Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 4 клас>>Українська література: В Сухомлинський. Як Павлик списував задачу. Найкраща лінійка.
В оповіданнях Василя Сухомлинського розповідається про такі випадки зі шкільного життя, коли у начебто звичайних ситуаціях розкриваються невідомі досі риси характеру дітей. Прочитай і поміркуй, що схвалює, а що засуджує автор.
Як Павлик списав у Зіни задачу. Павлик був стурбований. Дома він сидів над зада-чею й не міг розв'язати. Тож до школи Павлик прийшов зарано, щоб у когось її списати. Бо працювати сам не любив. Ось прийшла Зіна. Вона добре вміла розв'язувати задачі. Павлик й питає: На скільки питань задача? — На троє,— відповідає Зіна.— А хіба ти не розв'язав? — Не вийшла... Дай списати... — Ой, Павлику, чого ж ти сам не хочеш працювати? — питає Зіна. Але таки дала йому свій зошит. Павлик став списувати. Одна дія, друга, ось уже третя, а в третій дії він помітив у Зіни помилку. Там, де треба було написати 23, вона написала 32. У своєму зошиті Павлик написав правильно, а Зіні не сказав, що в неї помилка. Учителька зібрала зошити, щоб перевірити. Наступного дня їх і принесла. — У Павлика «п'ять»*,— сказала вчителька.— Молодець, Павлику, добре попрацював над задачею. А в тебе, Зіно,— «чотири». Помилку зробила... Зіна поблідла. Вона глянула на Павлика. Павлик почервонів і похнюпив голову. Василь Сухомлинський
«П'ять» — тут: найвища оцінка. Ч'и знайома тобі ситуація, описана в оповіданні? Які риси характеру Павлика виявились у його вчинку?
Поміркуйте разом! Як далі можуть скластисястосунки Зіни й Павлика? Розіграйте сценку за прочитаним.
Найкраща лінійка. Микола й Роман сидять за однією партою. У Миколи за письмові роботи завжди найкращі оцінки, а в Романа — погані. Ось і сьогодні роздала вчителька зошити з тим диктантом, що вчора писали. У Миколи найвища оцінка, а в Романа ніякої, бо забагато помилок. Написала вчителька: «Треба краще працювати». Засумував Роман. Після уроку мови пішли діти в майстерню. Там був урок ручної праці. Кожному учневі вчитель дав дощечку й загадав зробити лінійку. Микола й Роман працювали поруч. У Миколи вийшла лінійка крива, кострубата. А в Романа — рівна, гладенька, гарна. Учитель сказав: — У Романа лінійка найкраща. Йому ставлю найвищу оцінку. А тобі, Миколо, ніякої не можу поставити. Треба краще працювати. Засумував Микола. Закінчився урок. Роман просить учителя: — Дайте мені ту лінійку, що я зробив. — Бери,— дозволив учитель. Роман взяв лінійку, приніс її в клас і поклав на парту, поруч із зошитом, у якому за диктант немає ніякої оцінки. За Василем Сухомлинським
Поміркуйте разом! Які здібності виявили Микола і Роман? Як і чому у хлопчиків змінювався настрій? Чи переживали ви подібні почуття? Бажаю вам ніколи не втрачати віри у свої сили!
Савченко О.Я. Читанка 4 клас
Вислано читачами з інтернет-сайту
Методичні рекомендації, конспекти уроків та система оцінювання
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|