Івася:
   — Чому ти тільки двійки та трійки приносиш?
   — Треба, тату, з найменшого починати...
                            
                                                    
2. —Назвіть шість тварин, які живуть в Арктиці.
    —  Два тюлені і чотири білих ведмеді.

3. — Миколо, якщо у тебе є гривня і ти попросиш у брата ще одну гривню,  скільки у    тебе буде грошей?
—    Одна гривня.
—    Та ти просто не знаєш математики!
        — Це ви не знаєте мого брата.

 4. — Василю, скільки буде, якщо розділити вісім наполовину?
     — Якщо ділити впоперек, то буде два нулі, а якщо поздовж — дві трійки.

5.  — Нашому вчителеві не можна вірити.
      — А то чому?
      —Вчора він говорив, що 5 і 5 буде 10. А вже сьогодні твердив, що 7 і 3 також 10.

6.   Гість: — Коли у вас обідають?
     Хлопчик: —Завжди о третій годині, а коли в нас хтось є, то після того, як він піде.


-    Чим цікавий числівник?
-    Що вам сподобалося на уроці?
-    Про що хотіли б  дізнатися більше?
-    Дякую за урок.





Використана література.  
 
1.    Підручник  Рідна мова 3 клас. М.С. Вашуленко, О.І. Мельничайко.
2.    Беседы по искусству в начальной школе. Н.В. Краснов. Москва, Издательство «Искусство».
3.    Беседы о живописи в школе. Москва, Издательство «Искусство».


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Попович Н.С.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас > Числівник як частина мови > Числівник як частина мови. Конспект уроку