Тема. Вірші Олександра Олеся. Серед краси. Білі гуси летять над лугами
Мета. Удосконалювати навички свідомого та виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати мовлення, мислення. Виховувати почуття бережливого ставлення і любові до природи.
Обладнання. Комп’ютер, підручник, портрет О. Олеся, картки для групової роботи, скакалка.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу. Хід уроку І.Актуалізація опорних знань. Добрий гість – дому радість. У нас у класі гості. Привітайтеся з ними: Доброго ранку вам! Доброго ранку нам! Доброго ранку всім! Зараз у нас урок читання. - Я навіть не буду питати, чи любите ви читати? Знаю, що любите. - А от які основні правила читання, я спитаю. ( Розглядаємо таблицю)
Правила читання. Правильне читання
Розуміти те, що читаєш
Виразне читання 1.Керувати силою голосу 2. Різна інтонація:
Свідоме читання
.Читати те, що написано. Глосом малюємо думки!!! - Ось так ми вчимося читати. А чому ми ще навчаємося, читаючи казки, оповідання? ( Ми збагачуємо себе різними знаннями, вчимося, якою повинна бути людина, знати історію, географію, вивчати природу.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності - Чи було у вас таке, що вас щось здивувало у природі, ви милувалися природою? Діти розповідають. Правда, як цікаво! Яка краса! І дійсно, ми живемо серед краси. Тільки її треба помічати.
ІІІ.Вивчення нового матеріал І Тема нашого уроку – вірші Олександра Олеся. Серед краси. Білі гуси летять над лугами. - Хто ж такий О. Олесь? Комп'ютер .
Слайд – фільм «Біографія письменника Ось портрет О. Олеся. А що означають ці два числа? ( Рік народження і рік смерті) Крім прізвища є ще одне. Що це означає? ( псевдонім) Ми вже вчили один вірш цього поета – «Ялинка».
Раз я взувся в чобітки,
одягнувся в кожушинку,
сам запрягся в саночки
і подався по ялинку… - Про яку пору року говорилося у вірші?
( Про зиму)
Це зимовий вірш Комп’ютер.
Біографія: 1. 1878 – 1944 р.р. 2. Народився у Сумській області 3. «Дитинство моє було, як один золотий день, як казка»,- згадував поет. 4. Свій перший вірш написав у 9 років. 5. Любив природу, любив тварин. 6. Сина Олега називав Лелека. 7. Закінчив ветеринарний інститут у м. Харкові. Доктор Айболить. 8. Дружина ласкаво називала його Олесь. Він це взяв за псевдонім. - Відкрийте підручник на с. 13 Вірш « Серед краси». Словникова робота У вірші зустрінуться такі слова: - Сизий - темно-сірий колір з синюватим відливом. (Голуб сизокрилий.) - Весло, весельце – вузенька лопата, для того, щоб гребти воду, щоб рухався човен. - Підберіть синоніми до слова лан. ( нива – поле) - Хто з вас їв перепелині яйця? Хто їх несе? ( перепілка) - Хто така перепілка? - Перепілка – дика курочка. - Деркач – пташка. Різні види читання. - Я читаю, ви уважно слідкуєте і думаєте відповідь на питання: Яку ж красу побачив хлопчик? - Показове читання учителем 1-го вірша. - То яку ж красу побачив хлопчик? ( Літній ранок. Схід сонця) - Буксир із зміною темпу: швидше-повільніше. Учитель читає, діти хором пробують читати в темпі учителя. - День –Ніч. День - учні читають, ніч – діти заплющують очі. День – продовжують читати. - Вибіркове читання. Підпишіть картини природи словами із тексту. - Комп'ютер
- Які слова у вірші вживаються у переносному значенні? ( Сонечко вставало, ховався туман, сонце грало, цвітуть хмарками небеса, чайки плач.) Працюємо стоячи. ( Діти встають з-за парт і працюють стоячи) - Якими реченнями за метою висловлювання написаний вірш? ( розповідні) - А тепер прочитайте розповідні окличні. - Прочитайте речення, яке складається з одного слова? - Гра «Схованки»: знайдіть у тексті істоти. ( Хлопчик, качки, пташки, чайка, перепілка, деркач, зозуля) - Що з прочитаного можна побачити, а що почути? Сідайте. - Який це вірш по порі року? Це літній вірш - Що хотів сказати автор цим віршем? ( Будьте уважні, помічайте красу природу, захоплюйтесь нею) - А нічого вас не дивує у цьому вірші? - Чому хлопчик сам сів у човник? Основи здоров’я. Без дорослих до води не ходити. Не позіхай, швидко відповідай! Релакс. Бліц - відповіді. - Столиця України -… м. Київ ! - Які кольори на прапорі України? … синій і жовтий ! - Як називається дитинча кішки? … кошеня ! - В яку пору року ми святкуємо Новий рік?... взимку ! - Яке число стоїть між 58 і 60?... 59 ! - Основне правило переносу слів з рядка в рядок? Переносимо по ….складах! - Який материк най-най?... Африка!
Африку називають материком най-най. Тут живуть найбільші на планеті тварини суші – слони. Бігає найбільший птах – страус ему. Це птах, який не літає. По землі стрімко повзає найшвидша змія – мамба та бігає найшвидша тварина гепард. І найвища тварина планети теж живе тут. Це жираф. Крокодили плавають по найдовшій річці Ніл. Африканський континент – найспекотніший материк. На ньому розташована пустеля Сахара – найбільша пустеля світу.
- У якого материка голова в снігу, а ноги в теплих тропічних морях?... Північна Америка! - В якому класі ви вчитеся?... у другому! - Після ночі наступає… день! - Як звати вашу вчительку? … - На якому материку тільки одна держава?... Австралія ! - Найхолодніший материк … Антарктида ! - Білі ведмеді живуть в Арктиці чи в Антарктиці?... В Арктиці ! - Найвища гора планети Земля… Джомолунгма ! ( або європейська назва Еверест! ) - Найнижче місце на Землі… Маріанська западина у Тихому океані ! - Третій день тижня … Середа ! - Найменше трицифрове число… 100 ! - Як звати вашу маму? Це пастка . - Скільки океанів на планеті? … 4 ! - На якому материку знаходиться Україна?... Євразія !
- Ну що ж, другий вірш О. Олеся. - Показове читання вчителем. Послухайте вірш, дивлячись на слайди і дайте відповідь на питання : - Який це вірш веселий чи сумний? - Чому? - Ланцюжком по 1 рядочку. - Що таке рима?
Рима – це співзвучність закінчень слів. Це явище звукове, а не буквене. - Хором прочитаємо тільки рими . Ми їх прочитали наспівно. Вони підсилюють зміст вірша, надають музикальності. Самі рими допомагають уявити хвилі на озері. Поміняйтеся місцями. ( Діти встають з-за парт і міняються місцями) Робота над текстом. - Голова – хвостик: я читаю початок речення, а ви знаходите його і читаєте кінець. - Гра «Розвідники»: шукаємо інформацію: з чим порівнюються гуси? Прочитайте. - «Відчуй друга»: читають по 2 учні одночасно. - Стрибки горобчика: читаємо через слово. ( По 1 рядку) - Стрибки кенгуру: читаємо перше і останнє слова в рядку. - Стрибки через скакалку: Якщо почуєте назву птаха з прочитаних віршів, перестрибуємо через скакалку, якщо назва птаха не з віршів, то стоїте на місці. Хто ж найуважніший? Чайка, горобець, качки, перепілка, синиця, дятел, зозуля, гуси, зяблик, сорока, голуб, деркач, ворона, ластівка.
Робота в групах. 1 група: знайти і виписати з тексту 5 трискладових слова. 2 група: знайти і виписати з тексту 5 двоскладових слова. Сідайте на свої місця ( Діти сідають за свої парти) - Який це вірш по порі року?
Це осінній вірш Ми прочитали вірші О. Олеся про різні пори року і про птахів.
- А що ми вчили цікавого про пташок на інших предметах? комп'ютер 1. У якого птаха тіло вкрито не пір’ям і птах не літає, а плаває в холодних водах? ( Пінгвін) 2. Який птах найбільший на Землі і теж не літає, бо важкий? ( Страус ему) - Де живе цей птах? ( В Африці) 3. Яка пташка найменша у світі? Розмір її як джмелик, як метелик, як квасолинка і п’ є нектар з квітів?( Колібрі) 4. Яка пташка не літає, бо немає у неї крил і вона тільки бігає? ( Ківі ) 5. Найменша пташка у Європі на материку Євразія . ( У Росії) – (Корольок) ІV. Підсумок уроку. - Що нового ти дізнався на уроці? - Що здивувало тебе? - А тепер здогадайтеся, про яку пору року вірш О. Олеся будемо читати завтра?
(Весняний вірш ) Дякую за урок. Використана література. 1. Підручник Читанка 2 клас. О. Савченко. 2. Розповіді про письменників. Я. Кодлюк, Г. Одинцова 3. www.festival/ 1 september. ru
Предмети > Українська мова > Українська мова 2 клас > Урок позакласного читання. Твій друг – книга > Урок позакласного читання. Твій друг – книга. Конспект уроку і опорний каркас
|