Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Займенник. Особові займенники. Числівник. Дві групи числівників (без термінів). Повні уроки Тема: Займенник. Особові займенники. Числівник. Дві групи числівників.
Мета урокуповторити найважливіші відомості про займенник та числівник як частини мови, про основні граматичні особливості займенників та числівників та їх правопис; формувати загально пізнавальні вміння знаходити займенники та числівники в текстах; розвивати творчі вміння застосовувати різні займенники і числівники у власних висловлюваннях.
Тип урокуповторення набутих знань.
Хід урокуДавайте пригадаємо з вами що таке займенник? Наведіть приклади. Розглянемо табличку і поговоримо про особові займенники. Прочитайте виразно текст. Підберіть заголовок. Поставте у потрібному відмінку особові займенники, що в дужках. Набурмосився сивий дощ та й не просвітляє. І ця доріжка в парку аж до самого краю тиха й безлюдна. А дарма! Бо якраз тепер доріжка найбільше показана, саме зараз настав (вона) зоряний час: на (вона) лапато розплесталися мокрі кленові зорі. Так і виблискують щирим золотом та багрянцем. Діти ступають по талій, зірчастій… Чи ж то по доріжці (він, вона) ступають? Чи ж то не сама царівна Осінь тягне шлейф свого плаття із жовтня в листопад. (За Є. Шморгуном) Складіть невеличке оповідання, спираючись на побачене відео, вживаючи якнайбільше займенників.
Виключне значення у формуванні всієї української пісенності мають календарно-обрядові пісні, які утворилися і побутували в тісному зв’язку з трудовою діяльністю людей, супроводжуючи річний цикл сільськогосподарських робіт. Для розуміння суті цих пісень важливим є те, що з часу свого становлення провідною їх функцією була магічна, спрямована на умилостивлення сил природи. На цій стадії календарні пісні супроводжувалися драматичними діями, замовляннями. (З журналу) Випишіть займенники. Проаналізуйте їх, указавши на початкову форму, рід, число, відмінок, синтаксичну роль. А тепер давайте пригадаємо з вами що ж таке числівник? Число числівник назове, У світ лічби нас поведе, Ми навчимося рахувати, Додавати, віднімати. На яких уроках ви найчастіше використовуєте у мовленні числівник?
У кожному рядку сховалися «зайві» слова. Знайдіть їх. Чотири, один, п’ятірка, шостий. Ходять, п’ять, сидять, стояти. Восьмий, далекий, восьмиповерховий, давній. Два, двійня, двійка, дворіччя. Сорока, рушниця, мішок, сорок. Бігти, червоніти, їсти, п’ятий. Дев’яносто, сто, двадцять, другий. Прочитайте по черзі в голос прислів’я та порівняння. Говорить так, як 3 дні хліба не їв. Працює до 7 поту. Грати 1 скрипку. 7 1 не чекають. У 3 дуги зігнуті. Робить 5 через 10. 7 мішків гречаної вовни. 7 літ мак не родив, і голоду не було. Заробив у пана плату: з 4 дощок хату. 7 п’ятниць на тиждень. Наведіть свої приклади.
Утворіть словосполучення. Записуючи цифри словами. 2 (ножиці), 3 (штани), 4 (двері), 5 (люди), 6 (діти), 7 (вікно). Із створеними словосполученнями скласти три-чотири речення. Визначте синтаксичну роль числівників.
Розглянемо таблицю і обговоримо наведені приклади. Закріплення нового матеріалуПограємо в цікаву гру. Учні піднімають руку, коли буде названо числівник. Два, двоякий, подвоїти, двоє, двоїтися, другорядний, двійка, двочлен, двійник, три, потрійний, трійка, трикутник, потроїти, троє, чотири, четвірка, чверть, четверо, четвертий, четвертувати, п’ять, п’ятихвилинний, п’ятий, п’ятірка, п’ятеро.
Домашнє завданняСкладіть текст про свій розпорядок дня, використовуючи числівники.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: