Тема: Гімн цивілізованій прагматичній людині та її праці. Мета: аналіз особливостей художнього методу Даніеля Дефо, зокрема, поетизації, на прикладі відношення до праці робінзона Крузо . - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Роман англійського письменника Даніеля Дефо "Життя, незвичайні і дивні пригоди Робінзона Крузо..." по праву належить до найбільш читаних творів світової літератури. Інтерес до нього не вичерпується як з боку читачів, так і з боку дослідників англійського роману епохи Просвіти, що високо оцінюють внесок письменника у розвиток національних традицій жанру і всієї Західноєвропейської белетристики. Даніель Дефо був одним з тих письменників, які своєю творчістю заклали основи багатьох типів, жанрових різновидів і форм роману ХІХ-ХХ ст..
Секрет небувалого успіху роману про пригоди Робінзона Крузо полягає, безумовно, у виборі теми: пристрасть героя до подорожей - яскрава прикмета часу, коли на карті ще були незаповнені місця під написом типу ; "Нерозкриті землі". Проте не лише тематика, але і - перш за все - спосіб її зображення до цього часу ваблять читачів до цієї книги. Зацікавленість її полягає в авантюрній, поетизованій природі основної сюжетної лінії роману.
Знайдіть відповіді на запитання в тексті роману.
Ваші перші відчуття, після того, як робінзон Крузо потрапив на острів? Як йому жилося на острові? Чи намагалися робінзон самостійно вибратися з острову?
Даніель Дефо видає «Робінзона Крузо» після звільнення з ув’язнення. Ця книга вийшла в 1719 році. Сам Дефо подорожував всього один раз: в молодості він прийняв участь у плаванні до Португалії, а весь останній час жив на батьківщині. Але сюжет роману письменник узяв з життя. Жителі Англії на межі 17-18 століть неодноразово могли чути від моряків розповіді про людей, що жили не тривалий час на різних незаселених островах. Але жодна історія в цьому роді не залучила до себе стільки уваги як історія шотландського матроса Олександра Селкірка, який жив на незаселеному острові в повній самоті чотири роки і чотири місяці(1705-1709), поки його не підібрав корабель, що проходив мимо. Історія Селкірка і послужила найважливішим джерелом для «робінзона».
Ця книга заслужила на незвичайну популярність не лише в Англії, але і у всіх країнах цивілізованого світу. Весь роман пройнятий просвітницькими ідеями - прославлянням розуму, оптимізмом і проповіддю праці. Даніель Дефо, як великий письменник, розширив для нащадків кордону естетичного сприйняття дійсності, знайшов свою сферу дивного, що багато в чому передбачило успіх його твору. "Дивно, що майже ніхто не замислювався над тим, яку безліч дрібних робіт треба зробити, щоб виростити, зберегти, зібрати, приготувати і випекти звичайний шматок хліба",- роздумує робінзон Крузо. Зрозуміло, що сукупність всіх цих "дрібних робіт" і є праця, в даному випадку піднесена, перш за все, як насущна необхідність для виживання на незаселеному острові. Але чи обтяжує вона героя? Вражаюче, але не дивлячись на прямі вказівки автора на те, що "виявившись в самих диких умовах життя", робінзон Крузо щодня "приходив у відчай", у читача не створюється враження безвихідності і безнадійності ситуації, що склалася. Для створення позитивного ефекту Д.Дефо винаходить цілу систему художньо-образотворчих засобів, що прославляють сам процес праці з рівня фізичного на рівень духовний.
Продовжіть речення:
Робінзон Крузо – герой романів …(Данієля Дефо), перший з яких був опублікований у …(1719) році. Перший роман «Життя та надзвичайні пригоди Робінзона Крузо», написаний як вигадана …(автобіографія) Робінзона Крузо, моряка з …(Йорку),який провів …(28 років) на безлюдному острові після крушіння …(корабля). Можливо, роман написаний під впливом реальної історії, яка сталася з …(О. Селькірком).
Чим, власне, займався робінзон на незаселеному острові? В першу чергу, зрозуміло докладав усіх зусиль, щоб вижити. Але його необхідні зусилля автор підносить як пригоди, пов'язані із буденними справами: виготовленням меблів, випаленням горщиків, облаштуванням житла, вирощуванням хліба, прирученням кіз. Так, проливний дощ, який не припинялися протягом майже двох тижнів, змушують героя щодня по дві-три години присвячувати земляним роботам і розширювати свою печеру. Пошук затишного містечка для нової партії кіз виливається у виявлення місць бенкетів канібалізму. У описі трудових процесів автор "робінзона Крузо" проявляє, крім усього іншого, неабияку винахідливість.
Праця для нього - не рутина праця, а заворожуючий експеримент по вивченню світу. У тому, що робить на острові його герой, немає нічого неймовірного, далекого від реальності. Навпаки, автор прагне максимально послідовно і навіть емоційно змалювати еволюцію трудових навиків, апелюючи до фактів: Знайдіть в романі та зачитайте місця де письменник описує працю головного героя.
Досягнення робінзона Крузо оспівують тріумф праці. Праця робить героя щасливим. Це не емоції людини, яка споглядає на чиїсь трудові подвиги з боку і захоплюється побаченим, а поетизація праці як творчого процесу, пізнаного людиною зсередини і що є для нього "неоцінимою винагородою і насолодою".
Завдання на закріплення нової теми:
Назвіть ім’я чоловіка, який за непокірність капітану, був висаджений на незаселений острів і став прообразом робінзона Крузо.
Домашнє завдання:
Вивчити напам’ять уривок, з твору про працю робінзона Крузо. Список використаних джерел: Урок - подорож на острів Робінзона Крузо Власенко А. В., учитель світової літератури Мелітопольська школа Запорізької обл. 1. Антология мировой философии. T.I, -М., 2009. 2. Даниэль Дефо. РобийЗОИКрузо. /Прим. К.Атаровой/ -М., 2008. 3. Папсуев В.В. Даниэль Дефо - романист. К пробле¬ме генезиса романа нового времени в английской литературе ХУШ века. - М., 2003. 4. Шевель А.В. Лексические и структурно-композици¬онные особенности текста английского романа начала XVIII века. /На материалах произведений Д.Дефо./ -Львов, 2007. 5. Шевель А.В. Структурно-композиционные особенности романов Д.Дефо. - Львов, 2005. 6. Урнов Д.М. Дефо. - М., 2008. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Власенко А. В.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.