KNOWLEDGE HYPERMARKET


Географія текстильної промисловості, швейної та трикотажної промисловості. Шкіряно–взуттєва промисловість

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 9 клас>> Географія: Географія текстильної промисловості, швейної та трикотажної промисловості. Шкіряно–взуттєва промисловість. Галузева структура. Фактори розміщення. Проблеми і перспективи розвитку галузі


Розділ 4. Сільське господарство, харчова і легка промисловість


Опрацьовуючи цей розділ, ви:

  • ознайомитеся зі структурою сільського господарства та особливостями сільськогосподарського виробництва, галузями харчової та легкої промисловості;*дізнаєтеся про зміни, які відбуваються в сільському господарстві, роль харчової та легкої промисловості у формуванні експортного потенціалу країни та задоволенні життєвих потреб населення;
  • оціните проблеми сільського господарства, фактори розміщення підприємств харчової та легкої промисловості.


З цією метою вам доведеться:

• характеризувати географію рослинництва і тваринництва;
• аналізувати статистичні дані щодо сільськогосподарського виробництва;
• показувати на карті зони сільськогосподарської спеціалізації, найбільші центри та підприємства харчової та легкої промисловості, осередки художніх промислів.


§ 26. Легка промисловість. Художні промисли

Пригадаймо

1. Що виробляють підприємства легкої промисловості?
2. З якими галузями вони найтісніше пов'язані?


Галузева структура, значення, передумови розвитку. Основними галузями, які належать до легкої промисловості (мал. 218), є текстильна (виробництво різних тканин), швейна (пошиття одягу, білизни тощо), шкіряно-взуттєва (вичинка шкіри і пошиття взуття) та хутрова (виробництво хутра і хутрових виробів). Отже, комплекс легкої промисловості працює для забезпечення потреб населення у взутті, одязі, предметах галантереї тощо. Частина продукції (технічна тканина, шкіра) надходить на індустріальні підприємства.


Галузевий склад легкої промисловості

Мал. 218. Галузевий склад легкої промисловості


Чи знаєте ви, що...
Національна легка промисловість нині є багатогалузевим комплексом з виробництва товарів народного споживання, який має 17 підгалузей і забезпечує роботою майже 260 тис. працівників.


У 1990-ті роки у легкій промисловості відбувся значний спад обсягів виробництва. Частка продукції комплексу легкої промисловості, яка на початку 1990-х років становила 10,8 % загального обсягу виробництва всієї індустрії України, знизилася до 1,1 % у 2008 році. Обсяги виробництва у галузі з 1998 року зростають, але повільніше, ніж в інших галузях промисловості.


Легка промисловість набула розвитку в Україні у другій половині XIX ст. Перші шкіряні заводи виросли в Бердичеві, Києві. Пізніше побудовані джутова фабрика в Одесі, канатний завод у Харкові, які працювали в основному на привозній сировині. У XX столітті, особливо після Другої світової війни, набули розвитку нові галузі — трикотажна, штучної шкіри тощо. Підприємства галузі зараз працюють у більшості великих і середніх міст країни.


Виробничі особливості та розміщення галузей легкої промисловості. Основною галуззю комплексу легкої промисловості є текстильна, сировиною для якої є волокна: рослинні (бавовна, льон, коноплі), тваринні (вовна, шовк), а також штучні й синтетичні (віскозний шовк, лавсан, капрон, нейлон тощо). Залежно від сировини у текстильній промисловості виділяють лляну, шовкову, вовняну, бавовняну, а також трикотажну (виробництво полотна і в'язаних виробів з натуральних і хімічних ниток) підгалузі.


Шкіряно-взуттєва та хутрова галузі легкої індустрії використовують як сировину шкури свійських і диких тварин, а також штучні шкіру та хутра.


Природна сировина для легкої промисловості проходить первинну обробку, яку здійснюють на льонопереробних, шовкомотальних, вовнемийних, бавовняноочисних та інших підприємствах. Процес виготовлення тканини, крім первинної обробки сировини, містить три основні стадії: прядіння, ткацтво й обробку тканини (мал. 220). Після першої отримують прядиво, утворене однією або декількома нитками. Із прядива на ткацькому виробництві отримують різні види тканин. Обробка тканини передбачає вибілювання, фарбування та оздоблення.


Стадії текстильного виробництва

Мал. 220. Стадії текстильного виробництва


Для легкої промисловості, зокрема текстильної, характерні два типи підприємств: фабрики і комбінати. На фабриках здійснюють один або два виробничі процеси, а тому вони бувають прядильно-ткацькі, ткацькі чи оздоблювальні. На комбінатах здійснюється повний виробничий процес — від прядіння до оздоблення.


Більшість галузей легкої промисловості щодо факторів розміщення мають подвійну орієнтацію. Первинна обробка, а також лляна, шовкова галузі тяжіють до сировини. Виготовлення готової продукції, бавовняних і вовняних тканин орієнтується на споживача та трудові ресурси, тобто підприємства, які їх виробляють, розміщують у великих містах й особливо там, де необхідно забезпечити роботою жінок (центрах розвитку паливної, металургійної промисловості тощо).


На місцевій сировині базується в Україні виробництво лляних тканин. Найбільші льонокомбінати працюють у Рівному та Житомирі. Бавовняні комбінати на привізній сировині діють у Херсоні, Донецьку, Тернополі. Бавовняні тканини також виробляє низка фабрик. Шовкова промисловість розвинута в Києві (Київський та Дарницький шовкові комбінати), Черкасах.


Найбільшими центрами виробництва вовняних тканин є Чернігів, Луганськ, а трикотажних виробів (білизняних, панчішно-шкарпеткових) — Київ, Харків, Житомир, Львів, Одеса, Донецьк, Чернівці.


Швейна промисловість розміщена практично в усіх районах і містах країни. Найвідоміші фірми і виробничі об'єднання є в Києві, Львові, Харкові.


Найпотужніші шкіряно-взуттєві підприємства діють у Харкові, Києві, Львові, Луганську, Дніпропетровську, а хутрові — у Харкові та Тисмениціі (Івано-Франківська область).


У зв'язку із прорахунками у плануванні розвитку легкої промисловості, а також загальною кризовою ситуацією в економіці виникли значні проблеми в галузі. Зосередження на території країни великих промислових підприємств, особливо бавовняної промисловості, призвели як до проблем постачання сировини, яку ввозять з-за кордону, так і до надмірної концентрації жіночої робочої сили в деяких містах. Водночас для інших видів сировини є недостатні потужності для переробки.


Загальною проблемою, як і в інших галузях промисловості України, є відстала технологія виробництва і низька якість продукції. Її розв'язання може відбуватися шляхом реконструкції та модернізації, створення спільних підприємств, пошук ринків постачання сировини тощо.


Закріплюємо та узагальнюємо

1. Який галузевий склад легкої промисловості?
2. Яке значення та передумови розвитку легкої індустрії?
3. Які технологічні особливості виробничого процесу в текстильній промисловості?
4. Які чинники визначають розміщення підприємств легкої промисловості? Яка їх географія?
5. Які проблеми існують у розвитку легкої промисловості в Україні?


Набуваємо практичних навичок

1. Накресліть схему послідовності процесів від вирощування льону до пошиття одягу.
2. Позначте умовними знаками на контурній карті найбільші центри текстильної промисловості та різні види тканин, які в них виробляють.
3. Випишіть у зошит назви 5 великих центрів легкої промисловості, розміщених у різних регіонах України. Обґрунтуйте, якими факторами зумовлено розміщення в них підприємств галузі.



Йосип Гілецький, Географія, 9 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів


Скачати підручники та книги онлайн, планування з географії, курси та завдання з географії для 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас
1236084776 kr.jpg презентація уроку
1236084776 kr.jpg інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg акселеративні методи навчання

Практика
1236084776 kr.jpg тести, тестування онлайн
1236084776 kr.jpg задачі та вправи
1236084776 kr.jpg домашні завдання
1236084776 kr.jpg практикуми та тренінги
1236084776 kr.jpg питання для дискусій в класі

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg відео- та аудіоматеріали
1236084776 kr.jpg фотографії, малюнки
1236084776 kr.jpg графіки, таблиці, схеми
1236084776 kr.jpg комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg шпаргалки 
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg статті (МАН)
1236084776 kr.jpg література основна та додаткова
1236084776 kr.jpg словник термінів

Удосконалення підручників та уроків
1236084776 kr.jpg виправлення помилок в підручнику
1236084776 kr.jpg заміна застарілих знань новими 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg календарні плани
1236084776 kr.jpg навчальні програми
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації
1236084776 kr.jpg обговорення

New2.jpg Ідеальні уроки-кейси

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, напишіть нам.

Якщо ви хочете побачити інші корективи і побажання до уроків, дивіться тут - Освітній форум.