Тема: Джордж Ноел Гордон Байрон — англійський поет-романтик, фундатор течії байронізму. Мета: познайомити учнів з творчістю Дж. Байрона. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально – виховний.
Хід уроку: Хто більше знає, той більше страждає. Чи не древо науки є деревом життя? Гордон Байрон
Байрон (1788 - 1824) - великий англійський поет, родоначальник названої по його імені течії Байрона в європейській літературі XIX ст. Першим крупним твором Байрона були дві перші пісні поеми "Чайльд-Гарольд", що з'явилися у пресі в 1812 р. Це були враження від подорожі Байрона по європейському сходу, чисто зовнішнім чином об'єднані довкола особи Чайльд-Гарольда.
Основні риси цього образу повторювалися надалі в центральних фігурах всіх творів Байрона, розвивалися і ускладнювалися, відображаючи на собі еволюцію душевного життя самого поета, і в цілому створили образ носія світової скорботи героя "Байрона", що панував в європейській літературі перші три десятиліття XIX століття.
Суть цього характеру, як і всього європейського романтизму, складає висхідний до Руссо протест людської особи проти гнітючого суспільного устрою. Байрона відокремлюють від Руссо три десятиліття, заповнені найбільшими подіями нової історії. За цей час європейське суспільство пережило разом з французькою революцією епоху грандіозних задумів і палких надій і смугу самих гірких розчарувань.
Прочитайте виразно:
Сон Жизнь наша двойственна; есть область Сна, Грань между тем, что ложно называют Смертью и жизнью; есть у Сна свой мир, Обширный мир действительности странной. И сны в своем развитье дышат жизнью, Приносят слезы, муки и блаженство. Они отягощают мысли наши, Снимают тягости дневных забот, Они в существованье наше входят, Как жизни нашей часть и нас самих. Они как будто вечности герольды; Как духи прошлого, вдруг возникают, О будущем вещают, как сивиллы.
Яке враження справив на вас цей вірш?
Правляча Англія і сто років тому, як зараз, стояла на чолі політичної і суспільної реакції, а англійське "суспільство" вимагало від кожного свого члена безумовного зовнішнього підпорядкування офіційно визнаному кодексу моральних і світських правил. Все це у зв'язку з неприборканою і пристрасною природою самого поета сприяло тому, що у Байрона протест Руссо перетворився на відкритий виклик, непримиренну війну з суспільством і надав його героям рис глибокої гіркоти і розчарування.
Ця драма-автопортрет стала найскандальнішим його твором: У творах, що з'явилися безпосередньо за першими піснями Чайльд Гарольда і що також відобразили на собі враження сходу, образи героїв стають все похмурішими. Вони обтяжені загадковим злочинним минулим, важко лежачим на їх совісті, і сповідають помсту людям і долі. У дусі цієї "розбійницької романтики" написані герої "Гяура", "Корсара" і "Лари".
Політична вільнодумність Байрона і свобода його релігійних і етичних переконань викликали проти нього справжнє гоніння всього англійського суспільства, що скористалося історією його невдалого браку, щоб затаврувати його як нечуваного грішника.
Байрон з прокльоном пориває всі зв'язки із старим життям і вітчизною і вирушає в нову подорож по Швейцарії.
Чи згодні ви з наступним висловом Дж. Гордона?
Суспільство - цивілізована орда, що складається з двох могутніх племен: набридаючих і нудьгуючих. Тут ним були створені третя пісня Чайльд-Гарольда і "Манфред". Четверта і остання пісня цієї поеми написана Байроном вже в Італії. Вона відтворювала його мандри серед руїн античної Італії і була пройнята таким гарячим закликом до звільнення італійського народу, що з'явилася в очах реакційних урядів Італії небезпечним революційним актом.
Поезія Байрона зробила великий вплив на поетичну творчість Пушкіна і особливо Лермонтова. Джордж Гордон Байрон народився в Лондоні 22 січня 1788 року. По лінії батька, гвардійського офіцера Джона Байрона Байрон походив з вищої аристократичної знаті. Брак батьків не удався, і незабаром після народження Гордона мати відвезла маленького сина до Шотландії в місто Абердін. Байрон повернувся до Лондона в 1791 році, коли його батько, розоривши сім'ю, помер. Після смерті діда Байрон став лордом, і по спадку йому перейшов родовий маєток — Ньюстедське абатство де він і оселився. Зараз ми переглянемо уривок з художнього фільму Байрон.
Чи допоміг вам цей епізод глибше зрозуміти особистість Дж. Байрона. У 1801 році Байрон поступив в Херроу, закриту школу для дітей з багатих і знатних сімей. Старші хлопчики глузували з його кульгавості, і Гордон відчував себе нещасним. Байрон проводив шкільні канікули в Саусвелле, недалеко від Ноттінгема. Там почалося його юнацьке нерозділене кохання до своєї старшої кузини Мері Чаворт, яка була на той час заручена. Цей гіркий досвід вплинув на всі романтичні устремління Байрона в майбутньому.
У липні 1823 року Байрон попрямував на острів Іонія в Кефалонії. Проте ще до наступу греків на турок у Байрона почався напад лихоманки. Поета не стало 19 квітня 1824 року.
Байрон був легендою свого часу і залишається таким у наш час. Він був романтиком, проте на відміну від своїх побратимів по перу його романтизм був забарвлений в прагматичніші тони, оскільки поет дотримувався декілька інших поглядів на ту непереборну прірву, яка розділяє наші ідеали і реальність. Герой Байрона зневажає умовності, його доля вирішена наперед, він пристрасний.
Запитання на закріплення нової теми:
Коли народився Дж. Байрон? Які твори Дж. Байрна ви знаєте? Які основні мотиви творчості Дж. Байрона?
Домашнє завдання:
Складіть анаграмму по творам Дж. Байрона. Складіть коротку характеристику поеми Корсар.
Список використаної літератури: Урок на тему : Реалізм в літературі, Вікоренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Херсон. Урок на тему : Видатна доба реалізму світової літератури, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш. Байрон Джордж Гордон Избранное.- М.: Просвещение, 1984.- 383с. Байрон Джордж Гордон Сочинения.- К.: Молодь, 1989.- 240с. Хуторской А.В. Современная дидактика.- СПБ, 2009.- 533 с. Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Вікоренко Н. М.
Колісніченко В. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.