Тема: Жуль Верн (1828—1905). “П’ятнадцятирічний капітан”(робота з текстом). Поняття про роман Мета: познайомити учнів з біографією Жуль Верна та його творчістю. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Світу потрібні нові люди, а не нові континентиЖ. Верн.
Жюль Верн народився 8 лютого 1828 року в місті Нанте, на одному з багаточисельних острівців в руслі Луари. Нант знаходиться в декількох десятках кілометрів від гирла Луари, але в ньому розташований крупний порт, що відвідується безліччю торгівельних парусників. П’єр Верн, батько Верна, займався адвокатурою. У 1827 році він одружувався на Софі Аллот де ла Фюї, дочки судновласників, що жили по сусідству.
Родичі Жюля Верна з боку матері ведуть свій початок від шотландського стрільця, що поступив в 1462 році на службу в гвардію Людовика ХI і що отримав дворянське звання за наданих королеві послуги. По батьківській лінії Верни є нащадками кельтів, що жили в давнину на території Франції. На початку ХVIII століття Верни перебралися до Парижу.
Сім'ї у той час незрідка були багатодітними, і разом з первістком Жюлем в будинку Вернов зростали брат Поль і три сестри, Ганна, Матільда і Марі. З 6 років Жюль ходить на уроки до сусідки, вдови капітана далекого плавання. У 8 років він поступає спочатку в семінарію Сіно-Станіслав, потім в ліцей, де здобуває класичну освіту, що включала знання грецької і латинської мов, риторики, співу і географії. Це не самий його улюблений предмет, хоча він і мріє про далекі країни і парусні кораблі.
Реалізувати свої мрії Жюль спробував в 1839 році, коли тайком від батьків влаштувався юнгою на трищоглову шхуну «Коралі», що вирушала до Індії. На щастя, батько Жюля встиг на місцевий «піроскаф» (пароплав), на якому йому удалося наздогнати шхуну в розташованому в гирлі Луари містечку Пембеф і зняти з неї юнгу, який не відбувся. Пообіцявши батьку, що він ніколи більше не повторить нічого подібного, Жюль необачно додав, що надалі подорожуватиме лише в мріях.
Одного дня батьки дозволили Жюлю разом з братом прокотитися на піроскафі вниз по Луарі до місця її впадання в затоку, де брати вперше побачили море. «В несколько прыжков мы спустились с судна и скатились вниз по камням, покрытым слоем водорослей, чтобы зачерпнуть морской воды и поднести ее ко рту... – Но она совсем не соленая, – пробормотал я, побледнев. – Совершенно не соленая, – ответил брат. – Нас обманули! – воскликнул я, и в моем голосе прозвучало страшное разочарование. Какими же мы были глупцами! В это время был отлив, и из небольшой впадины в скале мы зачерпнули воду Луары! Когда начался прилив, вода показалась нам даже более соленой, чем мы ожидали!» (Жюль Верн. Спогади про дитинство і юність)
Отримавши в 1846 році диплом бакалавра, Жюль, який погодився, – під великим тиском батька – успадкувати його професію, починає вивчати юриспруденцію в Нанті. У квітні 1847 року він вирушає до Парижу, де повинен скласти іспити за перший рік навчання. Рідний будинок він покидає без жалю і з розбитим серцем – його любов відкинула кузина Кароліна Тронсон. Не дивлячись на присвячених коханій багаточисельні сонети і навіть невелику трагедію у віршах для театру маріонеток, Жюль не здався їй відповідною партією.
Це цікаво:Кожна людина - вже лише тому, що вона людина, - гідна того, щоб про неї думати.
Склавши на юридичному факультеті іспити за 1847 рік, Жюль повертається в Нант. Його непереборно вабить театр, і він пише дві п'єси («Олександр VI» і «Порохова змова»), прочитані у вузькому крузі знайомих. Жюль добре розуміє, що театр – це, перш за все, Париж. Насилу він добивається від батька дозволу продовжити навчання в столиці, куди і вирушає в листопаді 1848 року.
Він із захопленням відвідує літературні і політичні салони, де знайомиться з багатьма відомими літераторами, у тому числі, із знаменитим Олександром Дюма-батьком. Він інтенсивно займається літературою, пише трагедії, водевілі і комічні опери. У 1948 році з-під його пера з'являються 4 п'єси, наступного року - ще 3, але всі вони не доходять до сцени. Лише у 1850 році чергова його п'єса «Зламані соломинки» змогла побачити (за допомогою старшого Дюма) вогні рампи. Всього відбулося 12 вистав що принесли Жюлю прибуток в 15 франків. Як пише в своїй книзі про Жуля Верна його внук Жан Жюль-Верн, в ці роки Жулю довелося серйозно потурбуватися про заробітки, оскільки не міг розраховувати на досить скромні на ті часи доходи батька. Він влаштовується на службу в нотаріальну контору, але ця робота не залишає йому часу, щоб писати, і він незабаром кидає її. На нетривалий час він влаштовується банківським клерком, а у вільний час займається репетиторством, натаскувавши студентів юридичного факультету.
Вікторина:
Де і коли народився Жюль Верн? Чи успадкував Верн свій талант письменника від батьків? У яких країнах побував Жюль Верн? Де жив Жюль Верн? Існує вельми широко поширена думка, свого роду міф, що Жюль Верн виразив в своїх творах «потрясіння людини могутністю техніки, надії на її всесилля», як завжди відзначали його біографи.
Ще один міф про життя письменника свідчить, що він був завзятим домосідом, і дуже рідко і неохоче здійснював невеликі поїздки. На ділі ж Жюль Верн був невтомним мандрівником. На своїй яхті "Сен-Мішель-iii" (у Верна змінилися три яхти під цією назвою – від невеликого суденця, простого рибальського баркаса, до справжньої двощоглової яхти завдовжки 28 метрів, забезпеченою потужним паровим двигуном) він двічі обійшов Середземне море, відвідав Португалію, Італію, Англію, Шотландію, Ірландію, Данію, Голландію, Скандинавію.
Вікторина:
Перегляньте відео і назвіть назву цих творів.
Одним з кращих творів знаменитого французького письменника Жюля Верна став пригодницький роман «П'ятнадцятирічний капітан», який приковує увагу читачів завдяки заворожуючому, захоплюючому сюжету. Герої романа впродовж півроку переживають безліч дивних пригод у відкритому морі і в тропічних лісах Африки, куди їх закидає зла доля в особі злочинця і работорговця Негоро. І в цих пригодах найяскравіше виявляється Дивний характер юного капітана Діка Сенда. Жюль Берн писав, що в своєму творі «намагався показати, що можуть зробити розум і хоробрість підлітка в боротьбі з небезпеками і труднощами, що змусили його покласти на себе відповідальність, не властиву його віку» Кращі якості п'ятнадцятирічного капітана — сила волі, енергійність, відвага, наполегливість, справедливість і благородство — зробили його одним з найулюбленіших героїв французької літератури. А сам роман був і залишається в числі найбільш популярних творів Жюля Верна.
Запитання для закріплення нової теми:
Розкажіть що найбільше вас вразило в біографії Жуль Верна? Які твори Жуля Верна ви знаєте і назвіть твори які було екранізовано?
Домашнє завдання:
Напишіть твір на тему: Невпинна жага подорожі в романах Жуль Верна. Вивчіть напам’ять уривок, на вибір, з роману “П’ятнадцятирічний капітан” Список використаної літератури: Урок на тему: "Всесвітній мандрівник Жуль Верн" Шевченко О. В., учитель зарубіжної літератури, Миколаївська гімназія № 4 Миколаївської обл. Урок на тему:Критичне мислення на уроках зарубіжної літератури. Бондаренко Маргарита Григорівна, вчитель зарубіжної літератури, вчитель вищої категорії, вчитель - методист, заступник директора з виховної роботи Миколаївського економічного ліцею №1 Верн Жюль Город будущего. Путешествие в Англию и Шотландию задом наперед. Невидимая невеста.- М: Ладомир, 2009.- 462с. Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96 с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944 с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Бондаренко М. Г.
Шевченко О. В.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.