Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас>> Географія: Гідросфера, її основні частини. Світовий океан та його частини
Гідросфера, її основні частини. Світовий океан та його частини: океани, моря, затоки, протоки. Острови в океані.
Світовий океан - унікальний витвір природи, колиска життя на Землі, джерело різноманітних ресурсів. Він становить основну частину гідросфери, покриваючи 71 % поверхні нашої планети. Залежно від будови дна, обрисів материків, розташування груп островів, руху води в Світовому океані розрізняють океани, моря, затоки, протоки.
Океани
Світовий океан умовно поділяють на чотири океани, розмежовані материками. У південних широтах їх межами прийнято вважати лінії меридіанів від крайніх точок материків.
Найбільший з океанів — Тихий, його площа становить 1/3 загальної поверхні земної кулі або майже половину площі Світового океану. У ньому відкрито найглибшу западину світу - Маріанський жолоб (11 022 м).
Атлантичний океан — другий за розмірами, становить 1/4 площі Світового океану. Зі сходу він омиває береги Північної та Південної Америки, із заходу — береги Європи та Африки.
Індійський океан — третій за розмірами, становить 1/5 частину Світового океану. На його площі можна розмістити пів-Євразії.
Північний Льодовитий океан — найменший за площею (1/20 площі Світового океану) і глибиною.
Моря, затоки й протоки
Море - це частина океану, яка більш-менш відокремлена від нього ділянками суходолу, групами островів або підвищенням дна. Море відрізняється від океану, до якого воно входить, температурою та солоністю води, системою течій, іншими ознаками.
Історично назви морів збереглися і за двома величезними озерами світу — Каспійським та Аральським, хоча вони не сполучаються зі Світовим океаном.
Розрізняють моря внутрішні та окраїнні. Внутрішні — це ті, що глибоко вдаються в суходіл і сполучаються з океаном протоками. Наприклад, Середземне, Чорне, Азовське.
Окраїнні моря трохи вдаються в суходіл і відокремлені від океану островами, півостровами і нерівностями дна. Наприклад, Берингове, Баренцове.
Затока — частина моря, океану (інколи річки, озера), що глибоко вдається в суходіл. Наприклад, біля берегів України — Одеська затока, у західній частині Європи — Біскайська, на півдні Євразії — Бенгальська, біля узбережжя Америки — Мексиканська.
Протока — порівняно вузька смуга води, що розділяє ділянки суходолу і сполучає суміжні водні басейни або їх частини. Наприклад, Берингова протока розділяє Євразію та Північну Америку і сполучає два океани — Тихий і Північний Льодовитий. Керченська протока відокремлює Керченський півострів від Таманського і сполучає Азовське й Чорне моря, протока Босфор розмежовує Європу та Азію.
Суходіл в океані
На безмежних просторах Світового океану, крім материків, є безліч островів.
Материк — величезна ділянка суходолу, що з усіх або майже з усіх боків оточена морями або океанами. (Знайди на карті всі материки.)
Острови — порівняно невеликі ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою. Якщо острови розташовані недалеко один від одного, то таку групу називають архіпелагом. Найбільший острів — Гренландія; за площею він у 3,5 раза більший за територію України. За походженням острови поділяють на материкові, вулканічні й коралові.
Материкові — це частини материка, що відокремилися внаслідок руху земної кори. Розташовані переважно на материковому шельфі. Наприклад, острів Мадагаскар.
Вулканічні — утворилися під час виверження вулканів на дні морів та океанів.
Вони невеликі за площею, розміщуються групами, у рельєфі виокремлюються підвищені конуси вулканів. До них належать Гавайські, Курильські та інші острови.
Коралові острови складені вапняковими скелетами коралових поліпів — дрібних тварин, які живуть у тропічних водах. Такі острови утворюються на мілководді (до 50 м) між 30° пн. ш. і 30° пд. ш., тобто в теплих водах, де можуть розвиватися поліпи. Найбільша коралова споруда в світі — Великий Бар'єрний риф біля східних берегів Австралії.
Кораловий острів, що має форму суцільного або розірваного кільця, називають атолом.
Півострів — ділянка суходолу, сполучена з материком і оточена з трьох боків водою. Найбільшим півостровом у світі є Аравійський. Його площа майже в 5 разів більша за територію України. Найбільший півострів України — Кримський.
Висновки 1. Світовий океан становить основну частину гідросфери, покриваючи 71 % поверхні Землі. 2. Світовий океан поділяють на: океани, моря, затоки, протоки. 3. Суходіл в океані (морі) — це острови й півострови. За походженням розрізняють материкові, вулканічні та коралові острови.
О.Я.Скуратович, Р.Р.Коваленко, Л.І.Круглик, Географія, 6 клас Вислано читачами з інтернет-сайтів
Онлайн бібліотека з підручниками і книгами з географії, плани-конспекти уроків по всім предметам, завдання з географії для 6 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|