Тема: Вольтер. «Простак». Ідейний зміст і художня структура філософської повісті «Простак», сенс її назви. Мета: Ознайомлення із творчістю Вольтера, з його ідейним змістом та структурою повісті «Простак» Тип уроку:урок- засвоэння нових знань.
Хід уроку:
Франсуа Марі Аруе - відоміший під псевдонімом Вольтер - був провідною фігурою французької епохи Просвітництва . Поет, драматург, есеїст, романіст, автор коротких розповідей, історик і філософ, Вольтер був апостолом вільнодумного лібералізму. Народився Вольтер в 1694 році в Парижі. За походженням він був середнього класу. Батько Вольтера був юристом. В молодості Вольтер поступив у коллеж єзуїтів Луї-ле-гранд в Парижі, потім деякий час вивчав законодавство, але кинув це заняття. Незабаром він завоював в Парижі репутацію дуже дотепного парубка, автора тонких жартів і сатиричних віршів.
При старому режимі Франції таке мудрування було небезпечним, і в результаті за деякі політичні вірші Вольтера заарештували і кинули до Бастілії. Майже рік він провів у в'язниці, за цей час була написана епічна поема "Генріада", яка згодом отримала значне визнання. У 1718 році, незабаром після звільнення Вольтера із в'язниці, його п'єса "Едіп" була поставлена в Парижі, де мала величезний успіх. У двадцять чотири роки її автор став знаменитим і протягом шістдесяти років життя, що залишилися, був провідною фігурою французької літератури.
Вольтер завжди сильно вірив в релігійну терпимість.Одним з головних запитань яке пронизує його творчість це пошук сенсу життя. Після перегляду відео скажіть, що для кожного з вас є сенсом життя, а також, дайте відповідь, що на вашу думку є сенсом життя Вольтера?
Коли він наближався до свого сімдесятиріччя, у Франції сталося декілька особливо жахливих випадків переслідування протестантів. Схвильований і розлючений Вольтер присвятив себе інтелектуальній боротьбі проти релігійного фанатизму. Він написав величезне число політичних памфлетів, що висміюють релігійні розбрати. Також він закінчував всі свої особисті листи словами: "Знищимо відому річ". Під "відомою річчю" Вольтер мав на увазі релігійний фанатизм. Основні ідеї, що проповідують їм за життя, важливіше за заголовки.
Одним з найсильніших переконань Вольтера була свобода слова і друку. Часто йому приписують фразу: "Я не згоден з тим, що ви говорите, але до смерті захищатиму ваше право сказати це". Хоча він ніколи не виголошував саме цих слів, вони точно виражають його відношення до даного запитання. Іншим провідним принципом Вольтера була переконаність в свободі віросповідання. Все своє життя він твердо протестував проти релігійного насильства і переслідування. Хоча Вольтер вірив в Бога, він протестував проти багатьох релігійних догм і постійно стверджував, що організована релігія була в основному обманом. Вольтер використовував пригодницько-авантюрні сюжети, східну екзотику, фантастику для описання дійсності. Іронія і сарказм властиві його творам і служили метою сатиричного зображення феодальної Європи. Вольтер зіштовхує природну людину, далеку від порядків і умовностей, з так званим «цивілізованим світом». Письменник піднімає теми, які він вважає світовим злом: антимонархічну, антирелігійну та ін.. Вольтер вважає монархію соціальним злом, висвітлює її деспотизм і беззаконня, а також сатирично описує і представників релігії. Індієць Гурон, «природна людина», опиняється у Франції, де стикається з цивілізованим світом.
Гурон проходить всі стадії перетворення в «цивілізовану» людину: він знаходиться на військовій службі, опиняється в Бастілії, звідки його звільнила наречена, мад-ль де Сент-Ів.
Ми розуміємо що мав на увазі Вольтер під терміном "цивілізована людина", а зараз перегляньте, будь ласка відео і скажіть що змінилось в суспільстві з часів Вольтера і до сьогодення:
На відміну від Ж.Ж. Руссо, який вважав «природну людину» дорогою до світлого майбутнього його людства, Вольтер зіштовхує свого героя Гурона з цивілізованим світом, освітлює всі недоліки і цивілізації, і «природної людини». В той же час Вольтер демонструє складну дорогу людини до своєї мрії, коли він може насправді вважати себе людиною. Вольтер вказує людству цю дорогу - це культура. Читачі повинні прийти до висновку, що і влада, і освіта, і культура в майбутньому мають бути направлені на виховання ідеальної людини.
«Історія - це перш за все картина злочинності і нещастя. Натовпи людей зникають на її великій сцені.» Великий письменник епохи Просвітництва, Вольтер розглядає історію народів як історію їх пошкодження цивілізації. Він вважає, що саме цивілізація винна в затьмаренні народу релігією, яка також є наслідком спотвореної історичної дороги народів. Саме таким чином цивілізація створює свою філософію свободи:
Простак як уособлення народу, не зіпсованого цивілізацією. Вольтер ідеалезіруєт просте життя народів за часи, коли не було жодних держав. Розум, не зворушений цивілізацією, вважає Вольтер, здатний мислити розумно, поводитися природно. Гурон, який приїхав з глибинки, не уміє і не розуміє нічого: законів так званого «цивілізованого суспільства». Таким він і залишається, не дивлячись на всі старання зробити його громадянином суспільства. Список використаних джерел: Урок на тему : Філософія творів Вольтера., Клісник Ю. Д. учителя світової літератури, сш №1, м. Вінниця. Урок на тему : Проблематика творів Вольтера, Ключук А. Б, учителя світової літератури, сш №10, м. Кіровоград. Вольтер Кандид.- М.: Худож. лит., 2005.- 110с. Вольтер Философские сочинения.- М.: Наука, 2009.- 750с. Кагарлицкий Юлий Иосифович Шекспир и Вольтер.- М.: Наука, 2000.- 112с. Кузнецов Виталий Николаевич Франсуа Мари Вольтер.- М.: Мысль, 2008.- 223с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Клісник Ю. Д.
Ключук А. Б
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.