Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 5 клас>>Українська література 5 клас>> Українська література: Виразне читання прислів’їв напам’ять
Прислів’я Всякий двір хазяйським оком держиться. У доброї господині і півень несеться. Будуй хату з лободи, а в чужую не веди. Най буде не пишно, аби затишно. Найдорожчий скарб, як в родині лад. Ґазду можна пізнати по дворі, а ґаздиню по коморі. За рідний край життя віддай. Батьківщина — всім матерям мати. Учися в народу, бо не перейдеш і броду. Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах. Всяка пташка своє гніздо знає. У своїй хаті і кутки помагають. Заїдеш в чужину, то хоч і бородатий — а все сиротина. Нема гіршої покути в ріднім краю носить пута. У чужій сторонці навіть не звідти сходитьсонце. II Друга шукай, а знайдеш - тримай. Друзі пізнаються в біді. Одяг кращий новий, а друг - старий Нових друзів наживай, старих — не забувай. Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти. Приятелів тьма, а друга нема. Одна головешка і в печі гасне, а дві — і в полі горять. Коли помиляєшся, друг сперечається, а недруг підтакує. Погане товариство й доброго чоловіка зіпсує. Щирий козак ззаду не нападає. Згода будує, а незгода руйнує. Краще переконувати словами, ніж кулаками. Сварка до добра не доводить. Громада — великий чоловік. Сміливого і куля не бере. III Не дивись на чоловіка, а на його діло. Під лежачий камінь вода не тече. Маленька праця краща за велике неробство. Не взявшись за сокиру, хати не зробиш. На дерево дивись, як родить, а на людину — як робить. Роботящі руки гори вернуть. Без роботи день роком стає. З ним і на камені доробишся хліба. Зробив діло — гуляй сміло. Як дбаєш, так і маєш. Хочеш їсти калачі — не сиди на печі. Косо, криво, аби живо. Стук-грюк, аби з рук. IV Навчай інших — і сам навчишся. Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Голова не на те, щоб тільки кашкет носити. Що в молодості навчишся, то на старість як знайдеш. Хто багато читає, той багато знає. Око бачить далеко, а розум — ще далі. Людей питай, але й свій розум май. Письменного голова годує. Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. Не кажи — не вмію, а кажи — навчуся. Грамотний — видющий і на все тямущий. Одна розумна голова — добре, а дві — краще.
V Так треба жити, щоб нікому зла не чинити. Чужим добром не забагатієш. Не міряй всіх на один аршин. Шабля ранить голову, а слово — душу. Добре ім'я — найкраще багатство. Як «на», то чує, а як «дай», то глухий. На голові закучерявилося, а в голові ще не орано. Не смійся, братку, з чужого упадку. Хіба помилиться та правду скаже. У кого серце вовче, той їсть, кого хоче. Ти йому про діло, а він тобі про козу білу. Злий плаче від заздрості, а добрий — від радості. Лукавий чоловік словами любить, а ділами губить. Шануй старих — молоді тебе колись пошанують. Ніхто не знає, що його в житті чекає. Не говори, що знаєш, а знай, що говориш. Чужому лихові не смійся. У житті як на довгій ниві. Колос повний до землі гнеться, а пустий угору дереться. Чим розумний стидається, тим дурний величається. Святий та тихий, а сумління злодійське. Не всякі жарти бувають чогось варті. Тіло в злоті, а душа в болоті. У нього не розживешся і серед зими льоду. Ти йому хліб, а він тобі — камінь. Не все те золото, що блищить. Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся. VI Коли немає сили, то й світ немилий. Хвороба нікого не красить. Бережи одяг, доки новий, а здоров я — доки молодий. Здоров'я — найбільший маєток. Без здоров'я нема щастя. Здоровий жебрак щасливіший за хворого багача. Здоров'я за найбільші гроші не купиш. Загоїться, поки весілля скоїться. VII Грім гримить — хліб буде родить. Зима без снігу — літо без хліба. Майська роса коням краще вівса. Ластівка день починає, а соловей його кінчає. Синиця пищить — зиму віщить. Ластівки низько літають — дощу бути. Прийшов Спас — держи рукавиці про запас. Літо з дощами — осінь з грибами. Голуби воркують — тепло віщують. Мокрий квітень, теплий май — буде добрий урожай. Трапляється і такий год, що на день сім погод. Де дуби, там і гриби. Де лелека водиться, там щастя родиться. Зима багата снігами, а літо — снопами.
1. Що таке прислів'я та приказки? Яка між ними різниця? Чому ми називаємо їх золотими зернами народної мудрості? 2. Прочитайте подані прислів'я та приказки і поміркуйте, яку назву можна дати кожній групі. 3. Назвіть основні особливості прислів'я. Наведіть приклади. 4. Наведіть приклади народних прислів'їв і приказок про природу або народний календар. 5. Які прислів'я та приказки про дружбу ви знаєте? 6. Наведіть приклади народних прислів'їв і приказок, у яких є антоніми.
1. Назвіть ваші улюблені приказки чи прислів'я. Які з них часто повторюють ваші знайомі? 2. Розкажіть про свого друга, використовуючи прислів'я та приказки. Напишіть невелике оповідання на тему одного з прислів'їв: • Зробив діло — гуляй сміло. • Сьогоднішньої роботи на завтра не залишай. • Сім разів відміряй, один раз відріж.
Українська література 5 клас. Шабельникова Л. П. Вислано читачами інтернет-сайту Календарно-тематичне планування української літератури, завдання школяру 5 класу, курси учителю української літератури 5 класу Гіпермаркет знань, Українська література, Українська література 5 клас Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани-конспекти уроків з української літератури 5 класу, книги та підручники згідно каленадарного плануванння української літератури 5 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|