Володимир Сосюра. Життєвий і творчий шлях визначного українського лірика. Інтимна лірика поета («Так ніхто не кохав», «Білі акації будуть цвісти…»)
Мета
Познайомити учнів з життєвим та творчим шляхом В. Сосюри та інтимною лірикою поета.
Виховувати інтерес до національних надбань українського народу.
Тип уроку
навчально - виховний
Хід уроку
Доброго дня, діти!
Ми продовжуємо знайомство з поетичною спадщиною української літератури 20-30-х років ХХ ст. Сьогодні нас очікує знайомство з творчістю видатного українського поета В Сосюри.
Найвідоміший вірш Володимира Сосюри - "Любіть Україну". Його вивчають у кожній школі, він вражає всіх своєю мелодійністю та красою мови, яка щиро передає любов поета до рідного краю.
"Любіть Україну"
Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води... В годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її, вічно живу і нову, і мову її солов'їну.
Без неї — ніщо ми, як порох і дим, розвіяний в полі вітрами... Для нас вона в світі єдина, одна, як очі її ніжно-карі... Вона у зірках, і у вербах вона, і в кожному серця ударі.
у квітці, в пташині, в кривеньких тинах, у пісні у кожній, у думі, в дитячій усмішці, в дівочих очах і в стягів багряному шумі...
Як та купина, що горить — не згора, живе у стежках, у дібровах, у зойках гудків, і у хвилях Дніпра, у хмарах отих пурпурових,
в огні канонад, що на захід женуть чужинців в зелених мундирах, в багнетах, що в тьмі пробивають нам путь до весен і світлих, і щирих.
Юначе! Хай буде для неї твій сміх, і сльози, і все до загину... Не можна любити народів других, коли ти не любиш Вкраїну!..
Дівчино! Як небо її голубе, люби її кожну хвилину... Коханий любить не захоче тебе, коли ти не любиш Вкраїну.
Любіть у труді, у коханні, в бою, в цей час, як гудуть батареї. Всім серцем любіть Україну свою, і вічні ми будемо з нею!
Саме за цей вірш В. Сосюру різко засудила офіційна влада й піддала гонінням, проте цей факт ми розглянемо дещо пізніше.
"Самородок" - так називають великий шматок чистого золота, знайдений у породі. Але часом це слово звучить і в іншому значенні. «Самородок» - говоримо ми про людину з вродженим великим талантом. Якби не «самородки», то і музика, і малярство, і скульптура були б біднішими. Так само й поезія була б неможлива, якби її не зрощували «самородки», не засівали чистим, справді золотим зерном своїх образів, не зігрівали глибоким почуттям своїх сердець.
Його перу підвладна як тонка лірика так і розгорнуті епічні полотна. Поезія Володимира Сосюри надзвичайно мелодійна і це пояснює бажання багатьох композиторів написати музику на слова поета.
Головні струни Сосюриної ліри – інтимна й патріотична. Поезія Володимира Сосюри – це насамперед дві любові поета до жінки й Вітчизни.
Найкращі чуттєві рядки своєї поезії поет присвятив своїй дружині Марії :
«Сонечко моє заповітне, Світло моє нескінченне… Моє життя, коли тебе зі мною нема, безбарвне, сіреньке і нудне. Без тебе – немає мене. Так я люблю і жалію тебе, кохана, що твій біль – мій біль, твої сльози – мої сльози, твоя радість – моя радість. Мені нескінченно дорога кожна твоя клітина, все, з чого ти, - живе в мені… Моє серце б’ється лише для тебе. Іншої радості мені немає, як дарувати радість тобі, бачити, як щасливо сяють сині озера твоїх очей… Душа моя рідна, навіки любима! Без тебе мої думки, як голі дерева, як торішнє листя під снігом… Для мене всі пісні інших поетів про любов звучать, як пісні про тебе. Із ними зливаються мої пісні, які живуть лише з тобою…»
Марія була музою поета все її життя, вона його ідеал незмінною Музою, - і лише їй одній – всі найкращі поетові посвяти.
Марії
Якби помножити любов усіх людей, Ту, що була, що є й що потім буде, То буде ніч. Моя любов, як день, Не знають ще чуття такого люди.
Якби зібрати з неба всі зірки І всі сонця з усіх небес на світі, - Моя любов горітиме яркіш За всі сонця, на тисячі столітті.
Якби зірвать квітки з усіх планет. Що вітер їх під зорями колише, - Моя любов пахтітиме міцніше Над квіти всі, крізь років вічний лет.
Якби зібрать красунь усіх віків, Повз мене хай ідуть вони без краю, - Марії я на них не проміняю, Ні одній з них не вклониться мій спів.
Хай очі їх зіллються в зір один, І в серце зір цей буде хай світити, - Твоїх очей йому не замінити.
З яких зірок злетіла ти сюди, Така ясна, що спів про тебе лине? Світи ж мені, світи мені завжди, Над зорі всі, зоре моя єдина!...
Обсудимо вірш:
Яким настроєм пройнятий вірш? Намалюйте словесний портрет Марії
Бесіда:
• А ви знаєте, що таке любов? • Чим треба її доводити: словами чи вчинками? • Як ви гадаєте, чи довела своїми вчинками Марія, що вона кохає Володимира Сосюру? • Доведіть прикладами із біографії поета. • Які ви знаєте вірші інтимної лірики В. Сосюри? • Який вірш найбільше вразив? Чому?
За життя Сосюра видав понад вісімдесят поетичних збірок. Деякі з них: «Серце» (1930), «Люблю» (1939), «Ластівки на сонці», «Так ніхто не кохав» (1960), «Осінні мелодії» (1964). Найбільше працював Володимир Миколайович у жанрах патріотичної, пейзажної та інтимної лірики. А поетичне кредо найяскравіше висловлено в рядках:
Хороше любити. Хто цього не знає? Бо любов — це світло, нелюбов — це тьма. Тільки той щасливий, хто любов'ю сяє, В світі ж без любові і життя нема.
Однією з центральних тем творчості В. Сосюри – це тема Вітчизни, тема рідного краю, його працьовитих людей, їхньої духовності.
Юність поета проходила на Донеччині, якій і присвячено чи малу кількість віршів. Донеччина це рідний край В. Сосюри, який він оспівує в своїй творчості.
У вірші «Як передать, Донбас, твою красу і силу...» оспівується «рідні» для поета типові картини вугільного краю. Слухові та зорові образи вірша подано яскраво і тонко: «комбайнів гордий гул», «клекіт орлій домн», «клич гудків», «рейок блискіть під поїздів вагою», «сталі гомін вічний».
Дорога і мила серцю автора природа Донбасу.
Сосюра вправно, лише кількома начерками створює емоційну картину: «Неба вишина у хмар ажурній тіні», «дінця зелені хвилі», «шепіт яворів», «на обрії гаї».
Поважним і значимим є образ вільної, творчої праці, яку оспівує поет:. «Нам вільний труд дає усе, що серце хоче». Поет гордий за своїх земляків. Рядки вірша звучать урочисто і піднесено, особливе коли йдеться про сучасний «зоряний Донбас», і сумне болісна згадка про гірке минуле.
Поет возвеличує життя, яке дало йому можливість сердечно оспівувати красу і вели Донеччини.
Прочитайте виразно уривок вірша посвячений рідному краю письменника:
Як я люблю тебе, мій краю вугляний
* * *
Як я люблю тебе, мій краю вугляний, твій кожний камінець, твою билину кожну, де я пішов на бій за щастя вдаль тривожну, що снилося мені в заграві заводській...
Коли доводиться в краях твоїх бувати, од щастя плачу я, і плачу, і сміюсь... Щоб сили для пісень джерельної набрати, я серцем до землі донецької тулюсь.
Завдання на засвоєння нової теми: Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці ми дізналися…» «Тепер я можу поділитися…» «Сосюра – це поет, який…» «Я не забуду…»
Домашнє завдання
Проаналізуйте вірші В. Сосюри, вміщені в хрестоматії, з погляду системи римування. Визначте, який тип римування був найбільш характерний для чотирирядкових строф В. Сосюри.
Список використаної літератури
1. Урок на тему: Так ніхто не кохав… Ягодкіна Н. Л., учитель української мови та літератури, Краматорська школа № 35 з профільним навчанням Донецької обл. 2. Вибрані поезії . - Х.: Держлітвидав, 2009. - 159 с. : іл. 3. Журавлі прилетіли: Поезії. - Б.м. : Рад. письменник, 2009. - 175 с.: портр. 4. Избранное: Пер. с укр. - М.: Гослитиздат, 2009. - 123 с. 5. Избранное Пер. с укр. Б.Турганова; Предисл. Б.Олейника. -. М.: Худож.лит., 2008. - 429 с., 1 л. портр. 6. Крізь вітри і роки: Поезії. - Львів: Рад. письменник, 2000. - 131 с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Ягодкіна Н. Л.
Дідковська І.П.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.