KNOWLEDGE HYPERMARKET


Джек Лóндон. “Жага до життя”. Конспект уроку

 Зарубіжна література 6 клас

Тема "Джек ЛОНДОН (1876-1916)."Жага до життя"

'Когнспект уроку до теми Джек ЛОНДОН (1876-1916)."Жага до життя".'


Джек Лондон (1876-1916) "Жага до життя". Особливості сюжету та ідеї оповідання. Довкілля у зв’язках з головним героєм твору 

Розробка уроку із зарубіжної літератури 

Мета:

ознайомити учнів із творчістю американського письменника Джека Лондона; з’ясувати особливості творчої манери письменника на прикладі оповідання "Жага до життя"; розвивати навички аналізу художнього тексту, зв’язного мовлення, інсценізації, творчої уяви; виховувати гуманізм.

Обладнання:

портрет письменника; виставка його творів; тексти оповідання "Жага до життя"; репродукції картин Р.Кенте, виставка малюнків учнів до твору "Жага до життя".

Джек Лондон – співець сильних та благородних почуттів, яскравих вражень (В. Биков)

I. Мотивація навчальної діяльності

Продовжимо працювати над розділом "Людина в життєвих випробуваннях". У щойно вивчених творах з цього розділу ми побачили людину в екстремальних ситуаціях. Робінзон Крузо, пройшовши випробування самотністю на безлюдному острові, зумів завдяки працелюбності і наполегливості залишитися людиною; Дон Сенд, ставши за волею обставин капітаном корабля у 15 років, взяв на себе відповідальність за життя інших людей і з честю впорався із ситуацією. Герої цих творів показують яскравий приклад того, що людина має завжди залишатися людиною, і тільки в такому разі вона зможе перебороти усі труднощі і незгоди, які випали на її долю.

II. Робота над темою уроку

Оголошення теми, мети уроку

Сьогодні на вас чекає зустріч з людиною, чиє життя можна назвати суцільним випробовуванням, адже він мав усе: незвичайні подорожі та пригоди, злидні й успіх, щастя й горе, любов і ненависть.

Йтиметься про мужню й сміливу людину – американського письменника Джека Лондона. Писав він про Північ, сувору, величну, в умовах якої виявляється справжня людська сутність.

(Запис теми, епіграфа уроку у зошити)

Робота з портретом Джека Лондона

Яким зображений на портреті письменник?

Що вас вражає, приваблює в цьому портреті?

( Вольове, мужнє, красиве, відкрите обличчя)

Словесний портрет Джека Лондона (з книги дружини письменника Чармін Лондон). "Перше, що впало в око й запам’яталося на довгі роки, -- це широко розплющені великі сірі очі, прямий погляд, скромна, спокійна манера триматись і головне – великі красиві губи з особливими, глибокими, загнутими догори кутиками. І на всьому цьому якийсь відбиток чистоти й порядності".

Робота з епіграфом

Які головні риси творчості Дж. Лондона виділяє Биков.

Які слова білоруського письменника перегукуються зі словами дружини Дж. Лондона?

(Обоє виділяють порядність і благородство письменника).

Інсценізація "інтерв’ю з письменником"

Про життя і творчість письменника ми дізнаємось від нього самого :наш журналіст візьме в нього інтерв’ю. Ми можемо бути присутніми під час їхньої розмови. Тож уважно слухаємо.

Журналіст

Ваше ім’я?

Дж. Лондон

Джон Гріффіт. Джек Лондон- мій псевдонім.

Журналіст

Де і коли ви народилися?

Дж. Лондон

12 січня 1876 року, мої батьки тоді мешкали у Каліфорнії, у маленькому містечку Сан-Франциско.

Журналіст

Ваші батьки мали відношення до літератури?

Дж. Лондон

Ні. Мій рідний батько покинув мою матір ще до мого народження. Джон Лондон, мій вітчим, був фермером. Він виявився людиною простою і благородною, дуже добре й з великою турботою ставився до мене. Я узяв його прізвище за псевдонім. Мати, Флора Келлман, мріяла стати актрисою. Але з цього нічого не вийшло.

Журналіст

Ваші найяскравіші спогади дитинства?

Дж. Лондон

Їх було дуже мало . Адже змалку довелося заробляти, щоб допомогти вітчимові. З десяти років я розносив газети, працював на консервній фабриці, у пральні, у котельні.

Журналіст

У вас була мрія?

Дж. Лондон

Так. Мене вабило море .У сімнадцять років я , найнявшись матросом на шхуну " Софі Сазерленд" , вирушив на промисел морських котиків до берегів Японії та Сибіру.

Журналіст

Коли у вас з’явився інтерес до літератури?

Дж. Лондон

Після повернення з плавання захотілось розповісти про бачене. Але мені бракувало знань, тому й узявся до навчання, закінчив середню школу, вступив до університету.

Журналіст

Як ви опинилися на Клондайку?

Дж.Лондон

Як і всіх інших шукачів пригод та щастя мене охопила " золота лихоманка" .У1897 я вирушив на Аляску, однак через рік повернувся в  Штати без золота, хворий на цингу,  але з багатими враженнями , якими захотілося поділитися з іншими людьми. Тому знову взявся за перо.

Журналіст

Які з ваших оповідань вам особливо дорогі?

Дж. Лондон

Усі, адже кожен твір – це частинка мого життя. Я люблю своє перше оповідання " За того , хто в дорозі.", так само,  як і " Морського вовка" , "Жагу до життя" , "Поклик предків" , "Біле ікло".

Слово вчителя

Шановний Джек Лондон назвав нам лише деякі із його творів. А творчий доробок його величезний: більше 200 оповідань, 20 романів, 3 п’єси. Зверніть увагу на виставку творів письменника і про деякі з них прослухайте повідомлення бібліографів.

Подорож Джека Лондон  на Північ, на Аляску,  враження від зустрічей з людьми, охопленими " золотою лихоманкою" . Але  головна тема " Північних оповідань" -- боротьба не за золото, а за людину.

З повагою і захопленням пише Джек Лондон про  корінних жителів Північної  Америки – індіанці у оповіданнях " Сказання про Кіша". З " Північними оповіданнями" пов’язана і повість " Біле Ікло". У ній також зображена  північна земля , безкрайні дороги, зграї вовків. Але цього разом головний герой повісті—собака, Біле Ікло. Джек Лондон змалював історію тварин з такими проникненнями у її внутрішній світ, що стало зрозумілими всі вчинки, всі мотиви поведінки Білого Ікла і та влада,  яку має над всякою живою істотою ласка. Біле Ікло навчився платити любов’ю за любов, а коли необхідно, то і життям.

Закони природи у Джека Лондона суворі, але справедливі. Біда приходить тоді , коли людина відступає від цих законів, стає  жадібною, прагне лише до наживи. Про це розповідається і в " Північних оповіданнях",  і в повісті " Біле Ікло", і в романах  "Залізна п’ята" , "Мартін Грен" . Всі ці  твори є в нашій  бібліотеці і ви маєте змогу з ними познайомитися.

Твори Джека Лондона відкрили американцям Північ. Він не тільки дав точні, яскраві і поетичні картини краю Білої Тиші, але й показав людей, які його населяли: індіанців – корінних жителів, з їх своєрідними законами. Та білих, що прийшли у пошуках щастя. Не прикрашену правду про труднощі, які довелося пережити золотошукачам, про силу і слабість людської натури розповів Джек Лондон у своїх творах під назвою "Північні оповідання" (1899-1902). Одне з них – "Любов до життя". Це дуже цікаве й повчальне оповідання про Північ, про ненаситну жадобу людей до золота, про золоту лихоманку, яка охопила американців наприкінці ХІХ ст., після того як у 1896 р. на річці Юкон, що на Алясці, було знайдено золото. Уже через два роки на пустельних землях виросло місто Доусон-сіті з 10 тисячами жителів. А всього на Аляску прибуло 25 тисяч золотошукачів.

Робота над оповіданням "Любов до життя"

Бесіда

Яке враження справив на вас  твір,  прочитаний вдома?

Творчий переказ від першої особи.

Назвіть головних героїв. Скільки їх? ( Двоє. Білл та його товариш)

Як ви вважаєте, чому головний герой не         має імені? ( Автор прагне  до узагальнень.  Його цікавить просто людина в критичній ситуації, головне, щоб вона залишилася людиною )

Як ви оцінюєте вчинок  Білла? ( Як аморальний. Адже він покинув свого хворого товариша серед  безкрайньої пустелі)

Що допомогло герою вижити? ( Те, що він любив життя, боровся за нього щосили)

Робота з текстом

Пригадайте, що таке сюжет твору? Визначте елементи сюжету оповідання.

(Експозиція – опис Півночі та золотошукачів).

o Зав’язка – Білл кидає свого хворого товариша.

o Розвиток дій – герой бореться за життя.

o Кульмінація – сутичка з вовком.

o Розв’язка – порятунок героя.)

Доведіть, що цей твір є оповіданням.(Наявні усі ознаки: 

o Невеликий прозовий твір;

o Невелика кількість героїв (двоє);

o Однолінійний сюжет (тема: як людина бореться за життя в Білій Пустелі);

o Невеликий проміжок часу (декілька тижнів);

o Стислі описи.

Визначте ідею оповідання.(Людина кидає виклик смерті і перемагає її)

Які проблеми порушує автор у творі? (Проблеми людської гідності, життя і смерті, вірності у дружбі чи здатність зрадити її, гумор у стосунках між людьми.)

Які епізоди  оповідання схвилювали вас найбільше? Чому?

Пейзаж – як емоційне тло оповідання.

Коли ви читали оповідання, то , звичайно, звернули увагу на описи природи, подані автором.

Знайдіть і  зачитайте описи природи,  які " побачив" герой .

Який колір переважає в пейзажах оповідання? Чому? (Сірий " сіре море на моху", " сірі скелі", " на небі ні сонця, і навіть проблиску сонця". Сірий колір найбільше відповідає настроєві героя)

Подумайте,  яка роль пейзажу в оповіданні? (пейзаж виконує роль емоційного тла у творі, підкреслює настрій головного героя, допомагає краще зрозуміти внутрішній стан, почуття героя)

Природа Північної Америки яскраво відображене на малюнках, американського художника, скульптора і письменника Рокуелла Кента (1882 – 1971). Як і Джек Лондон ,  він  перезимував на Алясці, але ще до відкриття родовищ золота. З його малюнків у всій красі постає сувора природа Півночі.

Група наших юних художників теж підготувала свої ілюстрації до оповідання. Прокоментуйте те, що ви зобразили. (Учень зачитує той уривок, який зображено на ілюстрації)

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Запитання для контролю:

Де і коли народився Джек Лондон?

Яке його справжнє ім’я?

Якою була найбільша мрія хлопчика?

Згадайте, чому Джек Лондон опинився на Алясці?

Яку роль відіграла ця подорож у його творчому житті?

Яка тема та ідея оповідання "Жага до життя"?


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Машовець М.П.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас > Джек Лóндон (1876—1916). “Жага до життя”. > Джек Лóндон. “Жага до життя”. Конспект уроку