KNOWLEDGE HYPERMARKET


Галузева структура і виробничі особливості рослинництва

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 9 клас>> Географія: Галузева структура і виробничі особливості рослинництва. Географія зернового господарства, технічних культур, картоплярства, овочівництва та плодівництва. Практична робота 9: нанесення на контурну карту розміщення посівів найважливіших сільськогосподарських культур. Аналіз статистичних даних щодо виробництва сільськогосподарської продукції



§ 22. Рослинництво

Пригадаймо

1. Які культурні рослини вирощують у вашій місцевості?
2. Як і де використовують ці рослини?
3. Чому в різних регіонах України вирощують різні види культурних рослин?


Галузева структура і виробничі особливості рослинництва. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні різноманітних культурних рослин, які дають продукти харчування, сировину для легкої та харчової промисловості, корми для тварин, сировину для лікарських препаратів тощо. На початку 1990-х років галузь давала 45 % продукції сільського господарства у грошовому вимірі. Однак через відносно більші обсяги падіння виробництва у тваринництві, на рослинництво у 2008 році припадало вже близько 63 % сільськогосподарської продукції.


Рослинництво за способом використання земель поділяють на такі підгалузі (мал. 184):

а) рільництво (вирощування польових культур на орних землях);
б) плодівництво (розведення багаторічних насаджень — садів, ягідників, виноградників);
в) луківництво (використання і поліпшення природних лук, створення штучних сіножатей і пасовищ).
У рільництві виділяють:
а) зернове господарство;
б) виробництво технічних культур;
в) картоплярство, овочівництво і баштанництво;
г) вирощування кормових культур.


Галузевий склад рослинництва

Мал. 184. Галузевий склад рослинництва


Зернове господарство спеціалізується на вирощуванні продовольчих хлібних культур — пшениці й жита; продовольчих круп'яних — гречки, проса, рису; фуражних — ячменю, вівса, кукурудзи; зернобобових — гороху, квасолі тощо.


Технічними називають культури, які переважно є сировиною для промисловості (харчової, легкої). За значенням їх поділяють на волокнисті — льон-довгунець, коноплі; цукроноси — цукрові буряки; олійні — соняшник, льон-кудряш, соя, ріпак; ефіроолійні — троянда, кмин, м'ята, лаванда тощо; лікарські — валеріана, горицвіт тощо.


Найбільш поширеними овочевими культурами на полях України є білокачанна капуста, помідори, огірки, цибуля, столові буряки, морква тощо. Баштанні рослини є різновидом овочевих культур, до яких належать кавуни, дині, гарбузи.


Вирощування кормових культур охоплює посіви багаторічних (люцерна, конюшина, тимофіївка тощо) та однорічних трав, кукурудзи на зелений корм, кормових коренеплодів (кормовий буряк, бруква тощо).


Плодівництво охоплює садівництво (вирощування яблунь, груш, айви, вишні, абрикосів, персиків, волоських горіхів); ягідництво (вирощування полуниць, малини, смородини, порічок, аґрусу); виноградарство.


Виробничий процес у рослинництві за змістом є біологічним. Людина керує ним, впливаючи на середовище, де ростуть рослини, а також змінюючи природу самих рослин. Однак рослинництво залишається дуже залежним від природних умов (температурного режиму, вологості, якості ґрунту), тому в різних місцевостях вирощують різні види рослин. На урожайності культур суттєво позначаються і погодні умови. Втрати урожаю можуть бути спричинені літньою посухою, малосніжною морозною зимою, надмірно вологим з паводками літом тощо.


Культурні рослини, які вирощують у нашій країні, щодо кліматичних умов можна поділити на дві групи. До першої належать ті, які на ранніх стадіях свого розвитку пристосовані до порівняно низьких температур, добре переносять заморозки, а наступні стадії їх розвитку відбуваються за відносно високих температур (ярі — пшениця, овес, ячмінь, гречка, льон-довгунець, льон-кудряш, коноплі, цукровий буряк, соняшник; озимі — жито, пшениця; багаторічні трави — конюшина, тимофіївка тощо). У рослин другої групи всі стадії розвитку відбуваються за відносно високих температур, вони не переносять заморозків (просо, кукурудза на зерно, соя, рис, картопля тощо). Різні рослини потребують різної кількості поживних речовин. Якщо гречка, жито, овес дають високий урожай за незначного їх умісту, то овочі, баштанні культури, цукрові буряки потребують доволі високого вмісту поживних речовин.


Характерною рисою праці в рослинництві є її сезонність, яка призводить до втрати робочого часу взимку, простоювання сільськогосподарської техніки.


Виробничі особливості рослинництва, окремих його галузей, їх значення для господарства країни зумовлюють певну структуру посівних площ. У післявоєнний період підвищилася частка земельних угідь, зайнятих технічними і кормовими культурами, а зменшилася площа зернових. У 2008 році кормові культури займали 12,2 % посівних площ, технічні — 24,2 %, картопля та овоче-баштанні — понад 6,9 %, а понад половину (56,7 % посівних площ) займали зернові культури (мал. 189).


Структура посівних площ у 1990 та 2008 роках

Мал. 189. Структура посівних площ у 1990 та 2008 роках


Географія зернового господарства. Найважливішою зерновою культурою в Україні була і залишається пшениця (у 2008 році займала 26 % усієї посівної площі). Найбільше в Україні вирощують озимої пшениці, яка на чорноземах дає високі врожаї (у 2008 році середня урожайність пшениці становила 36,7 ц/га). її висівають восени, щоб використати осінню і весняну вологу в ґрунті. Вона займає 46 % усієї площі зернових. Вирощують озиму пшеницю переважно у степовій і лісостеповій зонах. Посіви ярої пшениці займають незначні площі у східних областях України, де клімат більш континентальний і взимку випадає мало снігу, тому вірогідність вимерзання велика.


Жито також є цінною продовольчою культурою, яка може рости в районах з порівняно холодним кліматом, на бідних піщаних ґрунтах. Сіють його на Поліссі, рідше — у Лісостепу. Частка земель, зайнятих житом, у XX столітті значно скоротилася і зараз відчутно поступається кукурудзі, посіви якої у післявоєнний час зросли. Найбільше кукурудзи на зерно висівають у степовій і лісостеповій зонах, а також у Закарпатті. Створюються зони гарантованого виробництва зерна кукурудзи на зрошуваних землях.


Ячмінь — один з найневибагливіших злаків, скоростиглий, посухостійкий, з дуже коротким вегетаційним періодом (60-90 днів). Завдяки цим особливостям посіви його розміщені в північних районах Степу й Лісостепу, в передгірних і гірських районах Карпат. У роки вимерзання озимої пшениці ячмінь висівають на півдні лісостепу.


Важлива фуражна культура — овес. Його посіви поширені в поліських та передкарпатських областях, оскільки рослина ця вологолюбна і невибаглива до ґрунту.


Із круп'яних культур в Україні виділяють просо, гречку і рис. Просо, завдяки його посухостійкості, вирощують переважно у степових областях. Гречка поширена в лісостепових та поліських областях, на вологих піщаних ґрунтах. Рис почали сіяти в 1930-х роках на півдні Херсонської області, у степовому Криму, на заплавних землях Дунаю й Південного Бугу. Культивують його переважно при штучному зрошенні, найчастіше з постійним затопленням поля.


Зернобобові (горох, квасоля, вика, кормовий люпин) — важливі продовольчі й кормові культури. їх посіви зосереджені на Поліссі та в Лісостепу.


Географія вирощування технічних культур. Цукрові буряки, під якими на початку 1990-х років було зайнято 44 % площі, відведеної під технічні культури, були провідною технічною культурою в Україні радянського періоду, однак уже у 2008 році вони займали менше, ніж 6 %. Цукрові буряки потребують родючих грунтів, багато сонця і тепла, значної кількості води. Тому основним районом їх вирощування є лісостеп (понад 85 % виробництва цукрових буряків), а також прилеглі до нього райони зони степу і Полісся.


Чи знаєте ви, що...
Цукор, вироблений з цукрової тростини, у наш час становить понад 2/3 світового споживання, оскільки собівартість його виробництва нижча, ніж цукру, виробленого з буряка.


Соняшник — культура світлолюбна, посухостійка, потребує високих температур і родючих ґрунтів. Найкращі умови для його вирощування є в степовій і частково лісостеповій зонах країни. На посіви соняшнику у 2008 році припадало майже 65 % усієї площі, відведеної під технічні культури. З інших олійних культур вирощують ріпак (на Поліссі, у зонах широколистих лісів і лісостепу), льон-кудряш, рицину й сою (у степу).


Ріпак

Мал. 197. Ріпак - культура, посіви якої в Україні останнім часом суттєво зростають


Основною волокнистою культурою в нашій країні є льон-довгунець, який потребує вологого неспекотного літа, довгого дня. Він добре росте на родючих суглинистих і підзолистих ґрунтах у Поліссі та передгір 'ях Карпат. Однак площі його посівів дуже скоротилися (у 2008 році становили лише 6 тис. га). Майже не вирощують і таку давню волокнисту культуру, як коноплі.


Лікарські та ефіроолійні культури вирощують на правобережжі лісостепу та в Криму. З інших технічних культур важливе значення в Україні мають хміль, тютюн, махорка. Хміль дає цінну сировину — шишки, які використовують у пивоварній, дріжджевій, хлібопекарській галузях   промисловості. Найкращими ґрунтами для нього є сірі лісові ґрунти, а тому вирощують хміль у Житомирській області (70%) та в інших районах Полісся. Тютюн — технічна теплолюбна культура, листя якої використовують для виробництва цигарок. Вирощують його в Криму, Придніпров'ї та на Закарпатті.


Географія картоплярства, овочівництва та плодівництва, вирощування кормових культур. Частка картоплі, яку часто називають другим хлібом, у загальній площі сільськогосподарських угідь становить близько 6 %. Третина площ, зайнятих картоплею, зосереджена на Поліссі, близько половини — у широколистяних лісах та Лісостепу. Найвищі, врожаї картоплі збирають на Поліссі, оскільки тут є достатня кількість вологи, супіщані ґрунти з добрим доступом повітря.


Вирощування овочів (близько 40 видів) поширене на всій території країни, але найбільше — у степовій та лісостеповій зонах. Помідори, перець, баклажани культивують у південних областях, а огірки та інші види городини для консервування та соління — у північній частині лісостепу і на Поліссі.


Баштанні культури (кавуни, дині) вирощують у південних районах Степу (Херсонська, Миколаївська, Одеська області).


Більшість плодових рослин світлолюбні й вологолюбні. Вони потребують добре дренованих ґрунтів, тому краще ростуть на територіях з горбистим рельєфом, особливо на схилах. Загальна площа садів України перевищує 1 млн га. Основні масиви зерняткових насаджень (яблука, груша, айва) зосереджені в лісостепу і на Поліссі, а кісточкових (вишня, черешня, слива, абрикос, персик, алича) і горіхоплідних (волоський горіх) — у степу. Найрозвинутіший район товарного садівництва — правобережжя Лісостепу, особливо Придністров'я, а також Закарпаття і Крим.


Ягідники розміщуються, в основному, на Поліссі, широколистяних лісах та в Лісостепу, де вирощують полуницю, смородину, у Степу — посухостійку малину.


Важлива товарна галузь плодівництва — виноградарство. В Україні вирощують близько 50 сортів винограду. Основні площі виноградників зосереджено у південній і центральній частинах Степу, передгір'ях Криму і Закарпаття.


Найбільша частка кормових культур у площі сільськогосподарських угідь — у південних  і південно-східних областях країни, а найменша — у поліських областях та передгірних районах Карпат. Причина зниження частки площ, зайнятих кормовими культурами, пов'язана значною мірою з тим, що на Поліссі, у Карпатах, а також у лісостепу збереглися значні площі природних лук — сіножатей і пасовищ.


Кормовими культурами засіяно близько 12,2% орних земель. З них половину займають однорічні та багаторічні трави, близько 40 % — кукурудза на силос і зелений корм, а решту припадає на кормові коренеплоди і кормові баштанні культури.


Закріплюємо та узагальнюємо

1. На які підгалузі поділяють рослинництво?
2. Чим рослинництво відрізняється від промислового виробництва?
3. Які групи рослин щодо пристосування до кліматичних умов вирощують в Україні?
4. Які культурні рослини належать до зернового господарства, виробництва технічних культур, овоче-баштанних та кормових культур? Де вони поширені? Чому?


Набуваємо практичних навичок

1. Зобразіть схематично склад однієї з підобластей рослинництва.
2. Використовуючи карту структури посівних площ з атласу, визначте провідні зернові культури в окремих областях. Зробіть висновки.
3. Проаналізуйте частку посівів пшениці на території країни, вкажіть причини, що зумовили такий розподіл площ.
4. Порівняйте особливості поширення технічних культур та картоплі на Поліссі та у степу.
5. Користуючись додатковою літературою чи джерелами мережі Інтернет, напишіть коротке повідомлення про ріпак: райони його вирощування; господарське використання (мал. 197).


Йосип Гілецький, Географія, 9 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів 


Планування уроків з географії, відповіді на тести, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання та робота з географії для 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.