Вправи до уроку з предмету Українська мова 10 клас Тема: Прикметник. Складні випадки правопису Надіслано Ключенко О.А.,вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"
Стилістичні засоби морфології
У реченнях якого з уривків переважають іменники? В яких реченнях переважають дієслова? Речення якої з груп є більш динамічними?
Зупинки. Аварії. Перон. Гучномовці. Зали чекання. Карти. Вагони – парії. Вагони – службовці. Вагони – аристократи. Люстра – електрична сестра орхідей. Черга. Буфет. Каси.
Здається, часу і не гаю, а не встигаю, не встигаю! Щодня себе перемагаю, від суєти застерігаю, і знов до стрічки добігаю, і не встигати не встигаю, і ні хвилиночки ж не гаю!
(З творів Л. Костенко)
З’ясувати, якими частинами мови є виділені в реченнях слова. Які стилістичні особливості має кожна з визначених вами частин мови?
Було нам важко і було нам зле, і західно, і східно. Було безвихідно. Але нам не було негідно. (Л. Костенко)
Сонета скласти – то нелегка річ… Чотирнадцять рядків він ямба має, немов чотирнадцять рядків намиста: чотири перших – вступ, горить-буяє у других чотирьох душа артиста, в терцети ж два всю силу він вклада… (А. Казка)
Ти і я – це вічне, як і небо. Доки мерехтітимуть світи, будуть Я приходити до Тебе, і до інших йтимуть горді Ти. Як це все буденно! Як це звично! Скільки раз це бачила земля! Але ми з тобою… Ми не вічні, ми з тобою просто – ти і я. І тому для мене так трагічно те, що ти чиясь, а не моя. (В. Симоненко)
Словник. Сонет – форма вірша із чотирнадцяти рядків, розбитих на два чотиривірші (катрени) і два тривірші (терцети), написаних п’яти- чи шестистопним ямбом. Терцет або тривірш – строфа з трьох віршованих рядків, які поєднуються або однією римою, або два рядки римуються, а третій лишається без рими ( чи римується з якимось рядком наступної строфи).
Вказати морфологічні синоніми. Чим вони відрізняються від лексичних синонімів?
Зеленеє жито, зелене! Хорошії гості у мене! Ой не шуми, зелен гаю, зелений байраче! Ірод проклят засмутився, що Ісус Христос народився. Твоя, царю, віра проклятая, твоя царівна поганая! Голий бідак злодія не боїться. Гол, як сокол, обмерз, як пес, обкис, як лис, а так голоден, що жить не годен. (Нар. творч.)
Якого стилістичного забарвлення надає реченням вживання форми середнього роду замість чоловічого або жіночого? Чи можливий такий засіб в інших стилях, крім художнього?
…Пішла в снопи, пошкандибала Івана сина годувать. Воно сповитеє кричало у холодочку за снопом. (Т. Шевченко.) був собі тато, була собі мама, було собі я. (І. Драч.) насилу виліз із бебехів пан Цибульській: таке плюгавеньке, товстеньке, кирпате, очі як осокою попрорізувані, а пика та червона, як новий п’ятак, аж блищить. (О. Стороженко.) коли ось двері на ганок – рип! – виходять троє: двоє, чую, фашист, а третій Панько Нужник, - за старосту вони його призначили. Батько його крамничку в нас держав, а воно, сопливе, виплакало, щоб його в колгосп прийняли. А тепер, бач, ста-а-ро-ста! (Остап Вишня.)
Предмети > Українська мова > Українська мова 10 клас > Прикметник. Складні випадки правопису > Прикметник. Складні випадки правопису. Задачі та вправи,самоперевірка
|