KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вірші Олександра Олеся


Тема.  Вірші Олександра Олеся. Серед краси. Білі гуси летять над лугами

Мета. Удосконалювати навички свідомого та виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати мовлення, мислення. Виховувати почуття бережливого ставлення і любові до природи.

Обладнання.  Комп’ютер, підручник, портрет О. Олеся, картки для групової роботи, скакалка.

Тип уроку.  Урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.Актуалізація опорних знань.
Добрий гість – дому радість. У нас у класі гості. Привітайтеся з ними:
Доброго ранку вам!
Доброго ранку нам!
Доброго ранку всім!
Зараз у нас  урок читання.
-    Я навіть не буду питати, чи любите ви читати? Знаю, що любите.
-    А от  які   основні правила читання, я спитаю.     ( Розглядаємо таблицю)

Правила читання.                                                                                              
Правильне читання

Розуміти те, що читаєш

Виразне читання   
1.Керувати силою голосу
2. Різна інтонація:

Свідоме читання

.Читати те, що написано.
                                                  Глосом малюємо думки!!!
-    Ось так ми вчимося читати. А чому ми ще навчаємося, читаючи казки, оповідання?
   ( Ми збагачуємо себе різними знаннями, вчимося, якою повинна бути людина, знати історію, географію, вивчати природу.)

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності
-    Чи було у вас таке, що вас щось здивувало у природі, ви милувалися  природою?
Діти розповідають.
     Правда, як цікаво! Яка краса!
І дійсно, ми живемо серед краси. Тільки її треба помічати.

ІІІ.Вивчення нового матеріал
І Тема нашого уроку – вірші Олександра Олеся. Серед краси. Білі гуси летять над лугами.
-    Хто ж такий О. Олесь?        
     Комп'ютер .

Слайд – фільм  «Біографія письменника
Ось  портрет О. Олеся. А що означають ці два числа? ( Рік народження і рік смерті)
 Крім прізвища є ще одне. Що це означає? ( псевдонім)
Ми вже вчили один вірш цього поета – «Ялинка». 

Раз я взувся в чобітки,                                                                                          

одягнувся в кожушинку,                                                                                         

сам запрягся в саночки                                                                                        

і подався  по ялинку…  
   Про яку пору року говорилося у вірші?  

( Про зиму)           

Це зимовий вірш
Комп’ютер.     

Біографія:
1. 1878 – 1944 р.р.
2. Народився у Сумській області
3. «Дитинство моє було, як один золотий день, як казка»,- згадував поет.
4. Свій перший вірш написав у 9 років.
5. Любив природу, любив тварин.
6. Сина Олега називав Лелека.
7. Закінчив ветеринарний інститут у м. Харкові.       Доктор Айболить.
8. Дружина ласкаво називала його Олесь. Він це взяв за псевдонім.
- Відкрийте підручник на с.  13       Вірш « Серед краси».
Словникова робота
У  вірші зустрінуться такі слова: 
-  Сизий -      темно-сірий колір з синюватим відливом. (Голуб сизокрилий.)
      - Весло, весельце – вузенька лопата, для того, щоб гребти воду, щоб рухався човен.
- Підберіть синоніми до слова лан. ( нива – поле)
-    Хто з вас їв перепелині яйця?  Хто їх несе?  ( перепілка)
-    Хто така перепілка?
-    Перепілка – дика курочка.
-    Деркач – пташка.
Різні види читання.
- Я читаю, ви уважно слідкуєте і думаєте відповідь на питання:  Яку ж красу побачив хлопчик?
  -   Показове читання учителем 1-го  вірша.   
  -   То  яку ж красу побачив хлопчик?
    ( Літній ранок. Схід сонця)
-    Буксир із зміною темпу: швидше-повільніше. Учитель читає, діти хором пробують читати в темпі учителя.
-     День –Ніч. День - учні читають, ніч – діти заплющують очі. День – продовжують читати.
-    Вибіркове читання. Підпишіть картини природи словами із тексту.
-     Комп'ютер

-   Які слова  у вірші вживаються  у переносному  значенні?
(   Сонечко вставало, ховався туман, сонце грало, цвітуть хмарками небеса, чайки плач.)
Працюємо стоячи.

( Діти встають з-за парт і працюють стоячи)
-    Якими   реченнями  за метою висловлювання  написаний вірш? ( розповідні)
-    А тепер прочитайте розповідні  окличні.
-    Прочитайте речення, яке складається з одного слова?
-    Гра «Схованки»: знайдіть у тексті істоти.   ( Хлопчик, качки, пташки, чайка, перепілка, деркач, зозуля)
- Що з прочитаного можна побачити, а що почути?
Сідайте.
- Який це вірш по порі року?      Це літній вірш
- Що хотів сказати автор цим віршем? ( Будьте уважні, помічайте красу природу, захоплюйтесь нею)
- А нічого вас не дивує у цьому вірші?
- Чому хлопчик сам сів у човник?   Основи здоров’я.   Без дорослих до води не ходити.
Не позіхай, швидко відповідай!
Релакс. Бліц - відповіді.
- Столиця України
-…  м. Київ !
- Які кольори на прапорі України? … синій і жовтий !
- Як називається дитинча кішки?  … кошеня !              
- В яку пору року ми святкуємо Новий рік?... взимку !
- Яке число стоїть між 58 і 60?... 59 !
- Основне правило  переносу  слів з рядка в рядок?  Переносимо по ….складах!
- Який материк най-най?... Африка!

       Африку називають материком най-най. Тут живуть найбільші на планеті тварини суші – слони.  Бігає найбільший птах – страус ему. Це птах, який не літає. По землі стрімко повзає найшвидша змія – мамба та бігає найшвидша тварина гепард. І найвища тварина планети теж живе тут. Це жираф. Крокодили плавають по найдовшій річці Ніл. Африканський континент – найспекотніший материк. На ньому розташована пустеля Сахара – найбільша пустеля світу.

- У якого материка голова в снігу, а ноги в теплих тропічних морях?... Північна Америка!
- В якому класі ви вчитеся?... у  другому!
- Після ночі наступає… день!
- Як звати вашу вчительку? …
- На якому материку тільки одна держава?... Австралія !
- Найхолодніший материк …  Антарктида !
- Білі ведмеді живуть в Арктиці чи в Антарктиці?... В Арктиці !
- Найвища гора планети Земля… Джомолунгма ! (  або європейська назва Еверест! )
- Найнижче місце на Землі… Маріанська западина у Тихому океані !
- Третій день тижня … Середа !
- Найменше трицифрове число… 100 !
- Як звати вашу маму?                          Це  пастка .
- Скільки океанів на планеті? … 4 !
- На якому материку  знаходиться Україна?... Євразія !

-    Ну що ж, другий вірш О. Олеся. 
-    Показове читання вчителем. Послухайте вірш, дивлячись на слайди і дайте відповідь на питання :
- Який це вірш веселий чи сумний?
-    Чому?
-    Ланцюжком по 1 рядочку.
-    Що таке рима?    

Рима – це співзвучність закінчень слів. Це явище звукове, а не буквене.
-    Хором прочитаємо  тільки рими . Ми їх прочитали наспівно. Вони підсилюють зміст вірша, надають музикальності.
  Самі рими допомагають уявити хвилі на озері.
Поміняйтеся місцями.
( Діти встають з-за парт і міняються місцями)
Робота над текстом.
-    Голова – хвостик: я читаю початок речення, а ви знаходите його і читаєте кінець.
-    Гра «Розвідники»: шукаємо інформацію: з чим порівнюються гуси? Прочитайте.
-    «Відчуй друга»: читають по 2 учні одночасно.
-    Стрибки горобчика: читаємо через слово.    ( По 1 рядку)
-    Стрибки кенгуру: читаємо перше і останнє слова в рядку.
-    Стрибки через скакалку: Якщо почуєте  назву птаха з прочитаних віршів, перестрибуємо через скакалку, якщо назва птаха не з віршів, то стоїте на місці. Хто ж найуважніший?
Чайка, горобець, качки, перепілка, синиця, дятел, зозуля, гуси, зяблик, сорока, голуб, деркач, ворона, ластівка.

Робота в групах.
1 група:   знайти  і виписати з  тексту 5  трискладових слова.         
2 група:   знайти  і виписати з  тексту 5  двоскладових слова.
Сідайте на свої місця
( Діти сідають  за свої парти)
-    Який це вірш по порі року?    
     

Це осінній вірш
Ми прочитали вірші О. Олеся про різні пори року  і про птахів.

- А що ми вчили цікавого  про пташок на інших предметах?
      комп'ютер
1. У якого птаха тіло вкрито не пір’ям і птах не літає, а плаває в холодних водах?
                                                                                                                       ( Пінгвін)
2. Який птах найбільший на Землі і теж  не літає, бо важкий?       ( Страус ему)
- Де живе цей птах?  ( В Африці)
3. Яка пташка найменша у світі? Розмір її як джмелик, як метелик, як квасолинка і п’ є нектар з квітів?( Колібрі)
4. Яка  пташка не літає, бо немає у неї крил і вона тільки бігає?   ( Ківі )
5. Найменша пташка у Європі на материку Євразія . ( У Росії) – (Корольок)
ІV. Підсумок уроку.
-    Що нового ти дізнався на уроці?
-    Що здивувало тебе?
-    А тепер здогадайтеся, про яку пору року вірш О. Олеся будемо читати завтра? 

                                                                                (Весняний вірш )
Дякую за урок.
Використана література.   

                      1. Підручник  Читанка 2 клас. О. Савченко.
                       2.  Розповіді про письменників. Я. Кодлюк, Г. Одинцова
                       3.  www.festival/ 1 september. ru

Предмети > Українська мова > Українська мова 2 клас > Урок позакласного читання. Твій друг – книга > Урок позакласного читання. Твій друг – книга. Конспект уроку і опорний каркас